Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Tünel Kalıp

Tünel Kalıp ile ilgili tüm yorumları okudum hemen hemen. fakat tam yeterli bulamadım ve sormak istediğim bir kaç şey var.
1. Forumda kalan boş kısımlara bant kiriş tanımlandığından bahsetmişiniz. Fakat kalan kısımlarda (yani perde veya kolon çevresinde) hasır donatı kullanıldığında döşemeninde kalın olmadığı düşünüldüğünde zımbalamanın sağlıyabileceğini sanmıyorum. Hesaplarını elle TS500 e göre yapamadım ama yapacağım.Eklediğim projede sizin bahsettiğiniz şekilde yaptım.
2. Döşeme kenarı çizerek yaptığımız için kalınlık sağlamamaktadır. Bunu döşeme aksı editten üstte altta donatı yaparak yönünü belirleyerek yaptım.Bu doğrumudur? çünkü Döşeme Kenarını konsol olarak algılamakta bende onu çalışan kenar olarak gösterdiğimi düşünmekteyim.
3. Hasır çizimlerinde döşeme kenarı olan kısımları bazen boş göstermektedir.

Bunlarla ilgili çok kapsamlı proje koyamadım ama gerekli olduğunda hazırlayabilirim.
Teşekkürler...

Ekli dosyalar

fatihkaya17":reb6rgdy' Alıntı:
Tünel Kalıp ile ilgili tüm yorumları okudum hemen hemen. fakat tam yeterli bulamadım ve sormak istediğim bir kaç şey var.
1. Forumda kalan boş kısımlara bant kiriş tanımlandığından bahsetmişiniz. Fakat kalan kısımlarda (yani perde veya kolon çevresinde) hasır donatı kullanıldığında döşemeninde kalın olmadığı düşünüldüğünde zımbalamanın sağlıyabileceğini sanmıyorum. Hesaplarını elle TS500 e göre yapamadım ama yapacağım.Eklediğim projede sizin bahsettiğiniz şekilde yaptım.
Merhaba,
Programda bant kirişler konstrüktif elemandır. Analiz modeline dahil edilmezler.

2. Döşeme kenarı çizerek yaptığımız için kalınlık sağlamamaktadır. Bunu döşeme aksı editten üstte altta donatı yaparak yönünü belirleyerek yaptım. Bu doğrumudur? çünkü Döşeme Kenarını konsol olarak algılamakta bende onu çalışan kenar olarak gösterdiğimi düşünmekteyim.
Hasır donatı dizaynında donatı akslarının bir işlevi yoktur. Kalınlık kontrolü Döşeme Raporunda belirtilen hesap açıklık değerine göre otomatik yapılıyor.

3. Hasır çizimlerinde döşeme kenarı olan kısımları bazen boş göstermektedir.
Boş göstermekten neyi kastetiğinizi anlayamadık. Bahsettiğiniz duruma ait örnek proje ekler misiniz?

İyi çalışmalar

Öncelikle kolay gelsin
Sormak istediğim şey tünel kalıp hakkında döşemenin çalışma doğrultusu, ben projede betonarme hesap aksı edit kısmından değiştiriyorum fakat program otomatikman tekrar çift yönlü çözüm sunuyor. çift yönlü çalışmakta ama çok az bir farkla bu olmaktadır. 1.9< 2 gibi değerde kalıyor tünel kalıpta da ben bu parametreyi istediğim gibi değiştiremem mi?

Ekli dosyalar

fatihkaya17":18a8vtsf' Alıntı:
Öncelikle kolay gelsin
Sormak istediğim şey tünel kalıp hakkında döşemenin çalışma doğrultusu, ben projede betonarme hesap aksı edit kısmından değiştiriyorum fakat program otomatikman tekrar çift yönlü çözüm sunuyor. çift yönlü çalışmakta ama çok az bir farkla bu olmaktadır. 1.9< 2 gibi değerde kalıyor tünel kalıpta da ben bu parametreyi istediğim gibi değiştiremem mi?
Çalışma tipi döşeme analiz sonuçlarını etkilemez.

Analiz sonuçlarını etkilememekte haklısınız.Fakat kullanılacak olan hasır seçeneğini karşılamamaktadır.R hasır donatısı kullanmak istediğimde çalışma yönüne bağlı olarak Q hasır donatısı attığını düşünüyorum.
Teşekkürler...

Birde eklemek istediğim bir şey var fotoğrafta göründüğü gibi şu şekilde perdelerle ilgili bir problem var.Döşemeyi tam olarak atamıyor kenarlardan kırpıntılık çıkartıyor. Her şekilde denedim kesişim noktalarını ama olmadı 7 sürümünde böyle bir şey olmuyordu.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    212.5 KB · Görüntüleme: 8,133
fatihkaya17":sddmjt9n' Alıntı:
Analiz sonuçlarını etkilememekte haklısınız.Fakat kullanılacak olan hasır seçeneğini karşılamamaktadır.R hasır donatısı kullanmak istediğimde çalışma yönüne bağlı olarak Q hasır donatısı attığını düşünüyorum.
Teşekkürler...
Hasır tipi döşemedeki gerekli donatı alanını karşılayacak şekilde seçiliyor. Ayrıca döşeme özelliklerinden veya Betonarme Tasarım/Hasır Donatılı Döşeme diyaloğundan R tipi hasır seçebilirsiniz.

fatihkaya17":sddmjt9n' Alıntı:
Birde eklemek istediğim bir şey var fotoğrafta göründüğü gibi şu şekilde perdelerle ilgili bir problem var.Döşemeyi tam olarak atamıyor kenarlardan kırpıntılık çıkartıyor. Her şekilde denedim kesişim noktalarını ama olmadı 7 sürümünde böyle bir şey olmuyordu.

Eklediğiniz örnekte Değiştir/Obje Edit/Obje Trim Yöntemi komutu ile döşeme kenarı panel bağlantılarının trim algoritması değiştirilirse döşeme sınırları doğru bir şekilde oluşuyor.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• d1.PNG
    d1.PNG
    30.3 KB · Görüntüleme: 8,129
  • d2.PNG
    d2.PNG
    28.3 KB · Görüntüleme: 8,127
Size sormak istediğim acil bir konuda daha var efendim.
Radye döşemede (min) yani kesit yetersiz demektedir ve bunun yanında ts500 yazmaktadır. Ts500 inceledim ama kalınlıkla ilgili bir zorunluluk bulamadım. kat yüksekliği fazla olamamasına rağmen radye kalınlığı çok fazla çıkmaktadır.
Bu kural nedir acaba?

Radye döşemede kalınlık kontrolü ts500 de kirişsiz döşemeler için verilen H>=Ln/30 koşuluna göre yapıyor.Bildğim kadarıyla ayrıca radye döşeme için bi kalınlık belirtisi söz konusu değil.

Geri