V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

RADYE TEMEL

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan kasky
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kasky

Üye
MERHABALAR
uzun zamndır ugrasıyorum ama sureklı zemin emniyetı olumsuz cıkıyor bana bu konuda yardımcı olablirmısın temel boytuda cok buyuk gbı geldı bana üst yapı etkılesımlı ve deprem kuvvetlerını kullanıp zemin gerilmesını %50 artırmama ragmen cozemdm kırıslı yapmakta sorunu cozmedı ortalama gerilmeye gore cozmek saglıllımıdır sızce temel altında kazık kullanamıyoruz bırde deprem yukunu kullanıdgımızda %50 artırmk deprem yonetmelıgının hangı maddesınde bulamdm tesekkurler smdıden

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
Projede negatif gerilmeler ve ortalama gerilme seçeneklerine göre kontrol yapılmış. Bu ayarlarda negatif gerilme kontrolü sebebiyle zemin emniyeti olumsuz uyarısı veriyor. Negatif gerilmeler yaklaşık 4 metre ampatman çıkılan sol ve sağ üst köşe bölgelerde oluşuyor. Negatif gerilmeleri önlemek için ampatmanları azaltmanız gerekir. Temel gerilmeleri yapı katsayısının 17 ye ulaştığı bölgede artış gösteriyor.

Deprem yüklemeleri kullanıldığında zemin emniyet gerilmesinin arttırılabileceği, Madde 6.3.2.1 de yazıyor.
Alıntıdır;
"b]6.3.2. Zemin Emniyet Gerilmeleri ve Kazıkların Emniyetli Taşıma Yü€kleri[/b]
6.3.2.1 - Temel zemini olarak Tablo 6.1 de (A), (B) ve (C) gruplarına giren zeminlerde, statik yü‚klere göre tanımlanan zemin emniyet gerilmesi ve kazıklı temellerde kazığın
yatay ve eksenel y‚ükler iç†in emniyetli taşıma y‚ükü‚, deprem durumunda en fazla %50 arttırılabilir."

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• gerilme.PNG
    gerilme.PNG
    205.3 KB · Görüntüleme: 5,639
Geri