Sap2000 veya Etabs ile Betonarme Projelendiren Arkadaşlar

miralay

Kıdemli Üye
Herkese iyi bayramlar.
Forumda muhakkak Sap2000 veya Etabs kullanarak betonarme projelendiren arkadaşlar vardır.

Onlara bir kaç sorum olacak.

1-) Sadece depremli yüklemede kullanılmak üzere etkin kesit rijitliklerini bu programlarda nasıl tanımlıyorsunuz ? ( Bir arkadaşım depremsiz yüklemeyi de etkin kesit rijitliklerini kullanarak yapıyorum. Sonuçlar çok değişmiyor demişti.)
2-) Kolon ve perde yüzleri yapışıksa kolonları nasıl modelliyorsunuz ? ( Shell mi frame eleman mı? Statik sonuçları epey etkiliyor. )
3-) Yönetmeliğin istediği bazı iç kuvvet katsayıları ile nasıl başa çıkıyorsunuz ?

Merhaba, iyi bayramlar...

1. Etkin rijitlikleri "sadece depremli" durumda kullanmak için ayrı bir model oluşturmak gerekli.. ancak uygulamada arkadaşınızın dediği gibi "sadece" ifadesine takılmıyorlar, hatta bunun yönetmeliğe böyle yazılmasının gereksiz olduğunu düşünenler de var... tüm yüklemelerde rijitlik çarpanlarını göz önüne alıyorlar.. bu da anlaşılabilir birşey, ne kadar fazla model varsa kontrol o kadar zorlaşacak..

2. pek karşılaşmadım ancak perde belirli bir seviyede kesiliyor kolon devam ediyorsa; kolon çubuk, perde kabuk.. ikisi de aynı yüksekliğe çıkıyor ise kabuk...

3. tasarıma esas iç kuvvetlerin belirlenmesi... malesef excelden başka yol bilmiyorum, bilen varsa buyursun katkı sunsun..

Merhaba, iyi bayramlar...

1. Etkin rijitlikleri "sadece depremli" durumda kullanmak için ayrı bir model oluşturmak gerekli.. ancak uygulamada arkadaşınızın dediği gibi "sadece" ifadesine takılmıyorlar, hatta bunun yönetmeliğe böyle yazılmasının gereksiz olduğunu düşünenler de var... tüm yüklemelerde rijitlik çarpanlarını göz önüne alıyorlar.. bu da anlaşılabilir birşey, ne kadar fazla model varsa kontrol o kadar zorlaşacak..

2. pek karşılaşmadım ancak perde belirli bir seviyede kesiliyor kolon devam ediyorsa; kolon çubuk, perde kabuk.. ikisi de aynı yüksekliğe çıkıyor ise kabuk...

3. tasarıma esas iç kuvvetlerin belirlenmesi... malesef excelden başka yol bilmiyorum, bilen varsa buyursun katkı sunsun..
1- ) Madde 4.5.8.3'de "Etkin kesit rijitlikleri çarpanları, sadece deprem etkili yük birleşimleri içinde yer alan ve bu birleşimlere giren yükler altındaki hesaplarda uygulanacaktır. " diye yazıyor. Benim anladığım depremsiz yüklemelerde kullanılamayacağı yönünde.

2-) Yani perde ile kolon birlikte yüksekliyorsa iki elemanıda kabuk olarak modelliyorsunuz.

3-) Tanıdığım bir ofis Api kullanmakta. Ancak api'ye rağmen çok vakit alıyor.

Depremsiz kombinasyonlarda kullanılmaz.
Etkin kesit rijitliklelerinln depremsiz kombinasyonlarda da kullanılabilmesi için ACI da olduğu gibi karmaşık bir şekilde rijitlik azaltması yapılması gerekir.
6A8911BE-A7B8-43F6-8231-5E43B145C0B9.png

1- ) Madde 4.5.8.3'de "Etkin kesit rijitlikleri çarpanları, sadece deprem etkili yük birleşimleri içinde yer alan ve bu birleşimlere giren yükler altındaki hesaplarda uygulanacaktır. " diye yazıyor. Benim anladığım depremsiz yüklemelerde kullanılamayacağı yönünde.

2-) Yani perde ile kolon birlikte yüksekliyorsa iki elemanıda kabuk olarak modelliyorsunuz.

3-) Tanıdığım bir ofis Api kullanmakta. Ancak api'ye rağmen çok vakit alıyor.
1. Ben de Sizin gibi anlıyorum, "sadece" ifadesi bağlayıcı... ancak uygulama pratiği yok maalesef..
2. kolon perdenin muhtemelen başlığıdır.. kabuk olarak modellenmesi daha doğru geliyor..

Depremsiz kombinasyonlarda kullanılmaz.
etkin kesit rijitliklelerinln depremsiz kombinasyonlarda da kullanılabilmesi için acı da olduğu gibi karmaşık bir şekilde rijitlik azaltması yapılması gerekir.
İsmail Bey, ACI'ye baktım, rijitlik azaltması için 6.6.3.1'de yapılan tanımları ve tabloları inceledim, (a) tablosu TBDY'nin referans aldığı tablo.. (b) tablosu ise Sizin paylaşımınız.. her iki tablo için de yapılan tanımları inceledim ama bizdeki gibi "sadece depremli durumda" kullanılacak gibi bir ifadeye veya depremsiz "durumda faktörler şunlardır" diye bir ifadeye rastlayamadım.. (b) tablosunun daha detaylı olduğu ve tüm yükleme durumları için kullanılabileceği belirtilmiş anladığım kadarıyla..
ACI'de rijitlik faktörlerinin "depremli/depremsiz" diye ayrımını göremedim.. Iskaladığım bir yer mi oldu?

ACI'de rijitlik faktörlerinin "depremli/depremsiz" diye ayrımını göremedim.. Iskaladığım bir yer mi oldu?
Iskaladığınız bir yer yok. Ama şu var. (B) durumu için depremsiz kombinasyonlarda da kullanabilirsiniz derken (a) durumunda sessiz kalmayı tercih etmiş acı hazırlayanlar. Ama tbdy sessiz kalmamış. Doğru da yapmış.

1. Ben de Sizin gibi anlıyorum, "sadece" ifadesi bağlayıcı... ancak uygulama pratiği yok maalesef..
İdecad "sadece" ibaresini dikkate alır ve sadece depremli durumda uygular.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ismail Bey burada I değeri her eleman için üzerine gelen kuvvete göre ayrı ayrı hesaplanacak anladığım kadarıyla ?
evet

iyi bayramlar

Sayın miralay,

Tam olarak sorunuzun cevabı olacak mı emin değilim ama , dayanım fazlalığı katsayısı kullanılacak yerler için özel yük birleşimi yazılabilir.

Sayın miralay,

Tam olarak sorunuzun cevabı olacak mı emin değilim ama , dayanım fazlalığı katsayısı kullanılacak yerler için özel yük birleşimi yazılabilir.
Dayanım fazlalığında sorun yok. Sorun şurda Sap2000, Etabs vb genel amaçlı yazılım programlarında elemanlara kesit atanır. Kesit özelliklerini modifiye edebilirsiniz ancak şu yüklemede modifiye edilmemiş kesit özelliklerini kullan şu yüklemede modifiye edilmiş kesit özelliklerini kullan tarzı bir opsiyonları yok. Dolayısıyla eğer TBDY tam uyumlu proje yapmak istiyorsanız mecburen 2 adet model kurmanız gerekiyor.

Geri