V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

RADYE TEMEL DONATI YETERSİZ, KAPASİTE ORANLARI, ZIMBALAMA

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mertmen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mertmen

Etkin Üye
İYİ AKŞAMLAR .. PROJEMDE BELEDİYEDEN KAYNAKLI OLARAK DİLATASYON İLE BİNA VE OTOPARKI AYIRMAK ZORUNDA KALDIK. DİLATASYONDAN ÖNCE PROJEM KURTARIYORDU AMA ŞUAN BİR ÇOK HATALAR ALIYORUM.ACABA AYARLAR KISMINDA MI HATA YAPIYORUM BİLMİYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. BİNA,OTOPARK VE DİLATASYONSUZ ŞEKİLDE OLARAK PROJELERİ EKLİYORUM. TEŞEKKÜR EDERİM..

Ekli dosyalar

İYİ AKŞAMLAR .. PROJEMDE BELEDİYEDEN KAYNAKLI OLARAK DİLATASYON İLE BİNA VE OTOPARKI AYIRMAK ZORUNDA KALDIK. DİLATASYONDAN ÖNCE PROJEM KURTARIYORDU AMA ŞUAN BİR ÇOK HATALAR ALIYORUM.ACABA AYARLAR KISMINDA MI HATA YAPIYORUM BİLMİYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. BİNA,OTOPARK VE DİLATASYONSUZ ŞEKİLDE OLARAK PROJELERİ EKLİYORUM. TEŞEKKÜR EDERİM..
önerilerim;
--ilk çözümde 1. bodrum katı rijit aldığınızdan fark oluyor,
--kırmızı ile işaretlediğim, perdelerin altında radye temeli uzatınız, (bu bölümde otopark ve b blok modellemesini değiştiriniz.)
--mavi ile işaretlediğim, kata rijit döşeme ile bağlanmayan perdeleri modellemeden kaldırınız,
--işaretlediğim üst katlarda devam etmeyen perdeleri su basman perdesi yapınız,
--asansör makine dairesi tikini işaretleyiniz,
bu modelleme hatalarını giderdikten sonra kurtarmayanları düzeltirsiniz.
1677876596686.png

Ünver Bey , radyedeki donatıların düzelmesi için ne yapabilirim peki? 14 lük 40 cm ara ile donatı atıyor ve donatı yetersiz diyor. 16 lık donatı seçtiğim halde.

yukarıda radye döşeme parametrelerinde görüldüğü gibi min 10 cm, ilave donatı aralıklarını min 5 cm alabiliriz.
ilave donatılarda 5cm e kadar düşüldüğü halde normal boyuna donatılarda neden 5cm e kadar düşülmüyor ? bu soruyu sorma sebebim bazı projelerde ilave donatının konacağı mesafe azımsanmayacak seviyede olabiliyor.

@Ünver ÖZCAN düzenlemeleri yaptım ama bu hatalarla karşılaşıyorum. dediğiniz gibi parametreleri de düzenledim. tekrar bakabilir misiniz?

K014 kiriş kesme ve nmax
P012 zımbalama hatası
RD28 donatı yetersiz

Ekli dosyalar

KIRMIZI İLE İŞARETLİ KISIMDA BİNA İLE OTOPARKIN TABLİYESİ ARASINDA 30 CM KOT FARKI VAR VE DİLATASYON OLUŞTURAMIYORUZ BOŞLUK KALIYOR . MİMARİ PROJEDE PROBLEM OLUYOR VE ARAÇLARA DENK GELİYOR YENİ KOLONLAR . DEDİĞİNİZ GİBİ DÜZENLEYREK ATTIM . TEKRAR BAKARSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜR EDERİM ..

Ekli dosyalar

OTOPARKTA DA 2 ADET PERDE GRUBUM YAPI ÖZET BİLGİSİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN TANIMLI PERDE GRUBUNDA HATA VERİYOR. KISA BAŞLIK VE GRUP YAPTIĞIM HALDE . BUNUN SEBEBİ NEDİR? PROJEYİ EKLİYORUM.

Ekli dosyalar

işaretlediğim yerdeki otopark temeli ve zemin kat tavanı kalıp planını kontrol ediniz. otopark kolonu b blok temeli üzerinde görülüyor.
1677952051529.png

KIRMIZI İLE İŞARETLİ KISIMDA BİNA İLE OTOPARKIN TABLİYESİ ARASINDA 30 CM KOT FARKI VAR VE DİLATASYON OLUŞTURAMIYORUZ BOŞLUK KALIYOR . MİMARİ PROJEDE PROBLEM OLUYOR VE ARAÇLARA DENK GELİYOR YENİ KOLONLAR . DEDİĞİNİZ GİBİ DÜZENLEYREK ATTIM . TEKRAR BAKARSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜR EDERİM ..
buradaki kiriş nmax hatasını nasıl giderebilirim fikriniz var mı ?

DEDİĞİNİZ DÜZENLEMELERİ YAPINCA DA RADYE DONATI HATASI GEÇMEDİ. BİR ÇÖZÜMÜNÜZ VAR MI BU KONUDA ?

Geri