Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

planlı alanlar imar yönetmeliği

kapalı çıkma yapılması durumunda s113 ve benzeri kolonlarda kuşatılmış kolon şartını sağlamak mı gerekiyor yoksa görseldeki gibi çerçeve oluşturmak yeterli midir?
2023-12-01_10-04-52.png

merhaba,

biraz uzunca bir cevap yazacağım, konu bir çok başlık altında açılmış bir araya getirilebilse iyi olurdu...

TBDY Amaç ve Kapsam maddesi; "yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek yapıların.." diye başlar "deprem etkisi altında..." diye devam eder ve "...gerekli kuralları ve minimum koşulları belirlemektir." diye bitirir cümleyi...

buradan anlaşılan; deprem güvenliğine yönelik min. kuralları TBDY belirler, Planlı alanlar değil.. hukukçu değilim, bilirkişi de değilim terminolojiyi yanlış kurarsam bağışlayın ama bunun adı yetki gasbıdır...

kanaatimce düzenleme hem esas hem usul bakımından hatalı ve dava edilebilir...

Planlı alanlar tip imar'da yapılan düzenleme(!); 6 şubat depremlerinden sonra yangından mal kaçırırcasına, enikonu düşünülmeden, konunun paydaşlarına sorulmadan (ki kim takar paydaşları), en azından proje tecrübesi olan birilerinden (kamu, özel, akademi fark etmez) görüş alınmadan hazırlandığı kanaatindeyim..

teknik gerekçelerim; burada sizin paylaşmış olduğunuz örnek üzerinden gideceğim...

çıkmanın açığı kapalısı olmaz, çıkma çıkmadır ve temel yaklaşım: çerçeve oluşturmak mottosuna bağlı kalmaktır.... ama bakanlık öyle bir madde yazıyor ki; yukarıdaki örnekten söylersek, K154 kirişinin sadece genişliği ile ilgileniyor... 60x0,75=45 cm kiriş genişliği olsun istiyor, ben de 45x36 kiriş yapıyorum, maddenin gereğini yerine getirmiş oluyorum... sorular/sorunlar burada başlıyor..

kiriş bu derinlikle ne kadar döşeme mesneti olur? çerçeve davranışı ne kadar başarılı olur? sünek davranışı yeterince gösterebilir mi? gevrek kalır mı?

yada şöyle sorayım; bu düzenlemenin olmadığını varsayalım, K154 kirişi için; güvenli olması temel kriterimiz olsun (ki planlı alanlarda tip'te yapılan düzenlemenin temel gerekçesi de güvenlik) ;

tercih edeceğimiz kesit 45x36 mı ? 30x60 mı olur?

45x36 ataleti : 174.960 cm4
30x60 atalet : 540.000 cm4
atalet oranı 3 katın üzerinde...
bu düzenleme 30x60 kiriş yapmanızı yasaklıyor... 45x36 yap daha iyi diyor...

konsol kirişlerin çerçeve kirişi olup olmamasına hiç girmiyorum.. ayrı bir tartışma konusu...

sonuç olarak sizin sorunuza somut cevap olması açısından iki cevap vereceğim...

bana göre; K154 kirişini 30x50 yapmanız daha isabetli olur...
Planlı alanlara göre: daha sorunlu olsa da 45x36 olmalı... K114 ve K123 kiriş genişlikleriniz uygun...

iyi çalımalar, saygılar...

Geri