Sürtünme kesmesi hesabı

sezerdrcn

Yeni Üye
Merhabalar bir projemizde, kolon ve döşeme betonlarının ayrı dökülmesi gerekiyor. ve bunun için ilgili kurum bizden Kolonlar için sürtünme kesmesi hesabı istiyor. İdecad 10 versiyonunda yok diye biliyorum. her kolonda donatıların karşılayacağı sürtünme kesmesi değerini buluyorum.
Vd=A x fyd x μ
bu formülu uygulayarak tek tek kolonlarda sürtünme kesmesi hesabı için donatıların karşılayacağı değeri bulduktan sonra her kolon sürtünme kesmesi değerini idecadda nereden alabilirim veya kendim mi hesaplamalıyım.

Merhabalar bir projemizde, kolon ve döşeme betonlarının ayrı dökülmesi gerekiyor. ve bunun için ilgili kurum bizden Kolonlar için sürtünme kesmesi hesabı istiyor. İdecad 10 versiyonunda yok diye biliyorum. her kolonda donatıların karşılayacağı sürtünme kesmesi değerini buluyorum.
Vd=A x fyd x μ
bu formülu uygulayarak tek tek kolonlarda sürtünme kesmesi hesabı için donatıların karşılayacağı değeri bulduktan sonra her kolon sürtünme kesmesi değerini idecadda nereden alabilirim veya kendim mi hesaplamalıyım.

İdecad v10 daki donatılarınızı kilitleyip idecad v11 de açın projenizi, Vr ve Vdmax (0.2 fcd*Ac) otomatik hesap eder, ayreten idecad v11 hesabındaki Vd leri nasıl tespit ettiklerini görebilirsiniz. Sonra idecad V10 daki Vd ler ile V11 de hesaplattığınız vr ve Vdmax karşılaştıra bilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Son düzenleme:
İdecad v10 daki donatılarınızı kilitleyip idecad v11 de açın projenizi, Vr ve Vdmax (0.2 fcd*Ac) otomatik hesap eder, ayreten idecad v11 hesabındaki Vd leri nasıl tespit ettiklerini görebilirsiniz. Sonra idecad V10 daki Vd ler ile V11 de hesaplattığınız vr ve Vdmax karşılaştıra bilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
idecad v11 satın almadım v 10 kullanmaya devam ediyorum. manuel bir yol lazım bana

Versiyon 10: Sürtünme Kesme Hesabı için Vd lerin belirlemesi:

1719573001427.png

Manuel yapacaksanız,
Versiyon11in demosundan datayı açıp, Sürtünme kesme hesabı rapor sayfasındaki Vd değerleri yerine ise Versiyon 10dan aldığınız Vd değerlerini koyabilirsiniz.

1719573093445.png

Ben z

Ekli dosyayı görüntüle 43607

Manuel yapacaksanız,
Versiyon11in demosundan datayı açıp, Sürtünme kesme hesabı rapor sayfasındaki Vd değerleri yerine ise Versiyon 10dan aldığınız Vd değerlerini koyabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 43608

Çok teşekkür ederim. Ben zaten kolonları için donatıların karşıladığı kesme değerini excelde formul oluşturarak manuel bulmuştum. Kolonlara gelen kesme değerlerinide üstte versiyon 10 da gösterdiğiniz vd=ve kısımdan alarak kurtarıp kurtarmadığını manuel kontrol edebiliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 43607

Manuel yapacaksanız,
Versiyon11in demosundan datayı açıp, Sürtünme kesme hesabı rapor sayfasındaki Vd değerleri yerine ise Versiyon 10dan aldığınız Vd değerlerini koyabilirsini

Bir sorum daha olacaktı. versiyon 11 de bir kolonda denemek için donatı sayısını azalttım ve analiz yaptırıp rapor aldım( sb203 kolonu). Burada programın uyarı vermesi gerekmezmiydi. vr değeri 02.fcd.Acd değerinden küçük o kolonda. vd vr.png

Geri