radye temel ortalama gerilmemi maksimum gerilme mi?

izmirlimuhendis

Etkin Üye
Forumda bununla ilgili bütün sayfaları okudum.Ancak çok farklı açıklamalar kimi. Bazı arkadaşlar "sistemde maksimum gerilmeler çok az yerde aşılıyorsa ortalama gerilmeye göre hesap yapılabilir derken bazı arkadaşlar " hayır yapılamaz çünkü buralarda sistem maksimum gerilmeyi aşıyor dolayısıyla buna göre çözmek gerekir " şeklinde görüş belirtmişler. Dolayısı ile tam bir görüş birliği yok bu konuda. Ben bir kez daha sormak istiyorum. Sadece Ortalama gerilmelere göre çözebiliyor muyuz? ÇÖzebiliyorsak bunun ölçütü nedir? Yüzde olarak mı bakıyoruz ne kadar aştığına maksimum gerilmelerin? yoksa sistemin önemli bir yerine denk gelip gelmemesine göre mi ? )kolon yada perde altı gibi) Yosa Gerilmeler bir kaç yerde ani sıçrama yapıyorsa mı kullanabiliyoruz?

Ben projelerimde hiç kullanmıyorum.Zaten belediyelerde kabul etmiyor.Ama bana kalırsa mesh aralığın düşükse ve gerilmelerde çok aşırı çıkmıyorsa kullanılabilir.Ama genelde zemin emniyet kurtarmadığı için bu yola başvurulduğundan max gerilme aşılıyor demektir o yüzden ben pek tavsiye etmem.

Geri