V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Radye Temel Donatı aralığını nasıl azaltabilirim?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan hackmy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hackmy

Üye
Merhabalar, Radye temelde donatı aralığım üstte = Φ14/10, Altta = Φ16/13 olarak hesaplanıyor. bu metrajlar bana çok sık geldi açıkçası. beton vibrasyonu ile alakalı işçilik hataları çıkabilir diye düşünmekteyim. bunun için tavsiyeleriniz nedir? ne yapmam gerekir.

ayrıca tasarım ile alakalı önerileriniz varsa alabilirim.

Ekli dosyalar

Merhabalar, Radye temelde donatı aralığım üstte = Φ14/10, Altta = Φ16/13 olarak hesaplanıyor. bu metrajlar bana çok sık geldi açıkçası. beton vibrasyonu ile alakalı işçilik hataları çıkabilir diye düşünmekteyim. bunun için tavsiyeleriniz nedir? ne yapmam gerekir.

Donatı çapını artırmanızı tavsiye ederim.

Donatı çapını artırmanızı tavsiye ederim.
rıdvan bey haklısınız ancak proje daha önce farklı bir BİM programında çözüldü ve sonuç üstte = φ14/20, altta = φ14/20 olarak çözülmüştür. neden bu kadar sık olduğuna anlam veremedim. farklı bir öneriniz olabilir mi? metrajı da azaltmak istiyorum tabi bu sayede.

rıdvan bey haklısınız ancak proje daha önce farklı bir BİM programında çözüldü ve sonuç üstte = φ14/20, altta = φ14/20 olarak çözülmüştür. neden bu kadar sık olduğuna anlam veremedim. farklı bir öneriniz olabilir mi? metrajı da azaltmak istiyorum tabi bu sayede.
idecad çözümünde betonarme hesaplamada döşeme akslarının geçtiği yerlerdeki kuvvetlere göre donatı atmak gibi bir tarzı var. en az yüklemenin olduğu yere donatı akslarını çizip tekrar çözümü deneyebilirsiniz.

idecad çözümünde betonarme hesaplamada döşeme akslarının geçtiği yerlerdeki kuvvetlere göre donatı atmak gibi bir tarzı var. en az yüklemenin olduğu yere donatı akslarını çizip tekrar çözümü deneyebilirsiniz.
yani bundan şu sonucu çıkarmam doğru olur mu; hesap aksları kolon ve perdelerin üzerinden geçmesin. veya siz söyleyin radyenin üzerine etkiyen yükleri nasıl bulabilirim?

önerilerim;
--radye temel ile dıştaki mütemadi temellerin bağlantıları hiç yok, farklı oturmalar olabilir,
--merdivenler mesnetlenmemiş,
--grup perde içine p201 dahil edilmeli,
--yeşil ile işaretlediğim perdeleri grup yapınız, koyu mavi kısa başlık olabilir kırmızılar kaldırılabilir.
1682878822979.png

Geri