V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

RAPOR VE RD SORUNU

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bha
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bha

Üye
iyi günler ide yapı ekteki projemle ilgili iki sorum olacak

1. zemin katta tek rijit diyafram olması gerekirken iki rijit diyafram görüyorum bunu nasıl düzeltebilirim
2.temelde radye doseme hariç kirişli radye cozme basladığımda şu anki durumu yada sürekli temellerle cerceveler oluştursam dahi zemin emliyet gerilmelerini radye temel kısmında göremiyorum

hatanın nerden kaynaklandını çözemedim ne yapmamı öneririsiniz ?
link
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

iyi çalışmalar

bha":fnkfjvck' Alıntı:
iyi günler ide yapı ekteki projemle ilgili iki sorum olacak

1. zemin katta tek rijit diyafram olması gerekirken iki rijit diyafram görüyorum bunu nasıl düzeltebilirim
Merhaba,
Projeyi eklediğiniz siteye erişim engellenmiş. Proje indirilemiyor.

2.temelde radye doseme hariç kirişli radye cozme basladığımda şu anki durumu yada sürekli temellerle cerceveler oluştursam dahi zemin emliyet gerilmelerini radye temel kısmında göremiyorum
hatanın nerden kaynaklandını çözemedim ne yapmamı öneririsiniz ?
link
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

iyi çalışmalar
Programda kirişli radye temelde zemin gerilmesi kontrolü, Düşey yükler altında analiz sonrasında radye döşeme gözlerinde oluşan G + Q değerleri toplamının zemin emniyet gerilmesi değeri ile kıyaslanması suretiyle yapılmaktadır. G ve Q değerleri plan penceresinden ve Radye Temel Statik ve Betonarme Hesabı raporunda görülebilir.

İyi çalışmalar

cevabınız için teşekürler dosyayı tekrar yükledim rapor kısmında zemin emliyet kısmını goremedım
link:http://www.2shared.com/file/3UqeR_N6/prj1.html

iyi çalışmalar

bha":166ooa13' Alıntı:
Zemin katta D18 döşemesi -140 cm kotunda girilmiş. Bu döşemenin ayrı bir rijit diyafram olarak çalışmaması için döşeme özelliklerinde "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyin.

rapor kısmında zemin emniyet kısmını goremedım
Öncelikle projenizde oluşturduğunuz temel sistemi hatalı. Kirişli radye döşeme tasarımında tüm kolonlar sürekli temellerle birbirine bağlanmalıdır. Kirişsiz radye temel sisteminde de radye döşemenin sınırları sadece döşeme kenarı kullanılarak oluşturulmalıdır.Projede 6 aksı üzerinde sürekli temel tanımlanmış. Bu şekilde bir veri girişi programda öngörülmemektedir.
Kirişli Radye temelde Radye Temel Statik ve Betonarme Hesabı Raporunda G/Q sütununda yazan değerleri mutlak değer toplamı o radye döşeme gözündeki düşey yüklerden oluşan gerilmeyi vermektedir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• z_g.PNG
    z_g.PNG
    112.3 KB · Görüntüleme: 6,437
  • rd.PNG
    rd.PNG
    66.8 KB · Görüntüleme: 6,439
Geri