Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Radye döşeme donatı yetersiz

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan unalmh
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

unalmh

Üye
arkadaşlar merhaba ,
radye döşeme donatı yetersiz sorununu bir türlü aşamadım,forumdaki tavsiyelerin hepsini denedim ama hala hata alıyorum. acaba tasarımsal bir sıkıntı mı var ? çok büyük bir yapıda değil aslında 130 m2 tabanlı bir yapı.zemin değerleride düşük değil ama problemi çözemedim .. Not: donatı çapını arttırmadım bilerek 14 lük kalması lazım?
projede eksik yada hatalı bir tasarım varsa da tavsiyelerinizi alırım :)

Merhaba
Önerilerim;
--Su basman perdelerini kolon ve perdelerden 2 cm ayırın bitişik olmasın,
--Perdeleri grup perde yapın,
--Son hesapta, sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yaparak analizi bitirin.
--Kurtarmayan ilave Q14 Radye donatılarınızın arasını 8 cm indirirseniz kurtarıyor. ( ilave donatılar çok az bir bölümdeyse ve aralarına beton girmesine engel olmayacaksa, donatı çaplarını değiştirmemek için bu uygulama yapılabiliyor.)

Ünver ÖZCAN

unver:2qk7iygm' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim;
--Su basman perdelerini kolon ve perdelerden 2 cm ayırın bitişik olmasın,
--Perdeleri grup perde yapın,
--Son hesapta, sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yaparak analizi bitirin.
--Kurtarmayan ilave Q14 Radye donatılarınızın arasını 8 cm indirirseniz kurtarıyor. ( ilave donatılar çok az bir bölümdeyse ve aralarına beton girmesine engel olmayacaksa, donatı çaplarını değiştirmemek için bu uygulama yapılabiliyor.)

Ünver ÖZCAN

--su basman perdelerini neden 2 cm ayrım yapmamız lazım. ?
--''Son hesapta, sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yaparak analizi bitirin.'' bunu nasıl yapabilirim ?

aynı sıkıntıyı bu projemde de yaşadım radye döşeme kurtarmıyor.. ampatman yapamıyorum bitişik nizam olduğu için ?

unalmh":2hkm5uev' Alıntı:
--su basman perdelerini neden 2 cm ayrım yapmamız lazım. ?
Subasman perdelerin yerinde kolonlara bağlanacak şekilde uygulama yapılacaksa buna gerek yoktur.
--''Son hesapta, sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yaparak analizi bitirin.'' bunu nasıl yapabilirim
-Perspektif Penceresini tam erkan haline getirin.
-Perde komutunu tıklayın. Ardından Hepsini Seç komutunu tıklayın. Tüm Perdeler seçilecektir.
-Obje Özellikleri komutunu tıklayın veya Klavyeden Ctrl+E tuşlarına birlikte basın.
-Açılan Perde Ayarları diyaloğu/Statik/ Betonarme sekmesinde Sonlu eleman genişliğini değiştirin.
Aynı işlemleri döşeme ve radye içinde yapabilirsiniz.

https://we.tl/t-TooRk90FkN
aynı sıkıntıyı bu projemde de yaşadım radye döşeme kurtarmıyor.. ampatman yapamıyorum bitişik nizam olduğu için ?
Projede radye donatı yetersizliği ilave donatılardan kaynaklanıyor. Donatı seçimi diyaloğundan daha büyük donatı çapları seçilerek sorun çözülebilir.

Not:
Analiz Ayarları/TBDY Seçenekleri sekmesinde Y yönü için 4/5 R uygula seçeneğinin işaretlenmesine gerek yok.
-Bodrum katta D07 isimli hatalı oluşmuş bir döşeme var. Geometri kontrolünde uyarı veriliyor. Bu döşemeyi aşağıdaki işlem adımlarını uygulayarak silebilirsiniz.
-Geometri komutunu çalıştırın.
-Açılan diyalogda "Yetersiz olan döşeme veya hatalı döşeme aksı" satırını seçin.
"Objeyi Seç" satırını tıklayın.
-Mouse'un sol tuşu ile plan penceresini tıkayın.
Klavyeden "Delete" tuşuna basın. Hatalı tanımlanan döşeme silinecektir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• p_s_e.png
    p_s_e.png
    27.3 KB · Görüntüleme: 826
  • d_s_e.png
    d_s_e.png
    16.6 KB · Görüntüleme: 827
  • DB107.png
    DB107.png
    14.9 KB · Görüntüleme: 826
levent bey teşekkür ederim . temel donatısı 14 luk olmasını istiiyorum donatı arttırmaddan nasıl çözebilirim .. söylediklerinizi yaptım hala sağlamıyor..

unalmh:puzquqi0' Alıntı:
levent bey teşekkür ederim . temel donatısı 14 luk olmasını istiiyorum donatı arttırmaddan nasıl çözebilirim .. söylediklerinizi yaptım hala sağlamıyor..
Projenizde gerek olmadığı için Analiz Ayarları diyaloğunda "4/5R uygula" seçeneğinin işaretleri kaldırıldı.
Döşeme, perde ve radye sonlu eleman genişlikleri 25 cm yapıldı.
Üst-yapı temel etkileşimi bağlantı büyütme faktörü default değer olan 0.5H olarak düzenlendi.
Donatı seçimi diyaloğunda radye ilaveleri için 16 lık donatı çapı seçildi. Temelde donatı yetersizliği sorunu çözümleniyor.
İlave donatı minimum aralıkları uygulamada sorun oluşturmayacak şekilde azaltılarak 14 lük donatı çapı ile yetersizlik sorununun çözülüp çözülmediği incelenebilir.

LEVENT BEY ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.. İDECAD10.20 DEĞİLDE DAHA DÜŞÜK VERSİYONDA GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ. DAHA 10.20 VERSİYONUNU YÜKLEMEDİM.

BİR PROJEMDE PERDE DETAYI ALIRKEN PROGRAM KAPANIYOR PERDE DETAYI ALAMIYORUM SORUN NE OLABİLİR?

Merhaba,
Kotlu perdeleri zemin katta negatif üst kot vererek oluşturmuşsunuz dolayısı ile perdeler ters modellenmiş. Bu perdeleri bodrum katta kot vererek ya da zemin katta üst kotuna -280 cm kotuna -60 cm yazarak tanımlayınız. Ayrıca tanımladığınız perdeler ile sürekli temellerin üst kotları uyumsuz.
Not: 'Analiz Ayarları/TBDY 2018 Seçenekleri' sekmesinde her iki yönde de 4/5R seçilmesine gerek yok.

ideCAD portala kayıtlı iseniz download bölümünden 10.20 versiyonunu indirebilir ve dosyalarınızı dilerseniz eski versiyon olarak kayıt edebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    43.7 KB · Görüntüleme: 688
Merhabalar
Projemde radye döşemede ne yaparsam yapayım donatı yetersiz hatası alıyorum. Sorun neyden kaynaklı anlamadım. Hatalı bir tasarım yaptıysam eğer tavsiyelerini alabilirim :) Teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

Geri