radye temel zemin-kolon zımbalama sorunu

temelsiz analiz yaptığımda sorun yok fakat radye temel döşediğimde radye döşemesinde donatı eksikliği ve zımbalama hatası veriyor. Kalınlığı 60cm yaptım donatıyı çok fazla arttırdığım halde sorun çözülmedi. yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 222.PNG
    222.PNG
    13.4 KB · Görüntüleme: 41
  • sorun.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 22
Merhaba
temelsiz analiz yaptığımda sorun yok fakat radye temel döşediğimde radye döşemesinde donatı eksikliği ve zımbalama hatası veriyor. Kalınlığı 60cm yaptım donatıyı çok fazla arttırdığım halde sorun çözülmedi. yardımcı olabilir misiniz?
Önerilerim;
--Balkon çıkması olan yerlerde radye temeli dışa büyütürseniz zımbalamadan kurtulursunuz,
--Kirişten konsol çıkmayın,
--Kirişleri kolondan-kolona mesnetleyin (örnek S9 kolonu K25-K26 kirişi S05 kolonu K25-K26 birleştirip tek kiriş yapın)
--Merdiveni modelleyip, mesnetleyerek yapı ile beraber çözünüz.
--1. kat kullanılmayacaksa duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.
--Sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yapın.

İlave olarak ;
Radye Temel Betonarme Diyalog penceresinde Ds kutucukları işaretli kalmış. Bu yüzden eksik donatı hatası veriyor. ( donatı artırmak yerine sanki aralık artırılmış gibi ) Kaldırıp tekrar analiz yapınca sorun çözülüyor. Açıklıklar büyük olduğu için zımbalama hatası veriyor köşe kolonlar.
- Ampatman eklenebilir.
- Beton sınıfı artırılabilir.
- Zımbalama donatısı kullanılabilir.

Bunun yanında zemin parametreleri D grubu zemin için fazla iyimser. Yatak katsayınız da bu taşıma gücüne göre fazla . Bu hususları geotekciniz ile teyit etmenizi öneririm. Eğer zemin
Öneri model ektedir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• SORUN - ÇÖZÜM.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 20
Merhaba

Önerilerim;
--Balkon çıkması olan yerlerde radye temeli dışa büyütürseniz zımbalamadan kurtulursunuz,
--Kirişten konsol çıkmayın,
--Kirişleri kolondan-kolona mesnetleyin (örnek S9 kolonu K25-K26 kirişi S05 kolonu K25-K26 birleştirip tek kiriş yapın)
--Merdiveni modelleyip, mesnetleyerek yapı ile beraber çözünüz.
--1. kat kullanılmayacaksa duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.
--Sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yapın.
teşekkür ederim

İlave olarak ;
Radye Temel Betonarme Diyalog penceresinde Ds kutucukları işaretli kalmış. Bu yüzden eksik donatı hatası veriyor. ( donatı artırmak yerine sanki aralık artırılmış gibi ) Kaldırıp tekrar analiz yapınca sorun çözülüyor. Açıklıklar büyük olduğu için zımbalama hatası veriyor köşe kolonlar.
- Ampatman eklenebilir.
- Beton sınıfı artırılabilir.
- Zımbalama donatısı kullanılabilir.

Bunun yanında zemin parametreleri D grubu zemin için fazla iyimser. Yatak katsayınız da bu taşıma gücüne göre fazla . Bu hususları geotekciniz ile teyit etmenizi öneririm. Eğer zemin
Öneri model ektedir.
İyi çalışmalar.
teşekkür ederim. Sorunu çözdüm. Fakat ekte belirtilen sıkıştırılan dosyayı açamadım. ide10 haline nasıl döndürebilirim.

Geri