V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

sehim şartı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan yakubu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

yakubu

Üye
Resimde görülen konsol kiriş açıklığı 200 cm'dir. Programda sehim şartını denetlerken açıklığı ln=160 cm, (kiriş h=160/5=32 cm) olarak alıyor. Yani konsol ucundaki alın kirişini genişliğini gerçek uzunluktan düşüyor. Bu durum doğrumu?

Ekli dosyalar

• konsol kiriş sehim şartı.png
    konsol kiriş sehim şartı.png
    428.4 KB · Görüntüleme: 7,864
Merhaba,

TS 500'e göre ln değeri temiz açıklık olarak alınıyor. Alın kirişilerle konsol kiriş kaset bir birleşim yapıyor. Dolayısıyla alınan değer doğrudur.

İyi çalışmalar

MERHABA HAKAN BEY;

Cevabınızı anladım, fakat bu durum biraz tuhafıma gitti. Şöyleki program ts500 gereği ln değeri olarak temiz açıklığı dikkate alıyor. Bende alın kirişimin genişliğini 175 cm gibi bir değere çıkardım, sonuçlara baktığımda sehim hesap değeri sınır değeri kurtarıyor. Konsolun taşıdığı yükü bu kadar artırdığımızda bu son derece tuhaf birşey oluyor, sehim hesabını bu şekildemi sağlamamız lazım, kaldıki bunu kontrol mühendislerine nasıl izah edecez?

iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• rapor1.png
    rapor1.png
    31.9 KB · Görüntüleme: 7,814
  • rapor2.png
    rapor2.png
    47.8 KB · Görüntüleme: 7,812
  • resim1.png
    resim1.png
    57.6 KB · Görüntüleme: 7,812
  • resim2.png
    resim2.png
    57.8 KB · Görüntüleme: 7,813
yakubu":lyqsccuq' Alıntı:
MERHABA HAKAN BEY;
Cevabınızı anladım, fakat bu durum biraz tuhafıma gitti. Şöyleki program ts500 gereği ln değeri olarak temiz açıklığı dikkate alıyor. Bende alın kirişimin genişliğini 175 cm gibi bir değere çıkardım, sonuçlara baktığımda sehim hesap değeri sınır değeri kurtarıyor.

Kiriş açıklığını azalttığınızda kirişi daha rijit yapıyorsunuz ve kirişin deplasman değeri düşüyor. Bunu eklediğiniz resimlerdeki sehim değerlerine bakarak görebilirsiniz.

Ln=0.25 metre yaptığınızda ani sehim 0.39 mm çıkmış. Toplam sehim 1.02 mm olmuş.
Ln=1.70 metre yaptığınızda ani sehim 5.09 mm çıkmış. Toplam sehim 13.38 mm olmuş.

Buna göre sehim koşulları kurtarıyor.

yakubu":lyqsccuq' Alıntı:
Konsolun taşıdığı yükü bu kadar artırdığımızda bu son derece tuhaf birşey oluyor, sehim hesabını bu şekildemi sağlamamız lazım, kaldıki bunu kontrol mühendislerine nasıl izah edecez?

Konsolun taşıdığı yükü artttırdığımızda derken neyi kast ettiğiniz? Sistem komple çözülüyor ve eleman statik büyüklüklerine bağlı olarak elemanlar yapabildiği kadar deplasman yapıyor. Zaten konsol kirişin deplasman değerleri ilkine göre oldukça azalmış görünüyor. Mimari projenize en uygun şeklde sistem değişiklikleri yaparak sehim koşulunu sağlamanız gerekir. Yaptığınız bir değişiklik diğer elemanlarda başka bir sonucun açığa çıkmasına neden olabilir.

iyi çalışmalar...

Cevabınız için teşekkür ederim. konsol yükünü 175 cm lik kirişin kendi öz ağırlığının artıracağını belirttim.her ne kadar dediğiniz gibi matemetiksel olarak sistemin rijitleştiğini söyleyebiliriz. Ben imalattan sonra konsolun şöyle davranacağını düşünüyorum: bu yaptığım 175 cm lik kirişin en dış kenarı iç kenarından daha fazla deplasman yapar, yani bu kiriş 25 cm lik konsol kiriş ucundan itibaren dışa doğru yatma yapar. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. program 25 cm lik konsolun ucunda deplasman hesaplıyor, gerçekte 200 cm lik ucta gerçekte daha fazla deplasman olur gibi düşünüyorum.

ilginize teşekkür ederim.

yakubu":8fzwfk2e' Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim. konsol yükünü 175 cm lik kirişin kendi öz ağırlığının artıracağını belirttim.her ne kadar dediğiniz gibi matemetiksel olarak sistemin rijitleştiğini söyleyebiliriz. Ben imalattan sonra konsolun şöyle davranacağını düşünüyorum: bu yaptığım 175 cm lik kirişin en dış kenarı iç kenarından daha fazla deplasman yapar, yani bu kiriş 25 cm lik konsol kiriş ucundan itibaren dışa doğru yatma yapar. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. program 25 cm lik konsolun ucunda deplasman hesaplıyor, gerçekte 200 cm lik ucta gerçekte daha fazla deplasman olur gibi düşünüyorum.

ilginize teşekkür ederim.

25 cm lik konsolun ucunda deplasman hesaplanmıyor. Eleman çubuk boyları(kiriş-kiriş birleşimlerinin teorik noktaları) eleman orta eksenlerinden alınır. Temiz açıklık dediğimiz kavram ise rijit kollardan sonra kalan parçayı ifade eder (3 boyutlu çerçeveyi inceleyin) Rijit kol ise mesnet bölgesinin uzunluğunu ifade eder ve mesneti oluşturan elemanın rijitliğine bağlı bir rijitliği vardır. Analiz sonucu bulunan deplasmanlar ise temiz açıklık değeri ile değil, eleman orta eksenleri arasındaki kalan mesafe değeri ile bulunan deplasmanlardır. (Daha teorik yazarsak, temiz açıklık ile rijit kolların toplam uzunluğu ile hesaplanır). Sehim değeri de bu sistemin çözümüne bağlıdır. Kirişe mesnetli bir elemanın mesnet genişliğini değiştirseniz, eleman toplam açıklık değerini değil, rijit kol genişliğini (dolayısıyla rijitliğini) değiştirmiş olursunuz. Toplam açıklık yine aynıdır. Verdiğini örnekteki deplasmanların değişmesi bu nedene bağlıdır.

Ekteki resmi inceleyiniz:

3 boyutlu çerçede K01 kirişi N5 ve N6 düğüm noktası numarası ile oluşmuş. Kirişin teorik uzunluğu ise N5 - N6 düğüm noktaları arasında kalan mesafedir. Kirişin sağında ise yeşil bir çizgi görünüyor. Bu yeşil çizgi K01 kirişinin sağındaki K03 kirişin genişliğine bağlıdır. (rijit bölge uzunluğu)

Şimdi aynı sistem hemen sağda K02 kirişi için yapıldı. Tek fark mesnet genişiği(K04'ün genişiği) 100 cm'e çıkarıldı. Kirişin teorik uzunluğu N15-N14 arasında kalan mesafedir. Dikkat edilirse K01 kirişinin toplam uzunluk değeri değişmedi. Değişen sadece yeşil çizginin uzunluğudur. (rijit bölge uzunluğu).

Toparlarsak; burada bahsedilen temiz açıklık değeri TS 500'e bağlı olarak sehim sınır değerlerinin değerlendirilmesi ile ilgilidir. Ancak deplasman değerleri teorik noktaların arasında kalan mesafelerle hesaplanır.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    103.6 KB · Görüntüleme: 7,782
Geri