Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

projemdeki hatalar

teşekkür ederim Ünver Bey. Kademeyi iptal ettim. Bodrum katı projenin tamamına yaptım. Bu durumda 4.8.5.1 seçmeme gerek varmı

iyi çalışmalar diliyorum. Yukarıda daha önceden girmiş olduğum projemdeki eksiklerin bir kısmını düzenledim ancak aşağıda ki hususlarla ilgili emin olamadığım maddelerin çözümü için yardımcı olabilir misiniz?
1) Ünver beyin dediği gibi kademeli temelde a ve g akslarında sıkıntı olmaması için 1.bodrum katın tamamını bodrum yaptım. Kademe iptal oldu.
2) 1. bodrumda perdelere temel yüksekliği kadar - kot verdim (65cm) bu şekilde temeller kurtardı.
3) İki yükleme durumlu 4.8.5.1 maddesini henüz uygulamadım. Uyguladığım zaman temeller tekrar hata vermekte. Tek yükleme durumlu olarak projeyi sonlamamda herhangi bir sıkıntı olur mu?
4) Başka bir eksiğim var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

iyi çalışmalar diliyorum. Yukarıda daha önceden girmiş olduğum projemdeki eksiklerin bir kısmını düzenledim ancak aşağıda ki hususlarla ilgili emin olamadığım maddelerin çözümü için yardımcı olabilir misiniz?
1) Ünver beyin dediği gibi kademeli temelde a ve g akslarında sıkıntı olmaması için 1.bodrum katın tamamını bodrum yaptım. Kademe iptal oldu.
2) 1. bodrumda perdelere temel yüksekliği kadar - kot verdim (65cm) bu şekilde temeller kurtardı.
3) İki yükleme durumlu 4.8.5.1 maddesini henüz uygulamadım. Uyguladığım zaman temeller tekrar hata vermekte. Tek yükleme durumlu olarak projeyi sonlamamda herhangi bir sıkıntı olur mu?
4) Başka bir eksiğim var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim
Öneri proje ekte.
1690217896061.png

Ekli dosyalar

merhabalar.. ekteki villa projemde temel donatı hatası alıyorum... donatı çapını artırmam fayda etmedi, temel kalınlığını 100 cm yapınca hata düzeliyor.... başka bir yolu var mıdır bunu düzeltmenin... yardımcı olursanız sevinirim...

Ekli dosyalar

merhabalar.. ekteki villa projemde temel donatı hatası alıyorum... donatı çapını artırmam fayda etmedi, temel kalınlığını 100 cm yapınca hata düzeliyor.... başka bir yolu var mıdır bunu düzeltmenin... yardımcı olursanız sevinirim...
Tavsiyelerim;
1-En üst kat kiriş duvar yükleri kaldırılabilir
2-Temel kalınlığı 50 cm yapılabilir
3-Temel sonlu eleman genişliği 200 cm e kadar çıkarılabilir

Merhabalar Ünver Bey iyi çalışmalar diliyorum. ekteki projemdeki hataların çözümü için yardımcı olabilir misiniz? . Ayrıca başka neler tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
-kolon B hataları için kolondan kolona bağlanan 36lık kirişleri 2-3 cm kaydırdığımda B hatalarının bir kısmı çözülüyor. Projeye uygulamadım
-Temeller bana karışık geldi
-Bodrum olmadığı için tek yükleme durumunu seçtim

Ekli dosyalar

Merhabalar Ünver Bey iyi çalışmalar diliyorum. ekteki projemdeki hataların çözümü için yardımcı olabilir misiniz? . Ayrıca başka neler tavsiye edersiniz?
önerilerim;
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--merdiveni mesnetleyip bina ile birlikte çözünüz,
--projede esas olan çerçeve oluşturmaktır, çok fazla saplama yapmışsınız, (bazı belediyeler hiç saplama istemiyor bazıları tek saplama istiyor. tek saplamadan fazla yapmayınız.)
--4. kat tavanında ve normal katta yuvarlak kırmızı olan kolonlar kaldırılabilir,
--yeşil kolonları ilave edebilirsiniz, (30/60 kolonları 30/50 yapıp kurtarıyor mu deneyiniz.)
--kırmızı işaretli kirişler mavi olan yerlere kaydırılabilir.
--kolondan veya perdeden mütemadiligi olmayan tek konsol kiriş yapmayınız,
-- yukarıdakileri modelleme önerilerini yaparsanız mütemadi temeller düzgün oluşur. mütemadi temelleri perde ucuna birleştiriniz, perde altına ayrıca temel giriniz.
1690911716096.png

önerilerim;
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--merdiveni mesnetleyip bina ile birlikte çözünüz,
--projede esas olan çerçeve oluşturmaktır, çok fazla saplama yapmışsınız, (bazı belediyeler hiç saplama istemiyor bazıları tek saplama istiyor. tek saplamadan fazla yapmayınız.)
--4. kat tavanında ve normal katta yuvarlak kırmızı olan kolonlar kaldırılabilir,
--yeşil kolonları ilave edebilirsiniz, (30/60 kolonları 30/50 yapıp kurtarıyor mu deneyiniz.)
--kırmızı işaretli kirişler mavi olan yerlere kaydırılabilir.
--kolondan veya perdeden mütemadiligi olmayan tek konsol kiriş yapmayınız,
-- yukarıdakileri modelleme önerilerini yaparsanız mütemadi temeller düzgün oluşur. mütemadi temelleri perde ucuna birleştiriniz, perde altına ayrıca temel giriniz.
Ekli dosyayı görüntüle 36449
Ünver bey iyi çalışmalar diliyorum. Burada bahsettiğiniz eksikleri hemen hemen tamamladım ancak;
- temeldeki hataları düzeltemedim. Yardımcı olabilir misiniz?
- proje otopark+4 katlı olarak çözüldü. bu yapı için metrajda çıkan yaklaşık 75-80 ton demir normal midir? daha optimum çözüm ile demir metrajı azaltılabilir mi?
- zemin kat 395m2
- normal kat 535 m2
-merdiven evi 20 m2

Ekli dosyalar

Geri