V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Perdeye rijit tarafından bağlanmış konsol kiriş donatıları

yldrmanil

Etkin Üye
Merhabalar,
Projemde K06, K35, K01, K18 kirişlerindeki donatılar hakkında tereddütte kaldım. Sizler de kontrol edebilir misiniz?
ayrıca doğru bir çerçeve için perdeleri de çapraz kirişlerle birleştirmek gerekir mi?

Ekli dosyalar

Projemde K06, K35, K01, K18 kirişlerindeki donatılar hakkında tereddütte kaldım. Sizler de kontrol edebilir misiniz?
önerilerim;
--k06-k01-k18 kirişleri ts500 göre sehim hesabı istemiyor. (le/5)
--k35 kirişi de k06 biniyor üzerinde fazla yük yok, bana göre sorunsuz,
--1. kat tavanında tonoz taşıyan kirişlerin üzerine tonoz yükü giriniz.
--kapasitesi yetersiz kirişler var,
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
--merdiven 1. kata mesnetlenmemiş,
ayrıca doğru bir çerçeve için perdeleri de çapraz kirişlerle birleştirmek gerekir mi?
gerekmez.

(Mülga:RG-11/12/2020-31331)

Ek-1
(Mülga:RG-11/12/2020-31331)
Ek-2

(Değişik:RG-30/5/2019-30789)
yapı denetim statik proje kontrol formunda "
Kapalı bina çıkmalarında kolonların uçları sürekli kirişlerle bağlanıp çerçeve oluşturulmuş." ibaresi yer alır. bunun yanında bu hususta başkaca bir ifade bildiğim kadarı ile geçmiyor yönetmeliklerde. bu işin kitap tarafı.

bir mühendis olarak bu hususa dikkat edip kolon ve perdelerin kapalı çıkma konsol uçlarında bağlanarak çerçeve oluşturulması önemlidir.

sizin projeniz özelinde ise k6-k35 bölgesinde sistemin yeterli olduğunu düşünüyorum.
ancak diğer tarafta s01 kolonunun p01 perdesine bağlanmasının gerekli olduğu görüşündeyim. ben bir adım daha ileri giderek s01 kolonunu kaldırıp s3 - p1 bağlantısı ile çözüm yapılabilir kanaatindeyim. ( k01 kirişi konsol , k17-k18 kirişleri birleşerek s03 kolonu ve k01 kirişine mesnetli )

karar sizin. iyi çalışmalar.

Geri