tasarım gözetimi tebliğinin iptaline karar verildi

İsmail Hakkı BESLER

Administrator
tasarım gözetimi tebliğ’in iptaline karar verildi

hukuk-yargi-karar-mahkeme_2.jpg

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA YAPILACAK TASARIM GÖZETİMİ VE KONTROLÜ HİZMETLERİNE DAİR TEBLİĞ’İN İPTALİNE KARAR VERİLDİ​

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Böyle olacağı belliydi.. hukuki alt yapısı sağlam değildi, nitekim dava da burdan açılmış iptal kararı da burdan gelmiş...

Şimdi tebliğle değil de yönetmelik düzenlemesiyle gelse aynı işlem, uzmanlık konularında eğitim veren okul, kurs, enstitü vs olmadığı için dava edilirse yine iptal edilir...

Şahsen yıllardır bir türlü oturtulamayan "yetkin muhendislik"in oturtulması gerektiği kanaatindeyim... ama ne yazık ki alt yapı (üniversite müfredatı / hukuki normlar ve yaklaşımlar) buna pek uygun degil..

sonuç: bir girişim daha yarım kaldı.. hadi hayırlısı

Edit: TMMOB' un davacı olması da oldukça şaşırtıcı.. ben Odanın buna çok istekli olduğunu zannediyordum

Son düzenleme:
Böyle olacağı belliydi.. hukuki alt yapısı sağlam değildi, nitekim dava da burdan açılmış iptal kararı da burdan gelmiş...

Şimdi tebliğle değil de yönetmelik düzenlemesiyle gelse aynı işlem, uzmanlık konularında eğitim veren okul, kurs, enstitü vs olmadığı için dava edilirse yine iptal edilir...

Şahsen yıllardır bir türlü oturtulamayan "yetkin muhendislik"in oturtulması gerektiği kanaatindeyim... ama ne yazık ki alt yapı (üniversite müfredatı / hukuki normlar ve yaklaşımlar) buna pek uygun degil..

sonuç: bir girişim daha yarım kaldı.. hadi hayırlısı

Edit: TMMOB' un davacı olması da oldukça şaşırtıcı.. ben Odanın buna çok istekli olduğunu zannediyordum
Savunmada kendilerinin bu çalışmada tamamen devre dışı bırakıldığını söylüyorlar. Şaşırtıcı değil.

Benim düşünceme göre, tasarım gözetmenliğinde bence sorun olan şey sistemin otomatik olmaması; istediğin gözetmen ile çalışabilmendi. Ülkede hiç bir yerde liyakat olmadığı için bu sisteme güvenemezsiniz. Otomatik olmalı, hatta projenizin incelemesi bitene kadar, yani size notlar gelene kadar projenizi kim inceledi bilmemeniz gerekir.

Yeni tasarım gözetmenliği Taslak Yönetmelik hazırlandı. 1 ay görüşte tutulacak sonra yürürlüğe girecek. Dosya formatı desteklemediği için taslak yönetmeliği ekleyemiyorum merak eden mail yazabilir.

15 yıl fiili çalışanlara 20 puan, ilk 5 yıl sıfır , sonraki 10 yıl × 2 = 20 puan max. 6 yıllık fiili çalışan 2 puan
Eski genelgeye göre aynen dediğiniz gibi ancak yeni taslakta altı çizili ifadeyi eklemişler... "tecrübenizin kaç yıl olduğu önemli değil.. sadece uzmanlık gerektiren konularda yaptığınız projelerin yılı önemli" gibi garip mana çıkmıyor mu?

sizin sayısal örneğe göre 10 yıl tecrübeye 20 puan alabiliyoruz (eski genelgeye göre)...
Yine 10 yil tecrubemiz olsun, yeni taslağa göre bu 10 yılın sadece 1 yılında yüksek bir bina tasarladık varsayalım.. alacağımız puan 20 yerine 8... diğer yıllarda uzmanlık gerektiren bir konuda çalışmadık...

Böyle anlaşılmıyor mu? Metin bana mı garip geliyor

Eski genelgeye göre aynen dediğiniz gibi ancak yeni taslakta altı çizili ifadeyi eklemişler... "tecrübenizin kaç yıl olduğu önemli değil.. sadece uzmanlık gerektiren konularda yaptığınız projelerin yılı önemli" gibi garip mana çıkmıyor mu?

sizin sayısal örneğe göre 10 yıl tecrübeye 20 puan alabiliyoruz (eski genelgeye göre)...
Yine 10 yil tecrubemiz olsun, yeni taslağa göre bu 10 yılın sadece 1 yılında yüksek bir bina tasarladık varsayalım.. alacağınız puan 20 yerine 8... diğer yıllarda uzmanlık gerektiren bir konuda çalışmadık...

Böyle anlaşılmıyor mu? Metin bana mı garip geliyor
kaç yıllık mühendis olunduğuna değil fiilen çalışılan yılların ilk 5 yılını saymıyor. 10 yıllık mühendis olsanız dahi son 5 yıl kesintisiz çalışılmışsa 6.yıla 2 puan.

Yani kamuda çalışanlar, üniversitede çalışanlar vs.. için yazılmış bir madde. Kamuda inşaat mühendisi ol, hiç proje yapma ama tasarım yönetmenliği için en az 20 puan garanti. Ben öyle anlıyorum.

Bence cok sacma bunlarla ugrasacagina seminer ver egitim ver madem guvenmiyorsun diplomayi niye verdin egitiminde mi sikinti var onu gider sen universitede hala tarih turkce dersi veriyorsun onun yerine uzmanlik alaninda egitim ver

Geri