V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Süneklik

4. derece deprem bölge sinde çalıştığım bir projede çerçeve sistem seçtiğim için süneklik düzeyini normal seçerek Rx ve Ry değerlerini 4 alarak sistemi çözdüm ama sonuçta x yönünde, program R değerini 3.66 olarak belirledi. Bu tasarım açısından bir sorun oluşturur mu?
Yapı denetimciler 4 ün altında olmamalı diyorlar.
Deprem yönetmeliği raporlarda olumsuz bir yön göremedim ben.

R katsayısının 3.66 alınması tasarım açısından sorun oluşturmaz, ancak binanızın deprem tesirleri fazla hesaplanır.
Katsayı değişiminin sebebini incelemek gerekir, projenizi gönderir misiniz? Binanızda B1 düzensizliği var mı?

Projede zemin katta B1 düzensizliği var.
nc(i) 0.73 çıkıyor. Oransal olarak da (0.73/0.80)rx katsayısı:3.66 olarak seçilmiş.
Bu durum tasarım veya güvenlik açısından sorun yaratır mı?
Proje boyutu büyük olduğundan hotfile sitesine yükledim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

projenizi incelemedim ancak zemin katın ticari olması ve bodrum tavanı kirişlerindeki duvar yüklerinin az olmasından dolayı oran0.8'in altına düşmüş ve zayıf kat oluşmuştur diye düşünüyorum
yönetmelikteki R katsayısı azaltma ile zayıf katın değil tüm binanın cezalandırılmasını halen anlamış değilim
zayıf kat ne yazıkki cok ciddi bir sorundur ve yerinizde olsam yönetmeliğin istediğinden ayrı zayıf kattaki tüm kolonlarda (özellikle köşedeki) komple etriye sıklaştırmasına giderdim bunu da kısa kolon sekmesiyle yapabilirsiniz...

Sn teknikisler
R katsayısını küçük olması bina yatay yüklerini daha az bir katsayıya bölerek cezalandırmak demektir. Bu binada zorunlu degilsiniz ama sünekligi yüksek seçseydiniz bina daha az cezalandırılacaktı. Buda güçlü kolon, kuşatılmış kolon ve kesme güvenlik kontrolü şartını sağlamanızı istiyor ama daha az donatı çıkarıyor. Sizin projenizi inceledim.
1- Radye temelinizde S8 kolonu boşta kalmakta. Projenizde asansör temeli olduğunda modelleme aşamasında İdeCAD Forumda anlatıldığı gibi modelleyerek çözüm yapınız. Asansör radyesini temelsiz çözüp sonradan asansör temeli eklemeyiniz. ek 1
2- Bodrum perdelerinde kurangrezlere istinat duvarı koyarak modelleme yapılmış. böyle bir modelleme varmı İdaCAD yetkilileri cevap versin. Çizimde donatısı perdelerin içine girmemiş.
3- Merdivenler kontrol edilmeli, modelleme ile çizim farklı. ek 1
4- "proje" hesap yapıldığında "geometri kontrulonda" kısa objeler hatası veriyor, düzeltilmeli. ek 2
5-Yetersiz döşemeler var düzeltilmeli.
6- Statik sistemde üst katlar zayıf kalmış. 7C alsına kolon kolnulabilir. ek 3
7-Çerçeve oluşturmak için S24 kolonu 25/100 yapılarak 2 aksı baglanabilir. ek 3
8-bodrum katta K1 kirişi ile k28 kirişi arası 10 cm kalmış. Buraya mecburen döşeme donatısı konuluyor. Uygunsuz çizim oluyor.(pilye kıvrılamıyor.)k1 ve k23 kaldırılıp konsol döşeme yapılabilri. ek 4
9- Bodrum katta k27 kirişi asmolenin önünü kapatacağından 10/32 yapılabilir. Ağırlık azalır.
10- Bodrum katta k31-k32 kirişleri 25/32 olabilir. Hatta üst katlar gibi döşeme yapılabilir.
11-kb23 kirişinde program çizim hatası oluşmuş. ek 5
12- beşinci katta k10-k24 kirişleri kalıp planında yok çizimde var. ek 1
13 Beşinci katt k10 kirişi bina içinde böyle konsol olarak bırakmak alışılagelmiş bir durum değil. Kolona basması iyi olur. Şayet asansör döşemesi için kullanacaksanız ya kolon ilavesi veya yine kötü bir çözüm P01 perdesinden konsol çıkıp asansör döşemesini oturtabilirsiniz.
14- Zemik kat tavanında D15 balkonu döşeme olarak çözülebilir.
15- ek 6 verilen şekilde bir çözüm yapılacaksa;uş uca aklenmiş konsol kiriş verilmese iyi olur. Program çizim hatası olurşmuş. ek 6
16 1.kat tavanında K15 kirişi (25/50) devamıonda K16 (40/32) yapılmış, donatı sürekliligini sağlamıyor.
BUNDAN SONRA YAPTIGINIZ PROJELERDE PROGRAMIN NE YAPTIĞINI BİLEREK PROGRAMI KULLANIRSANIZ İSTENMEYEN BİR DURUMLA KARŞILAŞMAZSINIZ. KOLAY GELSİN.

RADYE TEMELLERDE BU ÖRNEKTE GÖRÜLDÜGÜ GİBİ RADYEYE BASMAYAN KOLONLAR OLURSA "geometri kontrolunda" BİR UYARI VERİLEMEZMİ.

Ekli dosyalar

• EK 6.png
    EK 6.png
    250.6 KB · Görüntüleme: 8,086
  • EK 5.png
    EK 5.png
    175.4 KB · Görüntüleme: 8,085
  • EK 4.png
    EK 4.png
    256.9 KB · Görüntüleme: 8,086
  • EK 3.png
    EK 3.png
    215.5 KB · Görüntüleme: 8,087
  • EK 2.png
    EK 2.png
    237.9 KB · Görüntüleme: 8,086
unver":3smatxb8' Alıntı:
2- Bodrum perdelerinde kurangrezlere istinat duvarı koyarak modelleme yapılmış. böyle bir modelleme varmı İdaCAD yetkilileri cevap versin. Çizimde donatısı perdelerin içine girmemiş.

İstinat duvarları ile yapı iki farklı projedir. Birbirinden bağımsızdırlar.

unver":3smatxb8' Alıntı:
RADYE TEMELLERDE BU ÖRNEKTE GÖRÜLDÜGÜ GİBİ RADYEYE BASMAYAN KOLONLAR OLURSA "geometri kontrolunda" BİR UYARI VERİLEMEZMİ.

İsteğiniz notlarımıza eklenmiştir.

Geri