V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Temel Dönmeleri

İdecad'de temel dönemleri ile ilgili sorun devam etmekte. Temel dönmelerini vermemekte ve ilgili matris hesaplarını sıfır göstermektedir. Şuan da ilimiz belediyesi yapılan projeleri geri çevirmekte ve ide 5 kullanıcıları ide 6 versiyonunda bu sorunun devam ettiğini söylemektedirler. Bu durum düzeltilecek midir? Yeni güncellemede yay kirişlerin betonarme hesabıda eklenecek midir?

Saygılarımla....

Eğrisel kirişlerin betonarme ve çizimleri 6.0050 versiyonunda yapıldı
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

"Temel dönmeleri ve ilgili matris hesapları" ile neyi kastettiğinizi daha detaylı açıklayabilir misiniz? Hangi temellerden bahsediyorsunuz (sürekli/tekil/radye temel ?) Sıfır gösterilen hangi sonuçlardır?

Askerlik nedeni ile piyasadan uzak kaldım. Dün yaptığım görüşmelerde ilimiz belediyesi mütemadi temellerde idecadin temel dönmelerini dikkate almadığını ve statik raporları geri gönderdiğini. Mühendislerin bu tip durumlarda elle hesap yaparak belediyeye sunduğunu öğrendim. Bende tam olarak olayın ne olduğunu anlamadım.Bana bir kirişsiz radye temel raporu gösterdiler ve orda sürekli sıfır yazan sütunlar var.Ben yanılıyorsunuz dedim ama herkes ide bu temel dönmesi sorununu çözmezse güncelleme yapmayacağız diyorlar.Piyasaya dağıtılan beta sürümlerinde bu olayı özellikle incelediklerini ama çözüm bulmadıklarını söylemektedirler.

Saygılarımla...

Erman Güdü":33jlqi83' Alıntı:
Askerlik nedeni ile piyasadan uzak kaldım. Dün yaptığım görüşmelerde ilimiz belediyesi mütemadi temellerde idecadin temel dönmelerini dikkate almadığını ve statik raporları geri gönderdiğini. Mühendislerin bu tip durumlarda elle hesap yaparak belediyeye sunduğunu öğrendim. Bende tam olarak olayın ne olduğunu anlamadım.Bana bir kirişsiz radye temel raporu gösterdiler ve orda sürekli sıfır yazan sütunlar var.Ben yanılıyorsunuz dedim ama herkes ide bu temel dönmesi sorununu çözmezse güncelleme yapmayacağız diyorlar.Piyasaya dağıtılan beta sürümlerinde bu olayı özellikle incelediklerini ama çözüm bulmadıklarını söylemektedirler.

Saygılarımla...

Erman bey merhaba

Temel dönmelerinin dikkate alındığı, alt yapı üst yapı etkileşimli çözüm alabilmek için
5 Versiyonda Kolonlara temel üstü yay katsayısı tanımlayarak, temel dönemlerini dikkate alabilirsiniz.
Ekteki resimde görüldüğü gibi En alt kat Kolonlarının özelliklerine girilerek , temel üstü yay katsayıları tanımlanmalı,
Bu yay katsayıları kullanıcı tarafından hesaplanarak, girilmeli.
bunlara ilişkin hesap yöntemleri ve geniş bilgiyi ideCAD Statik yardım dökümanlarında, Zemin Yapı etkileşimli çözüm başlığı altında bulabilirsiniz.

ideCAD 6 versiyonda ise
Radye temeller için Proje genel ayarlarında Temel bölümündeki "Zemin Yapı etkileşimini dikkate al" seçilirse, Zemin yapı etkileşimli çözüm yapılır.
Sürekli ve tekil temellerde ise 3B çerçeve modunda Kolon alt düğüm noktalarına yay tanımlayarak çözüm alınabilir.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

6 versiyonunda kirişsiz radye sistemlerinin temel etkileşimli çözümleri otomatik olarak yapılmaktadır. Sisteminiz radye ise analiz ayarlarında temel sekmesinde temel etkileşimli çözümü işatlemek yeterlidir.

Sistem sürekli temelse, temele bağlanan kolonların düğüm noktalarıda yay değerlerini vermemiz gerekiyor. Yay değerlerini girmek için düğüm noktası sağ tuş ile tıklanır ve "yay ekle" komutu kullanılır. Sürekli temellerde yapı etkişelim çözümünde yay değerlerini hesaplamak için fema356 yönetmeliğinde bazı kapalı formüller verilmiştir. Formüller için ekteki dokümana bakabilirsiniz..

kirişli radye temeller içinde yay değeri vs. tanımlıyormuyuz?

bir de fema356 yönetmeliğindeki hesapların sürekli temel veya tekil temel opsiyonlarına aynı şekilde zemin yapı etkileşimini dikkate al seçenek olarak eklenme şansı var mı? veya otomatik yay ekleme hesaplanarak

teşekkürler.

Geri