Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

X yönünde rijitlik problemi

omer.demir

Yeni Üye
Mimariden gelen projede projeye ekleyebileceğim başka bir perde yok. Kolon boyutlarını artırdım beton sınıfını artırdım. Perdeli kalınlaştırsam bile yeterli rijitlik elde edemiyorum. Döşemelerin kesinlikle nervürlü olması lazım çünkü odaların ortasında kiriş istemiyorlar.
Zemin sınıfı ZE ve binada ampatman şansı da yok bu proje için bir tavsiyeniz olur mu?
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Mimariden gelen projede projeye ekleyebileceğim başka bir perde yok. Kolon boyutlarını artırdım beton sınıfını artırdım. Perdeli kalınlaştırsam bile yeterli rijitlik elde edemiyorum. Döşemelerin kesinlikle nervürlü olması lazım çünkü odaların ortasında kiriş istemiyorlar.
Zemin sınıfı ZE ve binada ampatman şansı da yok bu proje için bir tavsiyeniz olur mu?
İyi çalışmalar.
Kat öteleme sorunu düzeldi. X yönünde perde devrilme momenti kaldı. Dosyayı açınca önce analiz yaparsınız.

Ekli dosyalar

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Perdeleri iptal edip kolon ve kirişleri güçlendirdim. Döşeme kalınlığını 15 e yükseltip nervürden vaz geçtim. Süneklilik düzeyini karmadan yükseğe aldım. X ve Y yönünde A11 e geçtim. Ampatman şansım olmadığı için radye kalınlaştırdım. Yine de kat ötemelerine uymadığı için 4.9.1.3b maddesine uyan bir tasarım yapmak zorunda kaldım.
Ama 4.9.1.3b maddesi yerinde sıkıntılı olacağı gibi durumlar için üzerinde hala çalışıyorum.

Ekli dosyalar

• mbb.cde
    mbb.cde
    346.2 KB · Görüntüleme: 4
Geri