Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

sistem rijitliğini arttırma

x yönünde zemin kat göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini artttırın hatası alıyorum ancak hatayı gideremedim yardımcı olabilirmisiniz

Ekli dosyalar

önerim;
x yönündeki kiriş yüksekliklerini 60 yaparsanız kurtarıyor.
merhaba. projem hem x hem y yönünde göreli kat ötelemesi hatası verdi. taşıyıcı sayısını ve alanını artırdım. temel kalınlığını artırdım. ancak projemin donatı oranı çok yükseldi. hangi çözümü önerirsiniz ?

Ekli dosyalar

merhaba. projem hem x hem y yönünde göreli kat ötelemesi hatası verdi. taşıyıcı sayısını ve alanını artırdım. temel kalınlığını artırdım. ancak projemin donatı oranı çok yükseldi. hangi çözümü önerirsiniz ?
önerilerim;
hesap yaptırınca hata vermiyor,
1694522316689.png
--kirişlerde fiber donatı hesaplamayı işaretleyiniz,
--betonu c30 yapınız,
--kısa başlık işaretleyerek perdeleri grup yapınız,
--çizimde mantar döşemelerin donatılarının ankraj boyu kadar birbirinin içine geçtiğinden emin olunuz.

Son düzenleme:
İlave olarak; eklediğiniz projede asansör kuyusu için kot verilen perdelerin altında radye temel tanımlanmamış.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1694524478589.png

-Asansör kuyusu genel olarak uygulamada radye kalınlığında ve radye ile birlikte yapılır. Bu sebeple asansör kuyusunun projede tanımlanmadan radye temelin düz olarak modellenmesini kuyu detaylarının çizimlere eklenmesini öneririz. Asansör çukuru örnek detay çizimi aşağıdaki linkte blk uzantılı dosyada mevcuttur. “Dosyadan yapıştır” komutunu kullanarak çizimi projeye yerleştirebilir ve inceleyebilirsiniz.

-Asansör çukuru model üzerinde gösterilecekse temeli radye kenarları ile bölerek modellenmesi uygun olur. (webinar linkinde 10.40 dk. dan itibaren izlenebilir)

-Asansör kuyusunun modele dahil edilmesi temel ve taşıyıcı elemanlarla bağlantılarını ve buna bağlı olarak analiz sonuçlarını etkiler.

Teşekkür ederim.
önerilerim;
hesap yaptırınca hata vermiyor,
Ekli dosyayı görüntüle 37622
--kirişlerde fiber donatı hesaplamayı işaretleyiniz,
--betonu c30 yapınız,
--kısa başlık işaretleyerek perdeleri grup yapınız,
--çizimde mantar döşemelerin donatılarının ankraj boyu kadar birbirinin içine geçinden emin olunuz.
teşekkür ederim. Hocam çözümü yaptım ancak m2 ye göre donatısı çok yüksek çıktı. yaklaşık 30 ton ile çözüm yapabilmem gerekiyordu ama zemin sınıfı ze olunca 45 ton a kadar yükseldi. normal mi sizce yoksa azaltmak için bir şeyler yapmalı mıyım ?

Son düzenleme:
İlave olarak; eklediğiniz projede asansör kuyusu için kot verilen perdelerin altında radye temel tanımlanmamış.
Ekli dosyayı görüntüle 37624

-Asansör kuyusu genel olarak uygulamada radye kalınlığında ve radye ile birlikte yapılır. Bu sebeple asansör kuyusunun projede tanımlanmadan radye temelin düz olarak modellenmesini kuyu detaylarının çizimlere eklenmesini öneririz. Asansör çukuru örnek detay çizimi aşağıdaki linkte blk uzantılı dosyada mevcuttur. “Dosyadan yapıştır” komutunu kullanarak çizimi projeye yerleştirebilir ve inceleyebilirsiniz.

-Asansör çukuru model üzerinde gösterilecekse temeli radye kenarları ile bölerek modellenmesi uygun olur. (webinar linkinde 10.40 dk. dan itibaren izlenebilir)

-Asansör kuyusunun modele dahil edilmesi temel ve taşıyıcı elemanlarla bağlantılarını ve buna bağlı olarak analiz sonuçlarını etkiler.

Son düzenleme:
Merhaba hocam. projemde hala göreli kat ötelemesi sorunu yaşıyorum. mimari kısıtlardan dolayı fazla müdahale edemiyorum taşıyıcılara. yine de m2 ye göre taşıyıcı sayımı artırdım. temel kalınlığını ve beton sınıfını yükselttim yine de sorunların önüne geçemedim. projemin 2d kısmında mimari plan ekli. yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Geri