Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

radye döşeme zemin emniyeti olumsuz

Merhaba, 13 katlı bir binada radye temel yaptım ama zemin emniyeti olumsuz hatası aldım. Birkaç sorum olacak;
1-) Temelin etrafını 100cm(yükseklik)-100cm(genişlik) sürekli temel yaptım ve iç kısma 100cm radye döşeme attım ve zemin sınıfım Z3 olduğundan üst yapı etkileşimli çözüde seçtim ve analiz yaptırdım. Bina bir yönde çok büyük deformasyon yaptı (resmen devriliyodu), sürekli temelleri mi görmüyor burada program tam olarak yanlış olan ne anlamadım.
2-) Perspektif bölgesinde temel deplasmanını kırmızıyla 13.44mm gösteriyor ve bu binanın çekirdeğindeki asansor perdelerinin altında oluyor, sadece perdelerin alt tarafına(geri kalan yerlere 100cm radye döşeme yaparak) sürekli temel yapabilir miyim?
3-) Resimde 100cm kalınlığında radye döşeme var ve binanın her tarafından 1.50 çıkıntılarda var hala aynı sorun var asansor perdelerinin altında en büyük deplasman

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    254.7 KB · Görüntüleme: 7,170
sadikcafer":17n6lg83' Alıntı:
1-) Temelin etrafını 100cm(yükseklik)-100cm(genişlik) sürekli temel yaptım ve iç kısma 100cm radye döşeme attım ve zemin sınıfım Z3 olduğundan üst yapı etkileşimli çözüde seçtim ve analiz yaptırdım. Bina bir yönde çok büyük deformasyon yaptı (resmen devriliyodu), sürekli temelleri mi görmüyor burada program tam olarak yanlış olan ne anlamadım.
2-) Perspektif bölgesinde temel deplasmanını kırmızıyla 13.44mm gösteriyor ve bu binanın çekirdeğindeki asansor perdelerinin altında oluyor, sadece perdelerin alt tarafına(geri kalan yerlere 100cm radye döşeme yaparak) sürekli temel yapabilir miyim?
Merhaba,
Belirttiğiniz şekilde temel tasarımı program veri girişi açısından kesinlikle hatalıdır. Kirişsiz radye temel sisteminde radye döşemenin sınırları sadece döşeme kenarı kullanılarak oluşturulmalıdır. Sadece dış taraftan veya sadece asansör altına sürekli tanımlanıp diğer elemanların altında radye döşeme oluşturulması durumunda radye döşemeye oturan kolonların etkisi radyeye iletilmez.

3-) Resimde 100cm kalınlığında radye döşeme var ve binanın her tarafından 1.50 çıkıntılarda var hala aynı sorun var asansor perdelerinin altında en büyük deplasman
Zemin emniyet gerilmeleri orta bölgede aşıyorsa temel alanını büyütmenin pek faydası olmaz. Proje dosyasını eklerseniz veri girişi açısından sorun olup olmadığı inceleyebiliriz.

İyi çalışmalar

Geri