V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Sistem Çözülemiyor Hatası...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan fmwaral
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İyi çalışmalar.. Forumda Daha once benzerleri cıkmıs. O başlıktaki onerilere baktım ama cozum bulamadım. Modal analizde anladıgım kadarı ile bir sorun cıkıyor. Projemle iki gundur aynı sorunla ugrasıyorum ama cozum bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz.

bir adet kiriş icin " kiriş hatalı acı ile yarleştirilmiş olabilir" uyarısı veriyor. ama benzer sistemli baska bir projede aynı uyarıyı vermesine ragmen sistemi cozup sonucları aldıgım icin o uyarı ile ilgilenmedim. Yoksa ilgilenmem mi gerekiyor. ???

1. kat kotu, sol üst köşede K1 kirişinin birleşiminde küçük bir kiriş parçası kalmış(büyük ihtimalle konsol döşemelerin tanımlanması esnasında otomatik bölünme sonucu oluşmuş). Kiriş parçasını silerseniz sorun kalmıyor.

benim projemde de sistem çözülemiyo hatası verdi temelle üst yapıyı etkileşimli çöz dedigimde...artı aynı projede zemn katta KM ile RM biribirine cok yakın olmasına ragmen raporda 1,20 den baya büyük oldugunu sölüyo Üst katta KM il RM bir birinden cok ayrı ama 1,20 degerine yakın bi deger veriyo...6*6 lık bir döşemede bile donatı yetersiz 15 cm döşem ve c25 beton..her sey normal ama A1 ile bu Döşeme hatlarının neden böle oldugunu anlayamadım yardım ederseniz sevinirmm :((....sistemi yolıcam ama dosya boyutu cok büyük diyo..almıyoo :(

Projeyi Ekliyorum..Bana göre cok perde var ama Hala A1 burulma düzensiligini sağlamıyor neden :(..yardım edrseniz sevinirim

muhendis35":wvhlwu9p' Alıntı:
benim projemde de sistem çözülemiyo hatası verdi temelle üst yapıyı etkileşimli çöz dedigimde...artı aynı projede zemn katta KM ile RM biribirine cok yakın olmasına ragmen raporda 1,20 den baya büyük oldugunu sölüyo Üst katta KM il RM bir birinden cok ayrı ama 1,20 degerine yakın bi deger veriyo...6*6 lık bir döşemede bile donatı yetersiz 15 cm döşem ve c25 beton..her sey normal ama A1 ile bu Döşeme hatlarının neden böle oldugunu anlayamadım yardım ederseniz sevinirmm :((....sistemi yolıcam ama dosya boyutu cok büyük diyo..almıyoo :(
Merhaba,
-Foruma eklediğiniz projede üst yapı etkileşimli olarak ta analiz yapılabiliyor. Bir sorun görünmüyor. Döşemelerde de donatı yetersizliği ile ilgili bir uyarı göremedim

-Kütle ve rijitlik merkezinin birbirine yakın olması A1 türü düzensizlik çıkmayacağı anlamına gelmez. Yönetmelik gereği Göreli kat ötelemelerinin hesabı %5 ek dış merkezlik etkileri dikkate alınarak yapılır. ( Projedeki nbi değerleri de öyle büyük değerler değil. En büyük nbi değeri 1.26 çıkmış.)
Ayrıca A1 türü düzensizlik hesap yöntemi seçimini etkileyen bir düzensizliktir. Dinamik analiz yapıldığında bu düzensizliğin bir önemi yoktur. Yönetmelik Madde 2.3.2.1

Notlar:
1-Zemin ve 1. katta döşeme analizinin tüm döşemede tek bir seferde yapılabilmesi için yay şeklindeki kirişleri, eğrisel kiriş yerine yay kiriş komutu ile tanımlamak uygun olur.

2-Panel objesi altına sürekli temel tanımlarken panelin bir düğüm noktasından diğer düğüm noktasına bağlamak uygun olur.

İyi çalışmalar

benim yolladıgımda döşeme kurtarmıyo donatı yetersiz uyarısı vardı...bilgileriniz için teşekkür ederim levent bey..siz proje üzerinde değişiklik yaptnız mı yani dediginiz egrisel kiriş yerine yay sonra panellerin başlangıc ve bitiş noktasına tıklama gibii...???...bide sizcede sistemde cok perde yok muu ?

muhendis35":19a71dj0' Alıntı:
benim yolladıgımda döşeme kurtarmıyo donatı yetersiz uyarısı vardı...bilgileriniz için teşekkür ederim levent bey..siz proje üzerinde değişiklik yaptnız mı yani dediginiz egrisel kiriş yerine yay sonra panellerin başlangıc ve bitiş noktasına tıklama gibii...???...bide sizcede sistemde cok perde yok muu ?
örnekkaymakam.cde de sürekli temel ve eğrisel kirişlerle ilgili önceki mesaj belirtilen düzenlemeler yapıldı. Taşıyıcı sistem ilk bakışta emniyetli görünüyor. Üzerinde çalışılarak daha ekonomik dizayn yapılabilir.

zaten o optimizasyonu yapıyorumm...şuan sistem böle oldu ama dahada iyileştirmeye çalısyorumm...eger sizinde ekelemk istediginiz bi şeyler varsa önerilerinizi beklarimm..şimdiden her sey için tesekkürler..

deli olcam sistemi kurdum(çok iyi değil ancak yinde çözmesi lazım en azından hataları göstermesi lazım.onu da yapmıyor.sistem çözülemiyor hatası veriyor.acil cevap lazım.ne yapabilirim acaba.dosyayı yükleyim dedim 26 mb.zipledim 3 mb oldu ancak 2 den fazlasını atamıyorum.ne yapabilirim.

5 kat bir yer çözmeye çalışıyorum zemin +3 kara kadar analiz yapıyor 4. katı ekleyinde sistem çözülemyor geometri kontrolü yap diyor yapıyorum herşey uygun diyor kafayı yedim fatihtoprak@gmail.com mail adresim burda haberleşebilirmiyiz

Ekli dosyalar

Sistem çözülemiyor uyarısı genellikle sıfır boylu elemanlar ya da iki ucundan da bir yere bağlanmayan (havada kalmış) tarzı elemanlar gibi durumlar nedeniyle çıkar. Bu durumda program size matrisi indirgerken problem yaşadığı düğüm noktası numarasını ve koordinatlarını bildirir. Sizin projenizde uyarı mesajı "X : -1.25 Y : 8.43 Z : 9.40" şeklinde çıkıyor.
Projenizde verilen koordinatı incelerseniz K5 kirişinin dik yöndeki kirişe bağlanırken otomatik bölünme yüzünden sıfır boylu bir parçası kaldığını görürsünüz. Bu parçaları seçip silerseniz (Tüm normal katlarda aynı durum var) projeniz çözülecektir.

Projenizin düzeltilmiş hali ektedir.

Ekli dosyalar

• K5.png
    K5.png
    33.4 KB · Görüntüleme: 10,792
  • K5.cde
    K5.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 424
SN ftoprak58

PROJENİZE BAKTIM:
BODRUM KATINIZDA RİJİT PERDELER OLMADIĞINDAN -1 OLARAK VERDİĞİNİZ "ÜST RİJİT KAT NUMARASINI" -2 VERMENİZ GEREKİYOR.
KOLAY GELSİN.

ftoprak58":3t974hvt' Alıntı:
5 kat bir yer çözmeye çalışıyorum zemin +3 kara kadar analiz yapıyor 4. katı ekleyinde sistem çözülemyor geometri kontrolü yap diyor yapıyorum herşey uygun diyor kafayı yedim fatihtoprak@gmail.com mail adresim burda haberleşebilirmiyiz
Merhaba,
Sistem çözülemiyor uyarısı normal katlarda K19-K05-K23 kirişlerinin kesişimindeki sıfır boyunda elemandan kaynaklanıyor. K19 kirişinin kaçıklığı 0.1cm üstten tanımlı yapılırsa sorun çözülür.

Diğer proje tespit ve önerileri;
**2.ve4. katlarda P05 ve K209 kesişiminde de küçük bir kiriş parçası oluşmuş.
**1.bodrum katta çevre perdesi olmadığı için , Analiz Ayarları/Tdy Seçenekleri Sekmesinde üst rijit bodrum katı numarası -2 olmalı.
**4.katta K413 nolu kiriş üzerine çizgisel döşeme yük tanımlanmış. Çizgisel yük komutu ilesadece plak döşemelere yük girilmeli. Kiriş üzerine yükü yapı ağacından tanımlamalısınız. konu hakkında aşağıdaki eğitim videosu izleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

**Panel objesine altına girilen sürekli temeller hatalı. Sürekli temel, panelin başlangıç ve bitiş düğüm noktaları tıklanarak tanımlanmalı. Ayrıca A ile C aksı üzerindeki kolonların altına girilen temeller de kolonlara bağlanmamış görünüyor.
Örnek projeyi inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Geri