Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

taşıyıcı sistem davranış katsayısı ve dayanım fazlalığı katsayısı

bunları kendim mi hesaplayıp yazmam gerekiyor yoksa kendisi mi giriyor doğru değerleri acaba
Ekleme ve bilgilendirme yapmak istedim. R katsayısı bizim yönetmeliğimizin tasarım felsefesindeki en önemli araçlarından biri. R katsayısıyla hesaplanan deprem kuvvetlerini düşürüyoruz. Peki bunu neden yapıyoruz, yapılarımızın elastik ötesi davranışlarla -plastik rotasyon, deplasman vb-, enerji sönümleyeceğini düşünerek 50 yılda %10 ihtimalle olması beklenen depremi göz önüne alarak (klasik türde yapılar için) ekonomik bir çözüm sağlamaya çalışıyoruz. Dolasıyla, R katsayısının fazla olması daha az deprem kuvvetine göre tasarım yapmanıza olanak sağlıyor, bunu da belli koşullarla deprem yönetmeliği bize ruhsat veriyor. Düşük eksenel kuvvet altında kolonlar, güçlü kolon-zayıf kiriş, kolon-kiriş birleşimlerinin kesme güvenlikleri gibi kavramlarla, azaltılan deprem kuvvetinin sönümlenebileceğinin garantisini sağlamaya çalışıyor. D katsayısı ise sünek davranış göstermeyeceği düşünülen bazı eleman ve durumlar için daha yüksek deprem kuvveti altında tasarım yapma amacıyla kullanılıyor -radye temel gibi-. Belki bu anlattığım bilgilere vakıfsınızdır ama anlaşılması çok önemli olmasına karşın bazen bilinmediğine şahit oluyorum, ekleme yapmak istedim, herkese iyi çalışmalar.

Geri