Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Projede Genel Kontrol

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan insan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

insan

Etkin Üye
Herkese selamlar. Projemde birkaç merak ettiğim husus var. Projemin modelini bitirmiş bulunmaktayım. Birkaç soruyla hata yapıp yapmadığımı, yada başka tavsiyeleriniz olur mu merak etmekteyim.

1-) Bodrum toprak yüklerinden kaynaklı kendi oluşturduğum yükler ve kombinasyonlar doğru ve yeterli mi?
2-) Bodrum katta yükseklikten dolayı merdivenlerde değişiklikler var. Bu merdivenlerin modellemesi doğru oldu mu. Bazıları kirişlerin orta noktasına mesnetleniyor. Ayrıca genel olarak merdiven mesnetlemeleri doğru mudur?
3-) Perde yapının köşe noktasına geldiğinden asansör çukuru da bu perdeye denk geldiğinden asansör çukurunu modele katmak durumunda kaldım. Normalde çukuru modellemeden perdeyi esas temele mesnetleyerek yapıyordum. Şuan ki modelde bunu yapamadım. Bu hususta bir hata görünüyor mu, model hatası yada mantık hatası var mı bu haliyle? Bunun dışında yapının tasarımı nasıl, gördüğünüz bir sorun eksiklik mevcut mu? Şimdiden teşekkürler, sağlıklı günler.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Herkese selamlar. Projemde birkaç merak ettiğim husus var. Projemin modelini bitirmiş bulunmaktayım. Birkaç soruyla hata yapıp yapmadığımı, yada başka tavsiyeleriniz olur mu merak etmekteyim.

1-) Bodrum toprak yüklerinden kaynaklı kendi oluşturduğum yükler ve kombinasyonlar doğru ve yeterli mi?
2-) Bodrum katta yükseklikten dolayı merdivenlerde değişiklikler var. Bu merdivenlerin modellemesi doğru oldu mu. Bazıları kirişlerin orta noktasına mesnetleniyor. Ayrıca genel olarak merdiven mesnetlemeleri doğru mudur?
3-) Bunun dışında yapının tasarımı nasıl, gördüğünüz bir sorun eksiklik mevcut mu? Şimdiden teşekkürler, sağlıklı günler.
Projenizi yükleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kombinasyonlar ve toprak yükü hesaplamaları için forum linkini inceleyin
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bir sorun gözükmüyor

3-) Perde yapının köşe noktasına geldiğinden asansör çukuru da bu perdeye denk geldiğinden asansör çukurunu modele katmak durumunda kaldım. Normalde çukuru modellemeden perdeyi esas temele mesnetleyerek yapıyordum. Şuan ki modelde bunu yapamadım. Bu hususta bir hata görünüyor mu, model hatası yada mantık hatası var mı bu haliyle? Bunun dışında yapının tasarımı nasıl, gördüğünüz bir sorun eksiklik mevcut mu? Şimdiden teşekkürler, sağlıklı günler.
Asansör çukuru ile ilgili bir sorun gözükmüyor. Modellemek zorunda iseniz bu şekilde modelleyebilirsiniz. Önerimiz asansör çukurunu modele dahil etmemeniz olur.

Asansör kulesi için tanımladığınız 5. kattaki döşemeyi 6. katta negatif kot vererek kendi katında tanımlayınız

1691674558463.png

Yasin bey teşekkürler. Birkaç sorum daha olacak, üst yapı etkileşimsiz çözdüğümde özellikle çukur temelde çok uçuk anlamsız değerler gözükmekte. Normalde ZC bir zeminde bu kadar fark olmamalı etkileşimli ve etkileşimsizde diye düşünüyorum. Bu sebeple başka bir hata olup olmadığını merak ettim. Üst Yapı Etkileşimsiz

Bir diğer sorum ise topraklı kombinasyonlarda bahsettiğiniz konuda birçok fikir bulunmakta. Hangisini ele alacağımı tam bilemediğimden sorma ihtiyacı hisettim. Benim kullandıklarımı buraya ekran görüntüsü olarak da yüklüyorum, kontrol ederseniz sevinirim.

Üst Yapı Etkileşimli

1691735941666.png

Benim tanımladığım toprak yüklü kombinasyonlar.

Geri