Toprak üstünde kalan Bodrum kat İçin perde yapma zorunlu mu?

YILDIZZ *

Yeni Üye
Merhabalar. Şuan çalıştığım bir projemde
Yeni yönetmenliğine göre bodrum katım tamamen toprak üstünde kalıyor. Yinede mesken olmayan taraflarına perde duvar yapmak zorunda mıyım? İlgili yönetmelik maddesini söyleyebilir misiniz?

Merhabalar. Şuan çalıştığım bir projemde
Yeni yönetmenliğine göre bodrum katım tamamen toprak üstünde kalıyor. Yinede mesken olmayan taraflarına perde duvar yapmak zorunda mıyım? İlgili yönetmelik maddesini söyleyebilir misiniz?
toprakda kalsa bile perde yapma zorunluluğunuz yok ama sistemi rahatlatmak adına projeye göre yapılabilir veya yapmazsınız.

Bu konu tamamen imar ile alakalı. Bazen bodrum katın tamamı (çok nadir) veya bir kısmı topraktan yukarıda kalabilir. Orada daire iskanı verilmediğinden belediye her hâlükârda bodrum perdesi yapmanızı (ileride daireye çevrilemesin diye) isteyebilir. Bunu belediye ile görüşün.

Ama sizin statik anlamda da perdeye ihtiyacınız varsa yapmalısınız zaten.

Yapınız tamamen zemin üzerinde olduğu için perde yapmanıza gerek yok. Tamamen zemin içinde kalıyorsa 3 ya da 4 taraftan perdeli olması deprem açısından önemlidir. yönetmelikte 3.3.1 de ave b deki şartların ikisi de sağlanması kaydı ile bina tabanı bodrum perdelerinin üst kotundaki
kat döşemesi seviyesinden başlar. Tablo 3.3 te BYS=6nin anlamı yapının yüksekliği 17.5myi geçemez .Ayrıca 1 de bodrum kat var .Fakat borum3 veya 4 taraftan perdelerle kuşatılmamışsa bina yükseklik koşulu sağlanmıyor hatası verecektir. Bu da ya perde yapılacak veya bodrum ya da bir
kat iptal edilecektir. Taşıyıcı sisteminiz A11(tamamı )kolonlu ya da A15 ise ki öyledir. A11 için izin verilen bina yüksekliği DTS=1.2 için 56 m
DTS=3 için 70 metre .A15 için izin verilen yükseklik BYS 2dir. DTS=1.2 için 70 metre. DTS=3 için 91 metredir.

her birinize cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. yapımım tamamı zemin üstünde yani perde yapmamı gerektiren hiç bir durum yok. sanırım Erhan beyin söylediği gibi belediye arka kısmıda sonradan meskene çeviremesinler diye mecburi tutuyor. ama uslüpları sanki yönetmelik istiyormuş gibi söylemeleri yanlış. bende ilgili madde varsa bilmek istedim. çok teşekkür ederim

Geri