V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

RADYE TEMEL

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan kasky
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba,

Sistemde bölgesel olarak moment değerleri 200-300 tm aralığında oluşurken bazı noktalarda noktasal moment sıçramaları oluşuyor.(en büyük moment değeri -460 tm) Program, noktasal bir alanda da olsa, en büyük moment değerine göre bölgesel donatı seçimi yaptığı için donatı ihtiyacı da artıyor. Burada mühendislik inisiyatifi kullanabilirsiniz. Maksimum moment değerleri 200-300 tm aralığında kabul edilebilir görünüyor.

Programda moment dağılımını etkileyen seçenek, "Analiz Ayarları" diyalogunda bulumakta... Temel/Zemin sekmesinde radye temel-üst yapı bağlantı şekilini "direk bağlantı" seçeneğini işaretleyerek tekrar analiz yapın. (en büyük moment değeri -278 tm çıkıyor)

İyi çalışmalar

merhabalar önerınız gbı yaptım ama yıne bır bolgede cok asırı bır moment cıkmakta (-405 tm gbi)
neden bu kadar fazla cıkmakta ?
en son halini ekledim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Projenizi açtım, hiç bir şeye dokunmadan analiz yaptım. En büyük moment değeriniz düşey yükten -269 tm görünüyor.

Radye kalınlığı 110 cm yaparsanız eksik As ortadan kalkıyor. Tabi 269 tm momenti karşılamak için diğer bölgelere göre daha fazla ilave donatı gerekiyor... Gerekirse radye kalınlığını 120/130 cm yapmayı deneyebilirsiniz. Zemin gerilmesi aşarsa, taban alanını biraz daha büyütebilirsiniz.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    108.5 KB · Görüntüleme: 5,392
öncelikle ilginize çok teşekkür ederim

size göndrdiğim projede bende ki moment degeri -406 tm cıkıyor. sızde degısıklık yapmadan analiz sonucu -269 tm gbi deger görünüyor hata mı yaptım dıye tekrar analız yaptım ve tekrar bende ki deger olan -406 tm degerı cıktı ?(aradakı uyumsuzluk neden kaynaklınıyor anlamadm )
diğer resimdeki gbı kirişi biraz sağa kaydrıp analız yaptığımda temel kalınlığını degıstrmeden olumlu bır sonuc verdı

Merhaba,

Projenizi sonlandırmak adına; en büyük moment değerini -300 tm civarında kabul etmek, 3boyutta moment skalasına bakıldığında mantıklı görünüyor. İlk mesajımda yazdığım gibi, noktasal moment artışları büyük olsa bile, bölgesel moment dağılımına bakarak moment değerine karar vermek mühendislik yaklaşımı içerisinde bir değerlendirme olur.

Radye sonlu eleman genişliğini büyütürseniz (örneğin 50 cm), moment değerleri daha bölgesel oluşabilecektir.

Sizdeki momentin neden farklı çıktığını ise araştıracağız... Projeniz incelenmek üzere kayıt altına alınmıştır.

İyi çalışmalar

Geri