V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

temelde zımbalama hatası ve analiz sırasında döşeme için ağ ulaştırılamıyor uyarısı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gençmüh
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar ekteki proje de zemin katta p4 perdesinde zımbalama uyarısı alıyorum,;
parsel yola 0 olduğu için ampatman yapamıyorum, uygulanabilir şekilde zımbalama donatısı atıyorum oda yetmiyor, boyutunu artırdım olmadı, temeli 80 cm yaptım olmadı, 100 cm yapınca oluyor ama 4 katlı bina, perdeyi iptal ettim büyük bir kolon denedim yine olmadı, bu konuda atladığım ya da fikir verebilecek biri var mı ?
Birde analiz sırasında 3. kat d5 için ağ oluşturulamıyor uyarısı veriyor fakat analiz sonrasında herhangi bir uyarı vermiyor. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
3. katta tüm döşemeleri seçtikten sonra silip yeniden tanımlayın. seçilemeyen bir döşeme oluşmuş. ağ oluşturulamıyor hatasını çözersiniz.
sadece p4 perdesinin altına daha kalın bir radye temel oluşturabilirsiniz

Zımbalama koşulunun sağlanması için yardım sayfasındanki yöntemler denenebilir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Subasman perdeleri bağlanan perde ve kolonlarda zımbalama kontrolü yapılmıyor. Güvenli tarafta kalmak için kolon ve perde ayarlarında aşağıdaki opsiyon seçilerek tüm elemanlarda zımbalama kontrolünün yapılmasını öneririm.
1680609879865.png

P4 perdesine bağlanan subasman perdesi modelle yasin beyin dediği şekilde alt uçta her zaman kontrol yap seçeneğini işaretle. Subasman perdesi gerilmeleri düşüreceği için zımbalamaya faydası olacaktır.

3. katta tüm döşemeleri seçtikten sonra silip yeniden tanımlayın. seçilemeyen bir döşeme oluşmuş. ağ oluşturulamıyor hatasını çözersiniz.
sadece p4 perdesinin altına daha kalın bir radye temel oluşturabilirsiniz
Döşeme çözümü için teşekkürler, ama yerinde uygulaması zor olan hatta muhtemelen yapılmayacak olan perdenin altına kalın radye atmak pek mantıklı gelmiyor bana.

Zımbalama koşulunun sağlanması için yardım sayfasındanki yöntemler denenebilir.

Subasman perdeleri bağlanan perde ve kolonlarda zımbalama kontrolü yapılmıyor. Güvenli tarafta kalmak için kolon ve perde ayarlarında aşağıdaki opsiyon seçilerek tüm elemanlarda zımbalama kontrolünün yapılmasını öneririm.
Ekli dosyayı görüntüle 33035
makul ölçülerde bunlar maalesef işe yaramadı.

P4 perdesine bağlanan subasman perdesi modelle yasin beyin dediği şekilde alt uçta her zaman kontrol yap seçeneğini işaretle. Subasman perdesi gerilmeleri düşüreceği için zımbalamaya faydası olacaktır.
evet haklısınız ama o köşe, arazinin en düşük kotlu yeri ondan subasman perdesi yapmamayı tercih ediyorum.
Ama bu gidişle ya temeli 30 cm daha gömüp subasman perdesi yapacağm ama ondada zemin kat kolonları iyice yükselecek
ya da onun yerine perdeyi 50 çekip ampatman sağlayacağım s7 ve p4 arası balkon zaten s7 ye k14 ve k15 kirişleri şaşırtmalı girecek.

evet haklısınız ama o köşe, arazinin en düşük kotlu yeri ondan subasman perdesi yapmamayı tercih ediyorum.
Ama bu gidişle ya temeli 30 cm daha gömüp subasman perdesi yapacağm ama ondada zemin kat kolonları iyice yükselecek
ya da onun yerine perdeyi 50 çekip ampatman sağlayacağım s7 ve p4 arası balkon zaten s7 ye k14 ve k15 kirişleri şaşırtmalı girecek.
Temel üst kotunu don derinliğinin altına indirmelisiniz zaten. Bölgenizde kaç cm bilmiyorum ama 30 cm zaten gömün temeli. Temel derinliğini en düşük köşe kotundan bina yüksekliği/6 olacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ederim.

Temel üst kotunu don derinliğinin altına indirmelisiniz zaten. Bölgenizde kaç cm bilmiyorum ama 30 cm zaten gömün temeli. Temel derinliğini en düşük köşe kotundan bina yüksekliği/6 olacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ederim.
Bölge ege bölgesi ama don derinliğinde esas alınan temelin üst kotu değil de toprakla temas ettiği alt kotu diye biliyorum, birde bodrumsuz yapılarda maalesef h/6 diye nın yanına bile yaklaşamıyoruz. Ampatman ile önlemimizi almaya çalışıyoruz.

Geri