V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Projede Düzeltilmesi gereken hatalar

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan hackmy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hackmy

Üye
Merhabalar, Bir betonarme projem var projede bazı hatalar almaktayım. Bu proje daha önce farkl bir Mühendis tarafından farklı bir statik uygulamada çizilmis proje
onaylanmıştır. Projeyi çizen mühendis depremden dolayı vefat etmiştir, bu sebeple proje dosyalarına ulaşamıyoruz. Deprem bölgesinde bir proje olduğu için bazı
şeylerin değişmesi gerekiyor. bunun için projeyi en baştan çizmek zorunda kaldık. sizinle belediyenin onayladığı projeyi de paylaşıyorum.

Belediye PRojesi :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1- Aynı projeyi çizmiş olmamıza ragmen hata alıyoruz. projede bulunan hataları inceleyebilir misiniz? özellikle perdede donat yetersizligi ve perde kesme güvenligi
sağlanamıyor hataları almaktayız. bunu bir türlü aşamadık.
2- Asansör perde grubunda analiz sonrasında PB230 isimli perdenin başlıklarından bir tanesinde 41 adet donatı çözüyor. bu sayı çok anormal bunun olmasını nasıl
engelleyebilirim?

Not: Temel Betonu depremden önce dökülmüştür.

Ekli dosyalar

önerilerim;
farklı iki programda yapılan projelerin hesapları aynı çıkması beklenmemeli, benim yaptığım karşılaştırmalarda, doğru modellendiğinde aradaki farklar çok aza iniyor.
--örnek duvar yüklerini 6. katta kaldırıp döşeme yüklerini azaltmalısınız, diğer katlarda da duvar yüklerini duvar ikonu ile girip kapı pencere boşluklarını düşünüz,
--iki yüklemeli durum hesap yöntemi 4.8.5.1 işaretleyip,
--4/5 tiklerini kaldırarak, sihirbazdan her iki yönde yüksek, a15, r=7, d=2.5 seçimi ile hesap yaptırıp durum değerlendirmesi yapınız.

Ünver bey dediklerinizi uyguladım ve projeyi bitirmeye yaklaştım. son dokunuşları yapmadan önce bir takım problemlerle karşılaştım çözüm konusunda zorluk çekiyorum yardım ederseniz memnun olurum. sıkıştırılmış dosyayı paylaşıyorum.

1- Geometri Kontrolünde 6. katta böylesi hatalar alıyorum. halbuki ben bu katın tamamını bir alt kattan kopyaladım ve herhangi bir sorun olmaması lazım. neden böyle bir sonuç aldım?

geometri.png

2- Projede bulunan bazı döşemeler için ağ oluşturulamıyor hatası almaktayım bunun sebebi nedir? bu sorunun üstesinden de bir türlü gelemedim.

Screenshot_1.png

3- yine bazı döşemeler ile alakalı donatı yetersizliği ve çift donatı gerekli hatası almaktayım.

Screenshot_3.png

sorunların çözümü ile alakalı yazarsanız memnun olurum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Çok özür dileyerek söylüyorum ki yanlış dosyayı eklemişim. yeni dosyayı mesajıma ekledim. son versiyonu kullanmaktayım

Geri