V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Toprak yükü girilen perdelerde donatı sürekliliği

ali kaçmaz

Yeni Üye
merhaba. toprak yükü girdiğimiz perdelerde temel ile bağlantısı olan perdelerde aşırı donatı yığılması olmakta. toprak yükü temel ile bağlantısı olmayan perdelerdede mevcut. neden temel ile bağlantısı olan perdelerde yığılma oluyorda diğer üst katlarda olmuyor? ayrıca üst yapı etkileşimli çözmezsek donatı birazdaha azalıyor

Ekli dosyalar

Eklediğiniz yatay yükler yüzünden oluyor.
perdelere 4tf/m2 yük yatay yük vermişsiniz.
Nasıl ki kolonlarda alt katta moment bu yüklerden dolayı fazla ise perdelerde de aynı sebepten alt katta daha fazla zorlanma oluyor.

1685528999419.png
Perdelere atadığınız yatay yükün kolonlara etkisi

1685527647891.png
Yatay yükün perde doantı hesabında kullanılan birleştirilmiş momentleri.

1685528918669.png
Perdelere verdiğiniz yatay yükün perde sonlu elemanlarında oluşturduğu m22 momentleri

1685529234950.png
Verdiğiniz toprak yükünün yapıda oluşturduğu yatay deplasman

Ölçek çarpanını arttırarak yapınızın toprak yükü olduğu G kombinasyonunda yaptığı deformasyonu inceleyin. Temele bağlantılı yerlerde moment fazla dolayısıyla donatı yığılması beklenen bir durum.

def.png

Peki aynı projeyi sürekli temel olarak girdiğimizde neden bu donatı azalıyor. radya temelde 18 lik iken sürekli temelde 12 lik oluyor ben bir yerde yanlışıklımı yapıyorum ?

Ekli dosyalar

Çünkü sürekli temel ile çözümde, sürekli temel iç tarafa serbestçe dönerek perdeyi rahatlatıyor .
her iki modelde sonuçların yakın çıkmasını beklemeniz için sürekli temele iç tarafa ampatman ilave etmelisiniz.

Aşağıdaki görselde sol tarafta radye sağ tarafta ampatman ilave edilmiş sürekli temel var.
1685596188785.png
Gördüğünüz gibi ampatman ilave edilmiş durumda perde momentleri birbirine oldukça yakın.

Ekli dosyalar

İsmail bey verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. şimdi çalıştığımız projede baya büyük oturum alanı 30 bim m2 ve 4 bodrumlu 16 m toprak dolgu mevcut perdelere gireceğimiz 4. bodrumda yük ne olmalı . sistemi çözerken sürekli temel mi radye temelmi çözmem doğru olur

İsmail bey verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. şimdi çalıştığımız projede baya büyük oturum alanı 30 bim m2 ve 4 bodrumlu 16 m toprak dolgu mevcut perdelere gireceğimiz 4. bodrumda yük ne olmalı . sistemi çözerken sürekli temel mi radye temelmi çözmem doğru olur

Bu sorunun cevabı mimariye binanın kullanım amacına ve diğer proje parametrelerine göre değişir. Ancak 16 metre toprak dolgu çok yüksek bir dolgu. Dinamik toprak yükü sizi çok zorlar. Daha önce 14 metre dolgu olan bir bodrum tasarlamıştım. Bodrum perdelerine payanda atmak ekonomik bir çözüm olabilir.

Bu sorunun cevabı mimariye binanın kullanım amacına ve diğer proje parametrelerine göre değişir. Ancak 16 metre toprak dolgu çok yüksek bir dolgu. Dinamik toprak yükü sizi çok zorlar. Daha önce 14 metre dolgu olan bir bodrum tasarlamıştım. Bodrum perdelerine payanda atmak ekonomik bir çözüm olabilir.
Merhaba, bahsetmiş olduğunuz 14 metre dolgu olan projenizi paylaşmanız mümkünmü acaba?

Geri