Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Tasarımı düzgün 4 katlı proje de veri girişinde mi hata var ?

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar ekte ki proje büyük bir projede değil bana göre kalıp planında dikdörtgen olması dışında bir sıkıntı yok. Fakat temeli ve kolonları donatı miktari ve kapasite oranı çok şişiyor ve yeterli gelmiyor. Kontrol etmeme rağmen gözüme bir şey çarpmadı acaba veri girişinde bir hatam mı var ? Sizde bir göz atabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

Projenizi açtım, analiz yaptım. Sadece radyede yetersizlik çıktı. Radye donatılarında alt ve üstte 16'lık çapı açınca o yetersizlik de çözüldü ve hatasız rapor alabildim.
Radyede asansör perdesinin ucu zorlanıyor, bu da beklenen bir şey. U perde yapmak ya da kısa başlık perdesi ile oranın yükünü radyeye dağıtmak faydalı olabilir.
Kolonlarda ise herhangi bir şişme?/yetersiz gelme gibi bir durum göremedim, tam olarak mesela hangi kattaki hangi kolonda ne görüyorsunuz?

Not : Projenizde mesh boyları 80cm, bu sebeple kalitesiz sonlu eleman ağı oluşuyor. Küçültürseniz iyi olur. Ben 10 cm'ye kadar indirdim, analiz yaklaşık 1 dk sürüyor bu boyutta bile. 80 cm çok fazla.

Projenizi açtım, analiz yaptım. Sadece radyede yetersizlik çıktı. Radye donatılarında alt ve üstte 16'lık çapı açınca o yetersizlik de çözüldü ve hatasız rapor alabildim.
Radyede asansör perdesinin ucu zorlanıyor, bu da beklenen bir şey. U perde yapmak ya da kısa başlık perdesi ile oranın yükünü radyeye dağıtmak faydalı olabilir.
Kolonlarda ise herhangi bir şişme?/yetersiz gelme gibi bir durum göremedim, tam olarak mesela hangi kattaki hangi kolonda ne görüyorsunuz?

Not : Projenizde mesh boyları 80cm, bu sebeple kalitesiz sonlu eleman ağı oluşuyor. Küçültürseniz iyi olur. Ben 10 cm'ye kadar indirdim, analiz yaklaşık 1 dk sürüyor bu boyutta bile. 80 cm çok fazla.
Sonlu eleman genişliği bende normalde 40 cmdi anlamadım bu 80 cm de kalmış haklısınız düzelttim.

Haklısınız yetersiz gelme değil de 4 katlı binada akslar arası fazla açıklık olmamasına rağmen zemin katta kolonlarının hemen hepsinin kapasite oranlarının yüksek çıkmasına temelde fazla ilave donatı çıkması beni düşündürmüştü.

Bu bir sorun değil. Kapasite oranlarının 0.9 civarlarında olması, optimal tasarım yapıldığını gösterir. Çok düşük kapasite oranı, kolona gelen etkiye karşılık çok fazla (gereksiz) donatı atılmış demektir.
Haklısınız aslında teşekkürler dediğiniz gibi üst katlarda direk düşüyor kapasite oranı.

Geri