V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Sığınak yönetmeliği

battal4468

Yeni Üye
ARKADAŞLAR SIĞINAK YÖNETMELİĞİNDE SIĞINAK DUVARLARI VE TAVAN DOSEMESI KALINLIĞI 60 CM OLACAK DİYE BİR MADDE VAR. UYGULAMADA KULLANILMIYORDU SIMDIYE KADAR AMA BUNDAN SONRA ISTIYORLAR. BODRUM TAVANINDA 60 CM DOSEME YI NASIL TAŞITMAMIZ GEREKTIGI KONUSUNDA BUNDAN ONCE BU UYGULAMAYI YAPAN VARSA YARDIMCI OLURSA SEVINIRIM.

Re: SIĞINAK YÖNETMELİĞİ

Merhaba,

Dikkatimi çeken bir hususu not düşmek istedim :

Sığınak yönetmeliğinde söz konusu koşulda "bina dışına rastlayan" şeklinde bir ifade bulunmakta...

Alıntıdır:

Madde 8. b) Sığınağı çevreleyen bina dış duvar kalınlığı: Sığınağın bina dışına rastlayan duvar ve tavan döşeme kalınlıkları en az 60cm. beton, 75cm. tuğla veya taş ya da 90cm. sıkıştırılmış topraktan olmalıdır...

şeklinde...

Buna göre yüzeyi dış ortamla komşu olan duvar ve döşemeler için 60cm koşulu geçerli gibi anladım ben... kısacası iç mekanda 60 cm koşulu uygulanmayabilir gibi...

Sorunuzun yanıtına gelince;

Yarı rijit diyafram çözümünü kullanarak kirişsiz döşeme dizaynı yapabilirsiniz

ya da

Normal kalınlıkta betonarme döşeme.. onun üstüne yalıtım maddesi ile dolgu... onun üstüne ise beton dolgu düşünülebilir..

Sorunuzu uygulayanların görüş bildirmesi daha isabetli olur...

İyi çalışmalar...

tesekkurler.ne yazıkkı o maddeyı degıstırdıler. bına ıcerısınde de dosemeyı 60 cm ıstıyorlar ve dolguyu kabul etmıyorlar.ve uygulamacılarda sadece yap dıyorlar nasıl yapılması gerektıgı hususunda tıkanıp kalıyorlar.

Merhaba battal4468,
Sıgınak Yönetmeliği ile ilgili yapılan deiğişiklik konusunda eminmisininiz?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sayfasında, Hakan Bey'in dediği şekliyle yer alıyor...
b) Sığınağı çevreleyen bina dış duvar kalınlığı :Sığınağın bina dışına rastlayan duvar ve tavan döşeme kalınlıkları en az 60cm. beton, 75cm. tuğla veya taş ya da 90cm. sıkıştırılmış topraktan olmalıdır. Bu malzemeler tek başına kullanılabileceği gibi, radyasyon geçirgenliği bakımından bu ölçülerin birbirlerine oranları dikkate alınarak birlikte de kullanılabilir. Ayrıca bunlardan farklı yapı malzemeleri, ölçüleri radyoaktif serpintiye karşı geçirgenlik ve korunma katsayıları dikkate alınarak hesaplanmak suretiyle, bunlarla birlikte veya tek başına kullanılabilir. Sığınağın tamamen toprağın altında kalan ve dış açık ortam ile arasında en az 60 cm toprak dolgu bulunan dış duvarlarının kalınlığı statik hesaplara göre belirler. Bahçede yapılacak sığınaklarda da aynı uygulama yapılır.

Link:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sizden bina içerisinde 60 cm döşeme yapmanızı isteyen denetim mekanizmasının dayanağı nedir? paylaşırsanız sevinirim...
iyi çalışmalar, saygılar...

Mirza":2g1sjkmb' Alıntı:
Merhaba battal4468,
Sıgınak Yönetmeliği ile ilgili yapılan deiğişiklik konusunda eminmisininiz?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sayfasında, Hakan Bey'in dediği şekliyle yer alıyor...
b) Sığınağı çevreleyen bina dış duvar kalınlığı :Sığınağın bina dışına rastlayan duvar ve tavan döşeme kalınlıkları en az 60cm. beton, 75cm. tuğla veya taş ya da 90cm. sıkıştırılmış topraktan olmalıdır. Bu malzemeler tek başına kullanılabileceği gibi, radyasyon geçirgenliği bakımından bu ölçülerin birbirlerine oranları dikkate alınarak birlikte de kullanılabilir. Ayrıca bunlardan farklı yapı malzemeleri, ölçüleri radyoaktif serpintiye karşı geçirgenlik ve korunma katsayıları dikkate alınarak hesaplanmak suretiyle, bunlarla birlikte veya tek başına kullanılabilir. Sığınağın tamamen toprağın altında kalan ve dış açık ortam ile arasında en az 60 cm toprak dolgu bulunan dış duvarlarının kalınlığı statik hesaplara göre belirler. Bahçede yapılacak sığınaklarda da aynı uygulama yapılır.

Link:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sizden bina içerisinde 60 cm döşeme yapmanızı isteyen denetim mekanizmasının dayanağı nedir? paylaşırsanız sevinirim...
iyi çalışmalar, saygılar...

Aslında bu konu beni de şaşırttı ama şöyle bir araştırma yaptığımda aşağıdaki paragrafa ve içindeki cümleye takıldım. Yorumunu birlikte yapalım:

b)

29 Eylül 2010 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27714
YÖNETMELİK
Bayındırlık ve İskan Bakanlığından:
3194 SAYILI İMAR KANUNUNA GÖRE DÜZENLENMİŞ BULUNAN İMAR
YÖNETMELİKLERİNE SIĞINAKLARLA İLGİLİ EK YÖNETMELİKTE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Sığınağı çevreleyen duvar kalınlığı: En az 60 cm. beton, 75 cm. tuğla veya taş ya da tamamen toprağın altında kalmak koşuluyla 90 cm. sıkıştırılmış topraktan olmalıdır. Bu yapı elemanı ve malzemeleri ile bunların yerine veya bunlarla birlikte kullanılacak diğer yapı elemanı ve malzemeleri, radyoaktif serpintiye karşı geçirgenlik ve korunma katsayıları da dikkate alınarak, yapının, yapı elemanının ve malzemenin özelliğine, direncine ve geçirgenliğine göre mimari proje, statik proje ve mekanik tesisat proje müelliflerince gerekli hesap yapılmak ve projelerde gösterilmek suretiyle tamamen veya kısmen birbirlerinin yerine kullanılabilir. Yer ve tavan döşeme kalınlıkları için de aynı ölçülere uyulur. Ana yapı ile sığınak arasında yapılacak bağlantı elemanının duvar, yer ve tavan döşeme kalınlıkları için de bahçede yer altında veya yer üstünde olmasına bakılmaksızın aynı ölçüler dikkate alınır. Bağlantı elemanının genişliği 1.20 metreden az olamaz.
diyor ve ben de şaşırtıcı buluyorum...

"sıgınagı cevreleyen bina dış duvar kalınlıgı" ibaresi bilincli olarak mı kaldırılmış?
öyle bir mimari düşünün ki, taban alanım yeterli büyüklükte ve ben sıgınagı hicbir dıs kontüre yaslamadan yapın ortasında modelliyorum, duvar kalınlıkları ne yapılmalı? sözkonusu yönetmelikte belirtildigi gibi yapmam ne kadar anlamlı?
TOKİ uygulamaları nasıl?..... gibi soruları bakanlıga sorup görüş almak gerektigi kanaatindeyim...
saygılarla...

Geri