Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

temel problemi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tugrul
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tugrul

Yeni Üye
arkadaşlar iyi günler,
ekteki projemde ne kadar kalın radye yaparsam yapayım bir türlü kurtarmıyor.ben sorunun neden kaynaklandığını anlayamadım.yada nasıl bir temel daha ekonomik bir çözüm olur.yardımcı olabilirmisiniz lütfen?

Ekli dosyalar

öncelikle kolonlardaki sıkıntıyı gidermenizi öneririm yaklaşık 15 civarı kolonunuzda birleşim kesme güvenliği sağlanmıyor(B hatası)..Kolon boyutları çok yetersiz kanımca(30/70 30/80 tarzı seçimler daha iyi olacaktır.)..Ayrıca 5 -6 kirişte yine sıkıntılı... temel konusunda 80cm radye kurtarıyor..Burada kurtarmayan kesit değildir zira 80 cm kurtarıyor, fakat analiz sonrası alttaki düz donatıyı Q22/12 elle değiştirmeniz gerekiyor..önerim temel olarak 80 cm plak yerine kirişli radye kullanmanızdır. 60/80 sürekli temel kirişleri ve araları 30 cm plak radye ıle doldurmanız..

tugrul":1aj6a9er' Alıntı:
arkadaşlar iyi günler,
ekteki projemde ne kadar kalın radye yaparsam yapayım bir türlü kurtarmıyor.ben sorunun neden kaynaklandığını anlayamadım.yada nasıl bir temel daha ekonomik bir çözüm olur.yardımcı olabilirmisiniz lütfen?
Merhaba,
Eklediğim örnekte kirişsiz radye temel 60 cm yüksekliğinde ve binanın sınırının 50 cm dışından oluşturuldu. Donatı Seçimi diyaloğundan radye döşeme ilave donatıları için 20 lik çapa kadar olan donatılar seçildi. Temelde herhangi bir sorun görünmüyor.
Not:Analiz Ayarları/Temel Zemin Sekmesinde Bağlantı bölgesini büyüt seçeneğinin işaretlenmesi ilave donatıların azalmasına yardımcı olabilir.

Ekli dosyalar

ilginiz için teşekkür ederim.
kolon ve kirişlerle ilgili sorunlarımı hallettim.bina x yönünde iki tarafa bitişik nizam ve 16 lık demirin üzerine çıkamıyorum.temel 80 cm kurtarıyor ama buda bana hiç ekonomik gelmiyor çok fazla beton demek.bu konu hakkında yardım edermisiniz.önerileriniz nelerdir

Ekli dosyalar

tugrul":7gb0sxpt' Alıntı:
ilginiz için teşekkür ederim.
kolon ve kirişlerle ilgili sorunlarımı hallettim.bina x yönünde iki tarafa bitişik nizam ve 16 lık demirin üzerine çıkamıyorum.temel 80 cm kurtarıyor ama buda bana hiç ekonomik gelmiyor çok fazla beton demek.bu konu hakkında yardım edermisiniz.önerileriniz nelerdir
Bir önceki mesajımda belirttiğim Analiz Ayarları/Temel Zemin Sekmesinde Bağlantı bölgesini büyüt seçeneğinin işaretlenmesi ilave donatıların azalmasına yardımcı olabilir.
Ayrıca üst yapı etkileşimli çözümde temel sistemini oluşturmadan üst yapı da tam olarak halledilmiş sayılmaz. Temel girildiğinde üst yapı sonuçları değişiklik gösterebilir.
Tespit: K12 ve K13 kirişleri P03 perdesinin düğüm oktasına bağlanmış. Ancak kirişler kolon mesnet olacak şekilde tanımlanmamış.

Ekli dosyalar

• p03.PNG
    p03.PNG
    51.2 KB · Görüntüleme: 8,027
çok teşekkür ederim temel problemimi tavsiyeleriniz üzere çözdüm.göstermiş olduğunuz paneli büyütemiyorum o bölgedeki kirişler için bir öneriniz varmı acaba

Geri