V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Proje Sihirbazı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan levent
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

levent

Üye
Merhabalar,

Yazılım içerisinde ayarlar menüsünden yapımızla ilgili istediğimiz değişiklikleri yapabiliyoruz ancak program açılışında karşımıza bir Proje Sihirbazı nın gelmeside çok kullanışlı olurdu.

Program açıldığında karşımıza Yeni Proje, Mevcut Proje Aç ve Proje Sihirbazı gibi butonlar içeren bir form gelebilir (benzer bir çok programda bu özellik var).

Buradan Proje Sihirbazına tıkladığımızda adım adım oluşturacağımız yapı hakkında sorular sorulup (bina önem katsayısı, zemin sınıfı, deprem bölgesi .... vs) hazırlayacağımız projenin ana hatları oluşturulabilir. Belki bir sonraki adımda hazır makas sistemleri gibi otomatik yapı oluşturma makrolarıda kullanılabilir.

Kolay gelsin.

Merhaba;

Uzun yıllardır kullanan birisi olarak ben idenin kullanıcıyı sıkmayan bu halini seviyorum, diğer bazı programlarda olduğu gibi projeye başlayabilmek için henüz elde olmayan bilgilerin sorulduğu gereksiz şablon proje menülerine hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Kaldıki idestatik te projenizi açar açmaz bu ayarları tek menüden yapabilme imkanınız var zaten.

Saygılarımla.

2m proje":1vb6c8b2' Alıntı:
Merhaba;

Uzun yıllardır kullanan birisi olarak ben idenin kullanıcıyı sıkmayan bu halini seviyorum, diğer bazı programlarda olduğu gibi projeye başlayabilmek için henüz elde olmayan bilgilerin sorulduğu gereksiz şablon proje menülerine hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Kaldıki idestatik te projenizi açar açmaz bu ayarları tek menüden yapabilme imkanınız var zaten.

Saygılarımla.

Merhaba,

Şablonda sadece elde olan bilgilere göre hazırlanabilir.
Ayrıca ben sizin gibi bütün ayarlara bir menüden ulaşabildiğimizi sanmıyorum (Kat sayısı, zemin emniyet gerilmesi gibi).

Mesajımı tam olarak okamadığınızı düşünüyorum çünkü mesajımda; "açılışta bir karşılama ekranı gelecek buradan isteyen eskisi gibi yeni bir projeyi veya mevcut bir projeyi açabilecek yada proje sihirbazını kullanacak" demiştim. Dolayısıyla, bu opsiyonel bir istek isteyen eskisi gibi devam edebilir.

Örneğin aşağıdaki gibi olabilir. Tabi bu ekrana birde Proje Sihirbazı tuşu ekleyeceğiz. Buradaki "Do not show this at startup (Açılışta bu ekranı gösterme)" seçeneği sanarım "2m proje" arkadaşımızın isteğinide sağlamış olur.

User-feedback-helps-web.jpg

iyi çalışmalar

arkadaşım ne istediğini böyle açıklamış olsa idin sana gelen cevap böyle olmazdı. ama önerin güzel program biraz daha görsel olur.

levent":3th5riyu' Alıntı:
Merhabalar,

Yazılım içerisinde ayarlar menüsünden yapımızla ilgili istediğimiz değişiklikleri yapabiliyoruz ancak program açılışında karşımıza bir Proje Sihirbazı nın gelmeside çok kullanışlı olurdu.

Program açıldığında karşımıza Yeni Proje, Mevcut Proje Aç ve Proje Sihirbazı gibi butonlar içeren bir form gelebilir (benzer bir çok programda bu özellik var).

Sayın Sarıdurmuş,

Şüphesiz bir görüntü ile açıklama yapmak daha açıklayıcı ama yukarıda ilk açtığım mesajdan bir bölüm var. Burada tam olarak anlaşılmayan yer neresi acaba ?

Saygılarımla

levent":19s9anem' Alıntı:
2m proje":19s9anem' Alıntı:
Merhaba;

Saygılarımla.

Merhaba,

Şablonda sadece elde olan bilgilere göre hazırlanabilir.
Ayrıca ben sizin gibi bütün ayarlara bir menüden ulaşabildiğimizi sanmıyorum (Kat sayısı, zemin emniyet gerilmesi gibi).

Mesajımı tam olarak okamadığınızı düşünüyorum çünkü mesajımda; "açılışta bir karşılama ekranı gelecek buradan isteyen eskisi gibi yeni bir projeyi veya mevcut bir projeyi açabilecek yada proje sihirbazını kullanacak" demiştim. Dolayısıyla, bu opsiyonel bir istek isteyen eskisi gibi devam edebilir.

Örneğin aşağıdaki gibi olabilir. Tabi bu ekrana birde Proje Sihirbazı tuşu ekleyeceğiz. Buradaki "Do not show this at startup (Açılışta bu ekranı gösterme)" seçeneği sanarım "2m proje" arkadaşımızın isteğinide sağlamış olur.

User-feedback-helps-web.jpg

iyi çalışmalar

Xsteel de gösterdiğiniz buttona bastım. Bu buton program geliştiricilerine gelecek versiyonlar için oneri yapılan bir pencere açıyor. Xsteel programı içinde ben sizin bahsettiğiniz sorulu cevaplı bir proje sihirbazı goremedim.

ideCAD içinde ben şöyle yapıyorum.
1) Yeni bir proje açıyorum
2) Bu projede ayarları yapıyorum
3) Template olarak kaydediyorum

Bu temlate lerden bir sürü yapıyorum. İsimlerini uzun uzun veriyorumki anlaşılsın.

Yeni proje açarken istersem "temlate ile aç" opsiyonunu kullanıyorum. Sizin tam olarak ne istediğinizi ben anlamadım. Biraz daha açarmısınız.

Teşekkürler

Sayın Meraklı;

Tekla Structure ekranını sadece örnek olması bağlamında vermiştim. Yani aşağı yukarı böyle bir şey olabilir diye. Ekran görüntüsü Tekla'nın web sitesinde alınmıştır. Ben resim üzerinde herhangi bir çalışma yapmadım.

Mesajımı bir daha gözden geçirirseniz sanırım ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Levent bey ben tam olarak ne istediğinizi emin olun anlamadım. Zaten benim değil yetkililerin sizin tam olarak ne istediğinizi anlaması önemli.

Mesajımı anlamayan kişi sayısı arttığına göre sanırım benim yetersiz bir açıklama yaptığımı kabul etmem gerekiyor.
Eğer ideCad yetkilileride ne demek istediğimi tam olarak anlamadıysalar mesajı tekrar elden geçireceğim.

Geri