Projeye bakarmısınız?

abaci09

Etkin Üye
ekteki projeye bakıp değerlendirirmisiniz. B hataları ile ilgileneceğim. az yer kaplasın diye tam rijit hesapta kaydettim. sistemi yarı rijit çözmekteyim.şimdiden teşekkürler.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Çok kısa süre de olsa inceleme şansı buldum. Asmolen yapılar genellikle mimari tasarım odaklı yapılırlar yani amaç kirişlerin görüntüsünü gizlemektir. Yani durum böyle olunca duvar üstü saplama kiriş yapmak yerine, kirişler çapraz olarak da olsa kolonlara bağlanabilir. Tabi duvar yükleri yayılı yük olarak ilgili yerlere tanımlanmalıdır. Bodrum kattaki perdeleriniz sadece toprak altı perdeler olduğu için ''her katta devam etmeyen-su basmanı perdesi'' tanımlaması yapmanızı öneririm. Ayrıca balkonlarda asmolenleri bağlamak için 25/32 lik çevre kiriş kullansanız iyi olabilir. Bazı yerlerde mimariden gördüğüm kadarı ile duvarlar dışarıda bunların kirişlere oturması için gerekli kaçıklık ayarlarını yapmalısınız. Durum böyle olunca da 25/60 lık kirişin yetersiz kaldığı görülür. Orayı da asmolen kiriş yapabilirsiniz. Tipik kiriş tanımlamalarınıza dikkat edin. açıklığın 4-7 m aralığında olduğu yerlerde 1 adet enine diş düzenlemeniz yeterli olabilir. Görebildiklerim bu kadar iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla.

Merhaba , geometrik kontrolünde bariz hatalar var ben ilk etapta onları düzeltmenizi öneririm.
*Onun dışında saplama kiriş yapmamaya özen gösterin.Çerçeve oluşturmaya özen gösterin.
*salon ortasında 25/60 kirişler var mimariyi gözden geçirin.

saygılarımla.

Sn abaci09
İLAVE OLARAK ÖNERİLERİM:

1- Geometri kontrolundaki hataları düzeltin
2- deprem perdelerini HER İKİ YÖNDE ilave edin. (hesap kurtarsa dahi.)
3- Saplama kirişleri azaltın (ek kalıp planı)
4- Kırmızı ile verilen duvarlar doğru ise duvarlar kirişlerin dışına çıkmış. kalıp planı gözden geçirilmeli
5- Asmonel kirişler kolonları ortalamalı. Kolon kenarından mesafe en fazla 32/2=16 cm olmalı
6- Çatıda duvar ve hareketli yükler gözden geçirilmeli
7- Asansör kulesi var mı?
8- Merdiven yükleri dikkate alınmalı

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

EK:KALIP PLANI

Ekli dosyalar

• KALIP PLANI.png
    KALIP PLANI.png
    215.9 KB · Görüntüleme: 3,290
cevaplar için çok teşekkürler. mimarideki duvar çıkmaları iptal edilecek.ufak tefek sıkıntılarını giderdikten sonra uygulanabilir bir projemi benim merak ettiğim.açıkçası çok içime sinmedi.

Geometri konrolündeki bariz hataları giderip saplama yastık kirişlerden kurtulabilirseniz uygulanabilir hal alacaktır. İyi çalışmalar dilerim.

Geri