V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

RADYE TEMEL-AS1-AS2 SORUNU

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan k0ry
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

k0ry

Üye
Günaydın,

Çimento silosu için temel dizayn ediyorum.Donatı alanı ile ilgili aklıma takılan bir kaç şey var onları sizlere danışmak istedim.

Radye temel ve üzerine kolonlarımı tanımladım kolonlarımın üzerine Sap 2000 den aldığım taban reaksiyonlarını düğüm noktası yükü olarak etkittim ve programa temel analizi yaptırdım.

Daha sonra As1 ve As2 değerlerini inceledim.Çoğu alanda As1 ve As2 değerinin 0 olduğunu gördüm.

Sorum şudur ki,
Buradaki As değerleri , Betonarme-Radye Döşeme Sekmesindeki Belirlediğimiz donatı alanından bağımsız olan, bizim Donatı-Mevcut donatı sekmesinden belirlediğimiz donatıya göre donatı alanının yeterli olup olmadığını mı gösteriyor.

Başka bir deyişle ben Donatı-Mevcut donatı sekmesinden donatımı hesaplayıp radyeme burada hesapladığım donatıyı koyabiliyormuyum yoksa Betonarme-Radye Döşeme Sekmesindeki donatıya ek olarak mı bu donatıyı koymalıyım

Programda kirişsiz radyede ana donatılar hesap aksının geçtiği yerdeki tasarım momentlerine göre dizayn edilir. Farklı bir koordinatta daha büyük moment çıkmışsa bu momenti karşılamak için ilave donatı atılır. Bu bilgiler Radye döşeme Betonarme diyaloğunda verilir. Bu diyalogta verilen donatıları temel tasarımında kullanmak yeterlidir.(Eğer betonarme diyaloğunda herhangi bir donatı yetersizliği sorunu yoksa)

Perspektif penceresinde 3b çerçeve modunda ise kabuk sonuçlarını incelerken seçtiğiniz yükleme duruma göre kabuk üzerinde ihtiyaç olan As değerleri görünür. Yükleme kombinasyonu değiştiğinde As değerleri de değişir. 3b penceredeki As değerleri inceleme amaçlıdır. Betonarme diyaloğundan bağımsızdır.

Ekli dosyalar

• as1_as2.PNG
    as1_as2.PNG
    245.5 KB · Görüntüleme: 7,272
Teşekkür ederim Levent Bey.Yalnız ilave donatı konusunda endişelerim var.Radyemde Kombinasyonuna göre değişen yaklaşık -40 tm lik moment var.(radyemın bellı bır alanını kaplayan)Betonarme-Radye Döşeme-İlave Donatı sekmesınde görüntülenecek bir şey yok diyor.İlave donatıları otomatik ataması mı gerekir yoksa benim elle hesaplayıp eklemem mi gerekir.Şimdiden teşekkürler.

Program ilave donatıları ihtiyaç olan yere otomatik olarak atar. Betonarme diyaloğunda hesap akslarınızın geçtiği yerdeki donatılar 40 tm ye göre dizayn edilmişse ilave donatı ihtiyacı çıkmaz. Eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, projenizi ekleyebilirsiniz.

235 ton'ar yuklemem var radyenın kenarlarındakı kolonlarda.ortasında ise 70 ton.ortada negatif moment çok yüksek gibi geldi.Dosyayı ekte yükledim fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

k0ry":19ulndlf' Alıntı:
235 ton'ar yuklemem var radyenın kenarlarındakı kolonlarda.ortasında ise 70 ton.ortada negatif moment çok yüksek gibi geldi.Dosyayı ekte yükledim fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Bir sorun görünmüyor. Betonarme diyaloğunda, Hesap aksının geçtiği yerlerde momentler görünüyor. Örneğin 1 nolu hesap aksında Açıklık altta moment 48.931 tfm. Ashesap 11.781 cm2. Minmum pursantaj gereği atılan donatı 22.7cm2. 22.7 cm2lik donatı 62.5 tm lik momenti karşılıyor. Bu yüzden ilave donatı ihtiyacı oluşmuyor.
Not: x yönündeki radye donatı aksarının çalışma mesafeleri uygun şekilde düzenlenmemiş. Bu metrajın hatalı olmasına yol açar. Donatı hesap aksı geometrisini değiştir komutu ile donatı akslarının çalışma mesafeleri ayarlanabilir.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":3eo4135h' Alıntı:
k0ry":3eo4135h' Alıntı:
Bir sorun görünmüyor. Betonarme diyaloğunda, Hesap aksının geçtiği yerlerde momentler görünüyor. Örneğin 1 nolu hesap aksında Açıklık altta moment 48.931 tfm. Ashesap 11.781 cm2. Minmum pursantaj gereği atılan donatı 22.7cm2. 22.7 cm2lik donatı 62.5 tm lik momenti karşılıyor. Bu yüzden ilave donatı ihtiyacı oluşmuyor.
Not: x yönündeki radye donatı aksarının çalışma mesafeleri uygun şekilde düzenlenmemiş. Bu metrajın hatalı olmasına yol açar. Donatı hesap aksı geometrisini değiştir komutu ile donatı akslarının çalışma mesafeleri ayarlanabilir.
İyi çalışmalar

Teşekkür ederim emeğinize sağlık iyi çalışmalar.

Geri