Radye Temel Donatı Hesap Hatası

yemregnydn

Yeni Üye
Merhabalar,
3 katlı, 1500m2 V şeklinde, radye temel oturumu bulunan bir yapı tasarladım. Yapıyı analiz ettim ve herhangi bir geometri problemi ve analiz hatası bulunmamaktadır. (1.durum) Uygulama sırasında demir metrajının ciddi şekilde hatalı olduğunu farkettim. Sonra donatı hesap aksından kaynaklandığını düşünerek tekrar temeli düzenledim (2.durum). Demir tablosunda yaklaşık ilk duruma göre 65 ton fazla çıktı. Sonra Temeli 3 parçaya bölüp donatı hesap aksları çakışmayacak şekilde tekrar tasarladım. 3.durumda; 2.duruma göre 10 ton demir metrajında eksilme oldu.

Velhasıl program analiz, geometri hatası vermeden temeli hesaplıyor. Beton ve kalıp metrajlarını doğru çıkarıyor. Fakat hesap aksı eksenlerinin birbirleri ile çakışması ya da temelin bir kısmını kapsıyor olması dolayısıyla herhangi bir uyarı vermeden ciddi metraj hataları vermektedir.

Acilen bu problemle alakalı gelecek sürümlerde iyileştirme yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Durum 1.png
    Durum 1.png
    11.2 KB · Görüntüleme: 35
  • Durum 2.png
    Durum 2.png
    20.1 KB · Görüntüleme: 35
  • Durum 3.png
    Durum 3.png
    14.3 KB · Görüntüleme: 34
Dikdörtgen formundan farklı geometride temeller/döşemeler için hesap akslarının tanımlanması ve düzenlenmesi kullanıcı denetimindedir.
Otomatik olarak hesap aksları tanımlanmaz ve çakışma kontrolü yapılmaz. Bu isteğiniz notlarımız arasındadır.
Durum 3 'de hesap aksının çalışma mesafesine göre yeşil ile işaretlediğim alanı kapsayacak şekilde bir donatı verilmiş olur.
Yamuk alanlarda bu akslarda değişken donatı ihtiyacı olacağı için birden fazla hesap aksının çalışma mesafesinin ortasına çizilerek ortalama donatı boyu ile yaklaşık metraj alınabilir.
Bir temelin döşeme kenarı ile bölünerek birden fazla döşeme halinde oluşturulması durumunda kenarlarda gönye yapılması ve donatı kesilmesi -bindirme yapılması gibi durumlarda farklılık oluşturacağı için metrajda fark yaratabilir.
1714052469312.png

Durum 2'de ise hesap aksı çalışma mesafeleri gözükmüyor fakat muhtemel hesap akslarında çakışma olabilir.
Yeşil ile turuncu ile belirttiğim alanların çakışma ihtimali olabilir. kontrol ediniz.
Bundan dolayı mükerrer donatı ile fazla metraj çıkmış olabilir.
1714053611073.png

Dikdörtgen formundan farklı geometride temeller/döşemeler için hesap akslarının tanımlanması ve düzenlenmesi kullanıcı denetimindedir.
Otomatik olarak hesap aksları tanımlanmaz ve çakışma kontrolü yapılmaz. Bu isteğiniz notlarımız arasındadır.
Durum 3 'de hesap aksının çalışma mesafesine göre yeşil ile işaretlediğim alanı kapsayacak şekilde bir donatı verilmiş olur.
Yamuk alanlarda bu akslarda değişken donatı ihtiyacı olacağı için birden fazla hesap aksının çalışma mesafesinin ortasına çizilerek ortalama donatı boyu ile yaklaşık metraj alınabilir.
Bir temelin döşeme kenarı ile bölünerek birden fazla döşeme halinde oluşturulması durumunda kenarlarda gönye yapılması ve donatı kesilmesi -bindirme yapılması gibi durumlarda farklılık oluşturacağı için metrajda fark yaratabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 42449

Durum 2'de ise hesap aksı çalışma mesafeleri gözükmüyor fakat muhtemel hesap akslarında çakışma olabilir.
Yeşil ile turuncu ile belirttiğim alanların çakışma ihtimali olabilir. kontrol ediniz.
Bundan dolayı mükerrer donatı ile fazla metraj çıkmış olabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 42451
Yasin bey,
Yeşil kutu içindeki radye temelin döşeme ayarları/ statik kısmında ==> moment hesap açısını 2ci şekildeki açı ile aynı yaparsak katkısı mı olur yoksa hatalı bir iş mi yapmış oluruz?

iyi çalışmalar dilerim

Moment hesap açısı: Radye döşeme momentlerinin 3 boyutlu görüntüde hangi eksene göre gösterileceğini belirleyen parametredir. Buraya girilen değer yatay x eksenine göre hesap açısıdır. Normalde global X eksenine paralel olan bir döşemenin momentleri yatay ve dikey yönde gösterilir. Bu parametre değiştirilerek farklı eksenlere göre moment hesabı 3 boyutlu görüntüde görülebilir. Bununla birlikte bilindiği üzere döşeme betonarmesi için programda betonarme hesap aksı tanımlanır. Betonarme hesap aklarının bu parametre ile bir ilgisi bulunmamaktadır.
Program betonarme hesabını döşeme betonarme hesap akslarına göre yapar.
Moment hesap açısını değiştirmeniz betonarme sonuçlarını etkilemez

1714478707147.png

Lokal akslar aktif yapılırsa sonlu elemanların üzerinde moment hesap açısı ok ile gösterilecektir.
1714478664057.png

1714476566434.png

Geri