Re: Yeni Deprem Yönetmeliği 2016 - 2017 - 2018

Arzu Dural Gök":11uu0ruh' Alıntı:
Merhabalar,
7 versiyondan 9 versiyona upgrade yapabileceksiniz. (7'den 8'e + 8'den 9'a upg ücreti şeklinde)
Elinizdeki kilidi Upgrade yaptığınız 9 kilidi ile değiştireceğiz, yeni kilt 7 versiyonu da çalıştırabilecek.
7 versiyonu çöpe atmayacaksınız.
İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim Arzu Hanım, ben de öyle tahmin etmiştim ama yine de sormak, ilgilisinden öğrenmek en doğrusu.. :)
İyi çalışmalar..

Re: Yeni Deprem Yönetmeliği 2018 yayinlandi

Arkadaşlar,
Yeni deprem yönetmeligi yayınlandı. Okuyan, inceleyen, daha önce üzerinde çalışan varsa tartışma başlatalım.

Biliyorsunuz ki yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek. Değişiklikleri şimdiden hazmetmek gerekir. Öneriler getirip değerlendirelim.
Yapı tasarımında yeni zorunlulukları ve zorlukları konuşalım. Mimarlar, tasarımları konusunda hazırlansın ve bilgilendirilsin.
Bu şekilde uyum süresi kısaltılabilir.

Her şeyi programdan beklememek gerekir diye düşünüyorum. Yönetmeliğin getirdiklerine hakim olmayınca, bu kez de program seçenekleri içinde "burada ne seçecektik, nereyi işaretleyeceğiz" soruları geliyor.

Taslak yayınlandığında kitap haline getirmiş ve zaman zaman inceliyordum. Şimdi yeni yönetmeliği okuyorum. 2007 yönetmeliği 150 sayfaydı ve bir çok arkadaşımız ne olduğunu anlayamadan çöpe gitmek üzere. 2018 yönetmeliği yaklaşık 400 sayfa.

N. YILMAZ

Yeni 2018 Deprem yönetmeliği ile ilgili yaptığım bir çalışmayı PDF olarak indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Yeni 2018 Deprem Yönetmeliği ve ideCAD.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 3,884

Ismail Hakki Besler":248zdcgi' Alıntı:
Yeni 2018 Deprem yönetmeliği ile ilgili yaptığım bir çalışmayı PDF olarak indirebilirsiniz.

Çalışma için teşekkürler İsmail Bey. Dökümanın sonunda 5. maddede belirtilen Tasarım Aşaması 1,2,3'ün dahil olduğu, yani yüksek binaların çözümü farklı bir pakette olacak demişsiniz. Normal ve ultimate gibi iki farklı sürüm olacağını anlıyorum. İki sürüm de aynı zamanda çıkacak mı?

İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Evet, yeni 2018 Deprem Yönetmeliği için geliştirdiğimiz program iki farklı sürüm olarak çıkacak. Sizin isimlendirmenize göre "standart" ve "ultimate" gibi. Henüz hangi isimle çıkacakları ve ne zaman çıkacakları belli değil.

Yüksek binaların çözümü için 1,2,3,4 hesap ve değerlendirmesi "standart" pakette olacak. Aşağıdaki tabloda gösterilen hesaplar bu paket içerisinde yer alacak.

Yüksek binaların doğrulama aşamalarından olan "Göçmenin önlenmesi ve kontrollü hasar performans hedefleri için şekil değiştirmeye göre değerlendirme" ise "Ultimate" olarak örneklediğiniz paket içerisinde yer alacak.

Ekli dosyalar

• yuksek bina hesap.png
    yuksek bina hesap.png
    204.7 KB · Görüntüleme: 30,225

İsmail Bey,

Emin olmak için soruyorum:

Aşağıdaki görselde kırmızı kutu içinde işaretlediğim doğrulama aşaması BYS=1 olan yüksek yapılarda zorunlu olan bir aşama değil mi? Sonuç olarak bu analizi ultimate sürümde olacaksa, standart sürüm yüksek bina tasarım aşamalarını eksik yapmış olmayacak mı? Bir yerde eksik bilgim var galiba :roll:

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

MaFiAMaX":3htj0yvt' Alıntı:
İsmail Bey,

Emin olmak için soruyorum:

Aşağıdaki görselde kırmızı kutu içinde işaretlediğim doğrulama aşaması BYS=1 olan yüksek yapılarda zorunlu olan bir aşama değil mi? Sonuç olarak bu analizi ultimate sürümde olacaksa, standart sürüm yüksek bina tasarım aşamalarını eksik yapmış olmayacak mı? Bir yerde eksik bilgim var galiba

Evet zorunlu bir aşama. Eksik bilginiz de yok, doğru düşünüyorsunuz.
Ama diğer 4 aşama da zorunlu. İlk dört aşama son aşamaya göre "ineği koy sucuğu al" mantığına uygun. Ama bu son aşama ciddi mühendislik birikimi ve nonlineer analiz tecrübesi gerektirir. Ve asıl bu iş için ayrı bir paket oluşturmak mantıklı. Zaten yüksek yapı tasarımının danışman gözetiminde yapılması zorunlu. Siz bu aşamalara gelmek için standart paketteki aşamaları geçmek zorundasınız. Eğer üst paket alırsanız, üst paket standart paket özelliklerini de kapsıyor olacak.

İşin özü şu : Yüksek bina tasarımının tüm aşamalarını yapacaksanız, üst paket almalısınız.

Aslında ideCAD standart sürümde de BYS>2, DTS=1a, 2a yapıları için nonlineer analiz yapacak; yani ciddi emek standart sürümde de olacak :)

Anladığım kadarıyla, haklı bir şekilde yüksek bina çözümünü ticari anlamda ayırmak istiyorsunuz. ideCAD gururumuz, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bina Yükseklik Sınıfı BYS=1 olan Yüksek Binalar için Standart ve ileri versiyon farkları :

Aşağıdaki resimde Yeşil dikdörtgen içine alınan hesaplar Standart versiyon tarafından yapılabilecektir.
Aşağıdaki resimde Kırmızı dikdörtgen içine alınan hesaplar İleri versiyon tarafından yapılabilecektir.

Ekli dosyalar

• BYS 1 icin yapilan hesaplar.png
    BYS 1 icin yapilan hesaplar.png
    18.7 KB · Görüntüleme: 30,144

İsmail bey,
Yukarıdaki yazınızda genel konuları ilgili kısaca özetlemişsiniz. Teşekkür ederiz. En belirgin konu gerçekten de performansa dayalı hesap yöntemi.
İsimler biraz değişmiş. Bolca kısaltmalar gelmiş. Bu kısaltmalar konusunda biraz bulmaca antrenmanı gerekecek. (DD-1,2.. DTH, DTS, BKS, KK, KH, GÖ, BYS, DGT, ŞGDT .....) Bu nedir yani?
Bana kalırsa bunları da ekleyebilirlerdi. , ABS, ASR, EBD, ESP, MSR, HLA, IPS, CDI, TDI, 4X4, 2.0, 1.6İE :)

İki gündür yazamadım. Ben de yeni yönetmelikte yükseklik faktörüne değinecektim. Konuya benden önce giriş yapmışsınız. Tabi konu doğal olarak bir miktar programsal tarafa doğru kaymaya başlamış. Ben biraz daha yönetmelik tarafına doğru çekilmesinin doğru olduğu düşüncesindeyim.

Yeni yönetmeliğin taslak sürümünde Sd1 hesaplanırken faya yakınlık katsayısı ile gerekiyorsa büyütme yapılıyordu. Resmi yönetmelikte bu çarpanı kaldırmışlar.

16C 1.2. - Temelin yüzeysel olması durumunda, göreli yumuşak zeminlerde bina türü yapılar
için dinamik yapı-zemin etkileşimi genellikle binayı elverişli yönde etkiler ve zeminden binaya
geçen deprem dalgalarının meydana getirdiği eşdeğer deprem yüklerini azaltır. Güvenli tarafta
kalma tercihi nedeni ile, temeli yüzeysel olan binalarda (bodrumlu binalar dahil olmak üzere)
yapı-zemin etkileşimi bu nedenle ihmal edilebilir.

Yani Zemin Yapı Etkileşimi (ZYE) Literatürde Soil Structure Interaction (SSI) ve İdeStatik'teki ismiyle Üst yapı etkileşimli çözüm;
etkilediği 10'larca parametre ve sonuç olmasına rağmen sadece bina periyotunun artma etkisi dolayısıyla deprem yükünün azalma durumunu göz önüne alarak YENİ YÖNETMELİĞİMİZ bu durumu yüzeysel temeller için "İHMAL EDİLEBİLİR" demiş.

Taslak halinde bu maddeyi gördüğümde kan beynime sıçramıştı. Ne yazıkki kesin yönetmelikte de hangi akla hizmet bilmiyorum bu maddeyi koymuşlar.

Doktora tezimin başlığı "ZEMİN PARAMETRELERİNİN ÇOK KATLI YAPILARIN ANALİZ SONUÇLARINA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI"
ve bu konuyla alakalı yayınlanmasını beklediğim bir makalem de var. İnşallah yayınlanır yayınlanmaz sitede de paylaşacağım.

ZYE'li çözüm Özellikle ZC-ZD-ZE zemin gruplarında zorunlu olmalıydı. Yönetmelik ihmal edilebilir dese de özellikle tercih edilmesi gereken bir yöntem.

2019 deprem yönetmeliği hakkında

İde 7 ve ide 8 kullanıcıları 2019 deprem yönetmeliğinin güncellemesini nasıl yapacak idecad açısından bir plan program var mı ?

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Re: 2019 deprem yönetmeliği hakkında ?

ideCAD 9 versiyon 2018 yılı sonuna kadar yayınlanacak. 7 versiyon ve 8 versiyon kullanıcıları upgrade yapabilecekler.

ideCAD Statik 9 Versiyona Eklenen Yeni deprem yönetmeliği 2018'e ilişkin ekran görüntüleri.

ideCAD Statik 9 Versiyonun 2018 Yılı sonuna kadar piyasaya sürülmesi planlanmaktadır. Program kullanıma sunulduktan kısa bir sure sonra da demo versiyon hazırlanacaktır.

Ekli dosyalar

• BYS.png
    BYS.png
    91.2 KB · Görüntüleme: 29,134
  • tasiyici sistem.png
    tasiyici sistem.png
    399.2 KB · Görüntüleme: 29,132
  • Diyafram tipi.png
    Diyafram tipi.png
    377 KB · Görüntüleme: 29,132
  • fiber layout.png
    fiber layout.png
    59.4 KB · Görüntüleme: 29,132
  • moment curvature.png
    moment curvature.png
    47.1 KB · Görüntüleme: 29,132
  • Stres-Strain Countour.png
    Stres-Strain Countour.png
    43.5 KB · Görüntüleme: 29,132
  • Pusover Curve.png
    Pusover Curve.png
    34.1 KB · Görüntüleme: 29,130
  • Modal Capacity.png
    Modal Capacity.png
    38.9 KB · Görüntüleme: 29,130
Re: Yeni Deprem Yönetmeliği 2018

Şekil değiştirmeye göre hesabı
Moment eğrilik grafiklerini ve
İde 5.511'den sonra Pushover'ı yeniden görmek güzel olacak...

1-Bilindiği üzere afadın sitesinde(
) artık zemin sınıfı-deprem düzeyi-ve koordinatlara göre tepki spekturumları oluşuturuluyor. Burdaki yatay ve düşey spekturumundaki noktları idecade import ederek mi analiz yapacağız?
2-Zaman tanım alanındaki tasarım idecadde olacak mı

recepekmekci":38dzy5xl' Alıntı:
) artık zemin sınıfı-deprem düzeyi-ve koordinatlara göre tepki spekturumları oluşuturuluyor. Burdaki yatay ve düşey spekturumundaki noktları idecade import ederek mi analiz yapacağız?

Haritadan aldığınız değerler programda girilecek. Noktaları import etmeyeceksiniz spektrum eğrileri otomatik oluşturulacak.

Zaman tanım alanında hesap zaten halihazır 8.62 versiyonda da var. İlave olarak ivme kaydının ölçeklendirilmesi olanağı da eklendi 9 versiyon için.

Ekli dosyalar

• Harita değerleri.png
    Harita değerleri.png
    46.1 KB · Görüntüleme: 28,888

Ismail Hakki Besler":3135sfeo' Alıntı:
Zaman tanım alanında hesap zaten halihazır 8.62 versiyonda da var. İlave olarak ivme kaydının ölçeklendirilmesi olanağı da eklendi 9 versiyon için.
recepekmekci":3135sfeo' Alıntı:

Sanırım doğrusal olmayan analizi sormak istedi. 9. versiyonda o da olacak. Bu başlıkta İsmail Bey detaylı bir şekilde açıkladı.

Geri