V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Süreksiz konsol kiriş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan vforv
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

vforv

Tanınmış Üye
Merhaba
Bu sistemi sağlıklı buluyor musunuz acaba? Konsol kirişin devamlılığı yok ve uygulamada donatılar kıvrılıp kolon içine gömülmüyor malesef.
1670613258611.png

Merhaba,

Mimari durumu görmeden bir şey diyemiyorum. K283 kirişi olmasaydı belki döşeme kalınlığı artabilirdi. Tabi kirişin diğer ucunda düşey taşıyıcı eleman olsaydı daha iyi olurdu.

Kiriş donatılarını kolon içine kıvrım yaptırın kiriş boyuna donatılarına gelen eksenel kuvvetleri kolon içine aktarmak ve kenetlenmeyi sağlamak donatıların kıvrılması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar.

BEN OLSAM MİMARİ BİR DURUM YOKSA KATLAR ARASINDA ORTADAKİ KOLONLARI KALDIRIRDIM. ÇERÇEVE SİSTEM DAHA SAĞLIKLI OLURDU.
Olcay Bey, ara kolonların bulunması sorun mu? Çerçeve nasıl daha sağlıklı olurdu? Kolonlardan çıkan kirişlerin kirişlere basması statik açıdan neden sorun oluyor?

Olcay Bey, ara kolonların bulunması sorun mu? Çerçeve nasıl daha sağlıklı olurdu? Kolonlardan çıkan kirişlerin kirişlere basması statik açıdan neden sorun oluyor?
ARKADAKİ DÜŞEY TAŞIYICI ELEMANLARI HER İKİ YÖNDE BİR KOLON VEYA ÇERÇEVEYE BAĞLANMASI ÖNEMLİDİR. HER NEKADAR BU HUSUSTA KESİN BİR ZORLAYICI HÜKÜM OLMASA DA BU HUSUS ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUDUR. KALDI Kİ BAZI İDARELER BU HUSUSU ŞART KOŞMAKTADIR.
BU NEDENLE SİZİN PROJENİZDE ÇERÇEVEYE BAĞLI OLMAYAN BİR KOLON VE BUNA BAĞLI KONSOL TEK BİR KİRİŞ YAPMAK YERİNE ONU HİÇ YAPMAMAK DAHA RİJİT GÖRÜNÜYOR.

ARKADAKİ DÜŞEY TAŞIYICI ELEMANLARI HER İKİ YÖNDE BİR KOLON VEYA ÇERÇEVEYE BAĞLANMASI ÖNEMLİDİR. HER NEKADAR BU HUSUSTA KESİN BİR ZORLAYICI HÜKÜM OLMASA DA BU HUSUS ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUDUR. KALDI Kİ BAZI İDARELER BU HUSUSU ŞART KOŞMAKTADIR.
BU NEDENLE SİZİN PROJENİZDE ÇERÇEVEYE BAĞLI OLMAYAN BİR KOLON VE BUNA BAĞLI KONSOL TEK BİR KİRİŞ YAPMAK YERİNE ONU HİÇ YAPMAMAK DAHA RİJİT GÖRÜNÜYOR.
Kolonlar kalkınca açıklıklar arttığı için ortadaki kirişlerin düşey deplasmanları artabilir. Bu konuda sistem her iki durum için çözülmeli. Statik açıdan periyotlarına bakmak lazım. Eleman iç kuvvetlerine ve deplasmanlarına bakmak lazım. Çıkan sonuçlara göre yorum yapmak lazım. Ayrıca bu konuda yazılmış tez veya makale varsa incelenmeli. Yani hesap ve teorik inceleme yapmadan yorum yapmak bence doğru değil.

Kolonlar kalkınca açıklıklar arttığı için ortadaki kirişlerin düşey deplasmanları artabilir. Bu konuda sistem her iki durum için çözülmeli. Statik açıdan periyotlarına bakmak lazım. Eleman iç kuvvetlerine ve deplasmanlarına bakmak lazım. Çıkan sonuçlara göre yorum yapmak lazım. Ayrıca bu konuda yazılmış tez veya makale varsa incelenmeli. Yani hesap ve teorik inceleme yapmadan yorum yapmak bence inşaat mühendisliği değil.
ELBETTE DEDĞİNİZ DOĞRU. ANCAK BENİM SÖYLEDİKELERİM SİZİN BU KONTROLLERİ YAPILMASINA ENGEL DEĞİL. KATILIMCI PROJEYİ PAYLAŞMAK YERİNE GÖRSELDEN YORUM İSTEMİŞ. VARSAYIYORUM ANALİZ SONUCUNDA SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ O KİRİŞLER ZORLANDI. AMA ÇÖZÜM YİNE ORTAYA KOLON ATMAK DEĞİL. ANALİZ OLARAK KONTROLLER VE YÖNETMELİK KOŞULLARI SAĞLANSA BİLE BENİM MÜHENDİSLİĞİM ANALİZE BİLE GEREK DUYMADAN BAŞKA BİR ÇÖZÜM ARAMAK GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. PAYLAŞIM SAHİBİ BU SİSTEM HAKKINDAKİ YORUMU SORMUŞ . BENDE KENDİ CEVABIMP VERDİM. BURASI DA KATILIMCILARIN MÜHENDİSLİĞİNİN SORGULANDIĞI BİR PLATFORM DEĞİL BİLGİ PAYLAŞILAN BİR ORTAM.

ELBETTE DEDĞİNİZ DOĞRU. ANCAK BENİM SÖYLEDİKELERİM SİZİN BU KONTROLLERİ YAPILMASINA ENGEL DEĞİL. KATILIMCI PROJEYİ PAYLAŞMAK YERİNE GÖRSELDEN YORUM İSTEMİŞ. VARSAYIYORUM ANALİZ SONUCUNDA SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ O KİRİŞLER ZORLANDI. AMA ÇÖZÜM YİNE ORTAYA KOLON ATMAK DEĞİL. ANALİZ OLARAK KONTROLLER VE YÖNETMELİK KOŞULLARI SAĞLANSA BİLE BENİM MÜHENDİSLİĞİM ANALİZE BİLE GEREK DUYMADAN BAŞKA BİR ÇÖZÜM ARAMAK GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. PAYLAŞIM SAHİBİ BU SİSTEM HAKKINDAKİ YORUMU SORMUŞ . BENDE KENDİ CEVABIMP VERDİM. BURASI DA KATILIMCILARIN MÜHENDİSLİĞİNİN SORGULANDIĞI BİR PLATFORM DEĞİL BİLGİ PAYLAŞILAN BİR ORTAM.
Dediğiniz gibi burası bilgi ve fikir paylaşım yeri. Ben fikirlerimi ve düşüncelerimi söyledim. Amacımız ülke genelinde doğru, düzgün ve sağlıklı yapılar üretmek olması lazım. Ben de bu doğrultuda bana doğru gelen kendi fikirlerimi paylaştım. Herkese kolay gelsin ve başarılar dilerim.

Geri