Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

radye temel sonlu eleman genişliği

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mertmen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mertmen

Etkin Üye
merhabalar. projemde radye temel dikdörtgen formlu olduğu için sonlu eleman genişliğimi 100 cm olarak aldım ve tasarımımı tamamladım. fakat yapı denetimdeki denetçi arkadaş ısrarla 40 cm yapmamı istiyor ve 40 tan yukarısı alınmamasına dair konuşuyor. forumda yazan yazıları gösterdim artırmak insiyatifimde olan bir durum olduğunu söyledim ama hala ikna olmuyor . Ben 40 alınca ilave donatıları fi 20/4 cm arayla çözülüyor ama bu şekilde uygulamayı da kabul etmiyor ki sağlıklı da olmaz. Sorum şu şekilde sonlu eleman genişliğine dair TS500 ya da TBDY2018 yönetmeliğinde herhangi bir yazılı kural var mıdır? Benim 100 cm almamın herhangi zararı var mıdır?

-Ek olarak zemin etüdleri onaylandı, mimari onaylandı o yüzden temeli de büyütemiyorum. (denetçi arkadaş piyasada iş yapan birisi ve bu durumu da biliyor)

Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar ..

Ekli dosyalar

Sayın Mertmen,
Konu ile ilgili formdaki yazıları tam gözden geçirmenizi öneririm.

"TBDY2018:
4.5.3. Betonarme Boşluksuz Perdelerin Modellenmesi
4.5.3.7 – (b) Sonlu eleman boyutları
, iç kuvvet dağılımının yeterli doğrulukta hesaplanmasını sağlayacak şekilde seçilecektir.

4.5.6. Döşemelerin Modellenmesi
4.5.6.1 –
Kat döşemeleri; Çeşitli boyutta boşlukları da içerebilen döşemelerin kendi düzlemleri içindeki yük aktarımının doğru olarak belirlenebilmesi için uygun biçimde modellenmeleri esastır."

Geri