plywood Kalıp İskelesi için eğilme dayanımı, kesme dayanımı ve elastisite modülü

selly

Yeni Üye
Merhabalar,
Ben kalıp ve iskele sanayicileri derneği adına yazıyorum(İKSD). İzmir İnşaat Mühendisleri Odası, Çalışma Bakanlığı'nın kalıp ve iskeleler için yayınladığı tebliğle ilgili bizden eğitim talebinde bulundu.
iDECAD bakanlığın yayınladığı tebliğe göre bir modül eklemiş, ve bu modülde KOLON KALIP İSKELESİ tasarım örneğinde plywood için eğilme dayanımı, kesme dayanımı ve elastisite modülü değerlerini TS 648 'den aldığını söylemiş. Fakat TS 648 çelik hesabıyla ilgili bir yönetmelik. Yönetmelikte bu değerleri bulamadım.
Dernek olarak tebliği anlatırken idecadin bu modülünden de örnek vermek istiyoruz fakat bu değerleri tam olarak nerden aldıklarını öğrenmemiz gerekiyor.
Portaldan teknik kısımla iletişimde kalabileceğim birini bulamadım. Buradan sormak istedim.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Merhaba;

canlı yayın heyecanı ile yönetmeliği yanlış söylemişim kusura bakmayın. Elbette ki TS648 eskiden kullanılmış olan ve çelik yapıların tasarımı ile ilgili bir yönetmelik.

plywood için eğilme dayanımı, kesme dayanımı ve elastisite modülü değerlerini EN 338 standartından , TS 647 ve TS EN 1995-1-1 den yararlanarak girebilirsiniz. Yayınlanan tebliğnin 1.1.3 maddesinde dayanım değerlerinin hangi standartlardan alınabileceği belirtilmiştir.

1651218752427.png

1651149940767.png

EN 338 standartında belirtilen malzeme dayanımları tablosunu da aşağıda ekliyorum.

1651150536938.png
Aşağıdaki pencerede malzeme değerlerinin hangi bölümler içerisinde değiştirildiğini gösterdim.

1651151211933.png

Kalıp iskelesi detaylı anlatım:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

portaldan teknik kısımla iletişimde kalabileceğim birini bulamadım. buradan sormak istedim.

Portaldan çok kısa bir süre içerisinde dönüş yapıyoruz. idecad v10 lisanslı kullanıcılarımız için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak da sorularınızı iletebilirsiniz.

Saygılarımla...

Çok teşekkür ederim yanıtlar için. Gönderdiğiniz standartlara bakmıştım daha çnce yeniden inceleyeceğim detaylı.

Tekrar merhaba,
Portaldan soru sorabileceğim bir yer bulamadım. O nedenle tekrar yazıyorum. Herhangi bir idecad versiyonuna sahip değiliz o nedenle olabilir.
Oğuzcan Bey standartları inceledim,
İzmir İMO'da yayınlanan tebliği anlatacağımız için değerlerin nerden geldiğini tam olarak öğrenmeye çalışıyoruz. Sizin programdan örnek vererek anlatımı yapacağız bu nedenle gönderdiğiniz standartları detaylı araştırdım. Sunumu yapacak olan İKSD(İskele Kalıp Sanayi Derneği), endüstriyel kalıp ve iskele üreten firmalardır. Tebliğde anlatılan hesap yöntemi A sınıfı binalar için geçerli olacak. TS 647'yi inceledim fakat elemanların karakteristik değerlerini veren bir tablo bulamadım. Siz 647'yi ne için kullanıyorsunuz?

Bir de EN 338:2016 değerler aşağıdaki gibi;
1.PNG

EN 338:2010 ise aşağıdaki gibi;
2.PNG

Mesela C14 sınıfı ahşap için sizin gönderdiğiniz tabloda shear değeri 1,7 fakat 2010 ve 2016 da yayınlanan 338 standardında 3 olarak görünüyor.
Aynı şekilde diğer ahşapların da teknik özellikleri farklı. Siz hangi yıla ait olan standardı kullandınız?

Seçtiğiniz ahşap sınıfına göre Elastisite modülü de 12000 olarak görünüyor fakat 10000 aldım dediniz, onun sebebi nedir?

Plywood için üretici firma katologlarına bakabilirsiniz;

100000 Mpa = 10 Gpa

Flexural Modulus
-
GPa

Shear Modulus
-
GPa

Shear Strength
-
MPa

Tensile Strength
-
MPa

Siz ne malzeme kullanacaksanız ilgili malzeme karakteristik değerlerini gireceksiziniz.

@İsmail Hakkı BESLER Evet elbette üretici kataloglarından bulunabilir, fakat asıl soru şu; biz İZMİR İMO'ya Bakanlığın yayınladığı tebliği anlatacağız. İdecad programında da bu modülün eklendiğini gördük, bu tebliği anlamak isteyenlere sizin programınız üzerinden konuyu anlatmak çok daha kolay olacağı için programda kullanılan değerlerin tam olarak nerden geldiğini anlamaya çalışıyoruz. KOnuyu anlatacağımız katılımcılara da şu şu standartlardan şu şu değerler alınabilir örnekte de gördüğünüz üzere demek istiyoruz. O nedenle sorularımı yönelttim.

Tek bir değer yok. tablodaki değerleri kullanabilirsiniz. Bu tabloda bir aralıkta değerler var.

Flexural Modulus
-
GPa

Shear Modulus
-
GPa

Shear Strength
-
MPa

Tensile Strength
-
MPa

yonetmeliğin verdiği standartlar.png

Bizim burada verdiğimiz değerler TS EN 12369-1 , TS EN 12369-2 , TS EN 12369-3 yönetmeliklerinden, yukarıda bahsettiğim ahşap yapı standartlarından ve "BETONARME ELEMANLARDA ENDÜSTRİYEL KALIP TEKNOLOJİSİ VE PROJELENDİRME ESASLARI" tezinden araştırılarak yazılmış değerlerdir.

Biz burada kullanılan TS EN 12369-2 'de de belirtilen kalıp malzemesi için mukavemet sınıfı F30 sınıfında eğilme dayanımı 30 MPa olan, esneklik için E100 sınıfında elastisite modülünü 10000 MPa olduğunu varsayarak bir değer aldık. Telif hakları sebebi ile tabloyu ve tablo değerlerinin tamamını paylaşamıyorum. Ancak tebliğde belirtilen TS EN 12369-1 , TS EN 12369-2 , TS EN 12369-3 yönetmeliklerinin değerlerini kullanabilirsiniz. Katılımcılarınızı da bu standartlara yönlendirebilirsiniz.

TS EN 12369-2 'de plywood 'lar için eğilme, çekme ve basınç konumundaki mukavemet için sınıf karakteristik değerleri, Çizelge 2’de, Eğilmede ve çekme-basınç konumunda esneklik modülleri değerleri Çizelge 3 'te belirtilmiştir. Burada çizelge 2 'te mukavemet için F3 'ten F80 'e kadar bir sınıflandırma yapılmış ve lif yönüne göre bazı dayanım değerleri verilmiştir. eğilme için dayanım değerleri 3 MPa ile 80 MPa arasında değişmektedir. Bunun yanında Çizelde 3 'te Esneklik için E5 'ten E140 'a kadar bir sınıflandırma yapılmış ve bu sınıflandırmada Elastisite modulü değerleri 500 MPa 'dan 14000 MPa 'ya kadar değişmektedir.

Saygılarımla...

Geri