V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

SÜREKLİ TEMELLERE YÜK EKLEME

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan maykafe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

maykafe

Yeni Üye
Merhaba, tek katlı otoprak projesi çözüyorum. Sistemimin temelini sürekli temel olarak çözmek istiyorum. Ancak araçlardan gelen yükü temele nasıl aktarabilirim? Kolonlara noktasal yük olarak mı tanımlamam gerekir?

Merhaba,

Sürekli temelin üzerine gelen yükü kolona noktasal yük vererek tanımlamak doğru olmaz. Temel sistemini örnekteki gibi ızgara şeklinde kirişsiz radye olarak tanımlayıp, bu radye döşeme üzerine G ve Q yükü girebilirsiniz.

Ekli dosyalar

benzer bir durumda ben şöyle bir işlem yaptım. yapı bodrumsuz olduğundan temeli belli bir derinliğe indirmek zaten gerekiyor. üstteki nebati toprağı almak bakımından. bu durumda, temel üst kotu ile yapı tabanı arasında bir mesafe oluşuyor. tüm temellerin üzerine perde tanımladım. sonra bu perdelerin üzerine döşeme koydum. tüm yüklerimi bu döşemeye yükledim. sonuçta, yükler sisteme dahil oldu.

mhanifiata":7kn6deog' Alıntı:
benzer bir durumda ben şöyle bir işlem yaptım. yapı bodrumsuz olduğundan temeli belli bir derinliğe indirmek zaten gerekiyor. üstteki nebati toprağı almak bakımından. bu durumda, temel üst kotu ile yapı tabanı arasında bir mesafe oluşuyor. tüm temellerin üzerine perde tanımladım. sonra bu perdelerin üzerine döşeme koydum. tüm yüklerimi bu döşemeye yükledim. sonuçta, yükler sisteme dahil oldu.

ilginize çok teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

Levent Özpak":3l6hxixg' Alıntı:
Merhaba,

Sürekli temelin üzerine gelen yükü kolona noktasal yük vererek tanımlamak doğru olmaz. Temel sistemini örnekteki gibi ızgara şeklinde kirişsiz radye olarak tanımlayıp, bu radye döşeme üzerine G ve Q yükü girebilirsiniz.

Levent Bey, projeyi inceledim. Bu şekilde bir radye çözümünde 24 aracın (bir aracın yükü 1.5 t ) yükünü her bir radyeye nasıl dağıtabilirim. Bu konuda da fikir verebilirseniz. çok sevinirim.
Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Ts498 de toplam ağırlığı 2.5ton a kadar olan araçlar için hareketli yükün 500 kg/m2 alınabileceği belirtilmektedir.

Geri