V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

radye

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gürkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
s.a. merhaba
1- Yapımda rd16 radye döşemesinde zemin emniyet gerilmesi hatası çıkıyor bunun nedeni nedir ?
2 - 3B çerçeve düğmesine bastığımda program hata veriyor neden olabilir ?
(proje 3mb dan büyük olduğundan 2kat silmek zorunda kaldım. projete iki kat ekleyip öyle analiz yaptırmanız gerekmekte )
teşekkürler

NOT= 3mb dan büyük projeler forma sığmıyor. buda sorun olmuyormu sizce ?

Merhaba,

1. R16 radye döşemesinin G ve Q değerleri toplamı, projenizin zemin emniyet gerilmesini aşıyor. Uyarı o yüzden veriliyor. Aşma miktarı küçük... Döşemeyi çevreleyen sürekli temellerin kaçıklıklarını değiştirerek radye gözünün alanını büyetebilirsiniz.

Modelinzde büyük açıklıklı paneller var. Panelleri kabuk olarak modelleyerek yükleri radye temellere daha homojen aktarabilirsiniz. Bu nedenle, daha önce değindiğim gibi 6 versiyonununa güncelleme yapmanızı öneririm yeniden.

2- Böyle bir hata ekran kartı sorununa işaret ediyor. Örneğin bende nvdia geforce 8500GT ekran kartı var. Bende problem oluşmuyor. Ayrıca ekran kartı sürücülerini güncelleyeek bu hatayı aşmanız mümkün olabilir.

3. Forumda maksimum dosya boyutu sınırı vardır. Büyük dosyaları rapidshare gibi paylaşım sitelerine upload edebilirsniz.,

İyi çalışmalar...

Hakan bey ;
Dediğiniz gibi panaller çok büyük.malum bu okul projeleri tip projeler mimarileri bu şekilde .....Panellerin bu kadar büyük olması bir sorun oluştururmu statik açıdan. Geçen mesajlarımda mhanefiata beyde
aynı şeyi söylemişti.Ben 1/10 şeklinde yaptım, fakat bu seferde b2 düzensizliğinden kurtulamadım.

gürkan":2i1bmkqz' Alıntı:
Hakan bey ;
Dediğiniz gibi panaller çok büyük.malum bu okul projeleri tip projeler mimarileri bu şekilde .....Panellerin bu kadar büyük olması bir sorun oluştururmu statik açıdan. Geçen mesajlarımda mhanefiata beyde
aynı şeyi söylemişti.Ben 1/10 şeklinde yaptım, fakat bu seferde b2 düzensizliğinden kurtulamadım.

Hayır statik açıdan sorun olmaz. Ancak panelleri mümkün olduğunca dengeli ve simetrik yerleştirmek, yapının burulmaması için ve elbette yapı maliyeti yönüyle önemli. Yapı maliyetini azaltan sistem seçimi yapabilmek önemli.

Paneller levha olarak davranır ve bu davranışı yansıtacak en uygun modellmeyle analiz yapmak uygun olacaktır. 6.01'de kabuk olarak modellemeyle bu davranışı tam olarak dikkate alma olanağımız varken onu kullanmak daha uygun olur.

B2 düzensizliğini gidermek zorunda değilsiniz. TDY incelerseniz %5 eş dışmerkezlik etkileri dikkate alınacaktır yazar. %5 eş dışmerkezlik etkilerini zaten her koşulda dikkate alıyoruz.

gürkan":2i1bmkqz' Alıntı:
Hakan bey ; bu Q değeri , yatak kat sayısının değerini mi geçmiyecek.
Hayır, kirişli radye analizinde her bir döşeme gözünde yazan G ve Q değerlerinin toplamı, proje genel ayarlarında verdiğiniz zemin emniyet değerinden küçük olacak.

bir de bu projede üst rijit bodrum kat sayısını ,zemin katın altında bir kat daha tanımladığı zaman mı giriyoruz.

Hayır yazdığnız gibi bir genelleme yok. Üst rijit bodrum numarası değeri, bodrum çevre perdesinin olduğu katın numarası ile ilgilidir. Bunun için kat genel ayarlarına bakılır. Bodrum çevre perdesinin tanımı hangi katın numarasına denk geliyorsa o katın numarası verilir. Sizin projede o değer -1'dir.

gürkan":inrz48ku' Alıntı:
Hakan bey ;
sayın gürkan,
ben "çok büyük panel" derken tam olarak şunu demek istedim. paneller yapı içinde homojen olsun, boyutu daha küçük olsun. yani daha az adet ve daha uzun perde yerine, daha çok adet ve daha kısa perde. biliyorsunuz perde boyutu arttıkça aldığı kesme de artıyor. ben dengeli dağılımdan yana fikir beyan ettim. teşekkürler.

Geri