V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Rijit diyafram hakında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bha
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bha

Üye
iyi günler ideyapı birkaç sorum olacak
1-projeyi oluşturduktan sonra analiz sırasına program her katta iki tane rijit diyafram algılıyor bende tek diyaframa göre devam et seçeneği ile devam ediyorum bu analiz sonuçlarını etkilermi ve nasıl düzelte bilirim

2-bazı perdelerde kesme güvenliğini sağlıyamıyorum perde kalınlığını artırmaktan başka neler önerirsiniz

dosya :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

iyi çalışmalar

RD hatası oluşturmuş oldugunuz döşemelerden kaynaklı.Ben sadece 4.kattaki döşemeleri silip yeniden oluşturdum. 4. kat ile ilgili RD hatası vermedi. Geometri kontrolü yaptırın ortaya çıkan hataları düzeltin statik döşeme boşluğu ve kontürü için çizdiginiz çizgileri tüm katlarda silin. döşemelerinize donatı akslarının bitiş mesafelerini düzenleyin. sorununuz çözülür.

bha":1gfnup8q' Alıntı:
iyi günler ideyapı birkaç sorum olacak
1-projeyi oluşturduktan sonra analiz sırasına program her katta iki tane rijit diyafram algılıyor bende tek diyaframa göre devam et seçeneği ile devam ediyorum bu analiz sonuçlarını etkilermi ve nasıl düzelte bilirim

2-bazı perdelerde kesme güvenliğini sağlıyamıyorum perde kalınlığını artırmaktan başka neler önerirsiniz

dosya :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

iyi çalışmalar

Merhaba,

[**Projede iki ayrı rijit diyafram algılanmasının sebebi döşemelerin hatalı oluşmasından kaynaklanıyor. 2.bodrum katta yapılan incelemede aşağıdaki durumlar tespit edilmiştir;
-K7 kirişi S9 kolonuna bağlanmıyor. D10 döşeme sorunlu.
-D68 döşemesindeki boşluğı döşeme kenarı oluşturmak uygun olur.
-D7 döşemesindeki boşluktada döşeme kenarı kullanılmalı ve burası iki ayrı döşeme gibi oluşturulmalı
-K54 kirişi P8 perdesin bağlanmadığı için döşeme oluşumunda sorun var.
-D22 döşesinden boşluk döşeme kenarı ile oluşturulmalı
-D29 döşemesinin üst döşeme kenarı kolona bağlanmadığı için döşeme oluşumu hatalı
-D69 döşemesinin sol döşeme kenarı S48 e bağlanmıyor.
Diğer katlarda benzer durumlar var.
**Ayrıca projede Analiz Ayarlarında üst rijit Bodrum katı numarasının -3 alınması uygun olur. Perdelerdeki kesme kuvveti probleminiz üst r3jit bodrum katı numarası -3 alındığında düzelebilir.

İyi çalışmalar

Geri