TEK TEMELDE BİRDEN FAZLA BLOK ÇÖZMEK

Projemde tek temel üzerinde bodrumları bir ve üç ayrı bina var birlikte çözüm yaptım fakat belediyede üç binayı tek temelde ama dilatasyon derziyle bölüp ayrı ayrı üç raporlu çözüm istediler. Her çözüm içinde var olan diğer iki binayı kaldırıp sadece temele yüklerini vererek bir çözüm önerdiler. Öncelikle kaldıracağım diğer iki binanın yüklerini nasıl temele yükleyebilirim ikincisi de daha farklı nasıl bir çözüm geliştirebilirim.
Sisteme kendi yaptığım projeyi ve onların istediği dilatasyonlu projeyi yüklüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• proje dr dilatasyonlu.cde
    16.3 MB · Görüntüleme: 13
  • proje dr.cde
    11.5 MB · Görüntüleme: 11
Projenizde bu konudan çok daha kritik ciddi modelleme hataları ve statik kurgu hatası var. Öncelikle bu konuların düzenlenmesi gerekiyor. Bir kaç resim ekledim.

İlk bakışta gördüklerim.

1- Kaset diye tanımladığınız ve süneklilik düzeyi yüksek olarak seçtiğiniz bu taşıyıcı sistem beklediğiniz gibi çalışmaz.

2-) Döşeme ve duvar yükleriniz hatalı.

3-) Rijit Bodrum kat tanımı irdelenmeli. Sizin bütün yapılar için bodrum katlarınız rijit değil.

4-) Yapı en boy oranına göre çok yüksek burulma düzensizliğiniz mevcut. Depremselliğin çok yüksek olduğu böyle bir bölgede kaçınmak gerekir.

5-) Yumuşak kat ve kısa kolonlar irdelenmeli.

Özetle bence taşıyıcı sistem kurgunuzun komple değişmesi gerekiyor. Tabi takdir sizindir.

1713433747863.png

1713433777533.png

Geri