V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

RADYE TEMEL DONATI HATASI

neclagüler

Yeni Üye
Merhaba, öncelikle hepinize kolay gelsin. Projemde temel donatı hatasını bir türlü gideremiyorum. Bir de bu projenin daha rijit olabilmesi adına tavsiyeleriniz nelerdir?

Ekli dosyalar

Projenizde sanırım çelik çatı olacak. Çelik çatı modellenmediği için bütün kolonlar rijit diyaframdan bağımsız serbest gözüküyor. Bu kattaki göreli ötelemeler fazla çıkıyor. Ayrıca çelik çatı yükleride tanımlanmamış. Modele çelik çatıyı dahil ederseniz daha doğru sonuçlar elde edersiniz. Kolonarlı çelik kirişler ile bağladığınızda göreli ötelemelere katkısı olacaktır. veya kolonları çelik çatının altında betonarme kirişler ile bağlayarak ötelemeleri azaltabilirsiniz.
1680611845410.png
Radye temel ilave donatılarında donatı aralığı azaltılarak donatı yetersizlik durumu düzeltilebiliryor.
Radye temel parametrelerinde "ilave maks. donatı aralığı" 8cm yapılırsa otomatik olarak donatı seçimi yapılacaktır.
İlave olarak çok fazla çap kullanılmış tipleştirmenizi öneririm.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1680611581669.png

Bodrum/subasman perdeleri üzerine kiriş tanımlamamanız uygun olur. Analiz modelinde perde ile kirişler arasında bağlantı sağlanmaz.
1680612289561.png

Bodrum katın 4 tarafı bodrum perdesi ile çevrili bu katın rijit kat olarak tanımlanması uygun olur.

Ek olarak; sanayi yapısı olduğunu varsayarak yazıyorum...
1. döşeme sabit ve hareketli yüklerinizi gözden geçiriniz.. yapida kurulacak makineler vs varsa yüklerini üreticiden alabilirsiniz..
2. Kirislerinizin derinliği oldukça az geldi bana.. 12 m üstü kirisleri 60 cm derinlikle geçmek oldukça cesur bir yaklaşım, deplasman sınırlarınızı gözden geçirmenizi öneririm.. üstelik titreşim üreten makineler vs olacaksa deplasman konusunda daha tutucu olmanızı öneririm..
3. Kiriş genislikleriniz de 1 m gibi geniş tutacaksınız hareketli yükler etkitmeniz uygun olacaktır..

İyi çalışmalar, saygılar...

Son düzenleme:
Projenizde sanırım çelik çatı olacak. Çelik çatı modellenmediği için bütün kolonlar rijit diyaframdan bağımsız serbest gözüküyor. Bu kattaki göreli ötelemeler fazla çıkıyor. Ayrıca çelik çatı yükleride tanımlanmamış. Modele çelik çatıyı dahil ederseniz daha doğru sonuçlar elde edersiniz. Kolonarlı çelik kirişler ile bağladığınızda göreli ötelemelere katkısı olacaktır. veya kolonları çelik çatının altında betonarme kirişler ile bağlayarak ötelemeleri azaltabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 33039
Radye temel ilave donatılarında donatı aralığı azaltılarak donatı yetersizlik durumu düzeltilebiliryor.
Radye temel parametrelerinde "ilave maks. donatı aralığı" 8cm yapılırsa otomatik olarak donatı seçimi yapılacaktır.
İlave olarak çok fazla çap kullanılmış tipleştirmenizi öneririm.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Ekli dosyayı görüntüle 33038

Bodrum/subasman perdeleri üzerine kiriş tanımlamamanız uygun olur. Analiz modelinde perde ile kirişler arasında bağlantı sağlanmaz.
Ekli dosyayı görüntüle 33040

Bodrum katın 4 tarafı bodrum perdesi ile çevrili bu katın rijit kat olarak tanımlanması uygun olur.
T.B.D.Y. Madde 3.3.1.1.b. rijit bodrum koşulunu sağlamıyor. Perde belki kasetleri taşımaz diye kiriş geçtim. çelik modelleme bilmediğimden yoksa çerçeve oluşturmam gerektiğini biliyordum betonarme kirişle geçtim. Piyasada kaset derinlikleri genelde 40 cm olduğu için 20 cm de beton düşünüp kiriş derinliklerini 60 bilerek geçtim. Döşeme yüklerini de mal sahibinin talebi üzerine girildi. üretim yeri olarak kullanacağından yükler biraz fazla farkındayım. son katı kirişle döndüm ama yükleri ne girmem gerekiyor.

Geri