Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

riskli bina tespiti yapılmasında izlenecek adımlar

engcivil

Yeni Üye
Merhaba; öncelikle risk tespiti ile ilgili daha önce herhangi bir proje hazırlamadığımı belirtmek isterim. Riskli bina analizi olanaklarına ilişkin kullanım kılavuzu inceledim ama bazı şeyleri tam oturtamadım. Mevcut bir binamız var ve kolon kiriş temel v.s de bulunan donatılarla ilgili hiç bir veri yok. karotlar alınıp numuneden ilgili veriler tespit edilecek. sorum ise projenin hazırlanması aşamasında
1-binanın kolon kiriş boyutlarını tespit edip sistemi oluşturduktan sonra donatılarıyla ilgili nasıl bir veri girişinde bulunacağım ?
2-temelinide modellemem gerekir mi?
3- Analiz yaparken nasıl bi yöntem izlemeliyim?
3- Bu tür projelerin ilgili kurumlara onaylatılmasında bizden istenenler nelerdir?
şimdiden hepinize çok teşekkür ederim bilmediğim için sorularım size basit ve mantıksız gelebilir ama öğrenmem lazım

engcivil":14r1b9fj' Alıntı:
Merhaba; öncelikle risk tespiti ile ilgili daha önce herhangi bir proje hazırlamadığımı belirtmek isterim. Riskli bina analizi olanaklarına ilişkin kullanım kılavuzu inceledim ama bazı şeyleri tam oturtamadım. Mevcut bir binamız var ve kolon kiriş temel v.s de bulunan donatılarla ilgili hiç bir veri yok. karotlar alınıp numuneden ilgili veriler tespit edilecek. sorum ise projenin hazırlanması aşamasında
1-binanın kolon kiriş boyutlarını tespit edip sistemi oluşturduktan sonra donatılarıyla ilgili nasıl bir veri girişinde bulunacağım ?
2-temelinide modellemem gerekir mi?
3- Analiz yaparken nasıl bi yöntem izlemeliyim?
3- Bu tür projelerin ilgili kurumlara onaylatılmasında bizden istenenler nelerdir?
şimdiden hepinize çok teşekkür ederim bilmediğim için sorularım size basit ve mantıksız gelebilir ama öğrenmem lazım
engcivil":14r1b9fj' Alıntı:
Yardımcı olabilecek arkadaşlar yok mu? :(

Yaklaşık 8 aydır bu alanda çalışıyorum bilgilerim çok engin olmasa da paylaşmak isterim;
1- Eğer risk tespitini yaptığınız binanın projesi mevcut değilse kolonlara laboratuvardan aldığınız donatıları her iki yönde de girmeniz gerekir. Eğer proje mevcutsa zaten projesine göre veri girişi yapılmakta lab. sonuçlarıyla da kıyaslanarak.
2-projesinin olmadığı durumlarda eski yapılarda sürekli temel modelliyoruz. çok fazla katkı sağlamadığı söyleniyor çok dikkate alınmıyor daha doğrusu.
3-Analiz yaparken de o bölgeye ait ya da o mahalledeki bi zemin etüdü kullanıyorum referans gösterip onun dışında normal statik analizi yapının girilen haliyle yapıyorum. daha sonra riskli bina analizini seçip rapor alıyorum.
4-İlk önce yapı genel bilgileri ve bu analizler sonucu hazırlanan teknik rapor ve lab. sonuçlarıyla dosya hazırlıyosunuz. ayrıca başvururken de bina kimin üzerine aitse onun size dilekçesi, sizin kuruma dilekçeniz , bina sahibinin kimlik fotokopisi, tapu fotokopisi ve tapu dan alınan tapu takyidat belgelri ile ilinizdeki kentsel dönüşüm müdürlüklerine başvuruyorsunuz.

Kendimce sorularınızı cevapladım umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi Çalışmalar.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. verdiğiniz bilgiler kesinlikle yardımcı oldu. Bi kaç sorum daha olacak. Şuan elimizde rölevesi yapılmış yığma binalar var. bu tür binalar için analiz yöntemi olarak ne yapmam lzm idecad ile veri girişinde bulunarak sonuç almam mümkün mü ? bildiğim kadarıyla yapamıyorum

engcivil":3tdj66pj' Alıntı:
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. verdiğiniz bilgiler kesinlikle yardımcı oldu. Bi kaç sorum daha olacak. Şuan elimizde rölevesi yapılmış yığma binalar var. bu tür binalar için analiz yöntemi olarak ne yapmam lzm idecad ile veri girişinde bulunarak sonuç almam mümkün mü ? bildiğim kadarıyla yapamıyorum
Merhaba,

İdeCAd Statik programında yığma binaların riskli bina analizi yapılmamaktadır.

İyi çalışmalar

Geri