V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Yüksek Kotta Kiriş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SonDurak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba;

Projede asma kat cephesi için yüksek kotta kiriş tanımlamam gerekiyor. Analiz yapmak istediğimde pivot hatası veriyor. Hatalı düğüm noktası kirişlerin kotunda görünüyor, geometri kontrolünde de ''hatalı kotta kiriş'' uyarısı veriyor. Bu durum için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Ekli dosyalar

SonDurak":2m5a2pb1' Alıntı:
Merhaba;

Projede asma kat cephesi için yüksek kotta kiriş tanımlamam gerekiyor. Analiz yapmak istediğimde pivot hatası veriyor. Hatalı düğüm noktası kirişlerin kotunda görünüyor, geometri kontrolünde de ''hatalı kotta kiriş'' uyarısı veriyor. Bu durum için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Çok fazla inceleme şansım olmadı. Sadece bağlamaya çalıştığınız S52, S08, S54 uç noktalarını uç kotlarını 130 cm yukarı aldım. Bir üst katta aynı kolonların kotlarını da 130 cm'e yerleştirdim. Dosyanız ekteki linktedir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Diğer bir seçenek olarak ilgili kirişleri asma katta girebilirsiniz.
Zemin katınızda ciddi bir döşeme süreksizliği olduğu için (rijit diyafram neredeyse katın yarısı ile bağlantısız), response spectrum yöntemi (Proje ayarlarındaki 3. opsiyon) ve dağıtılmış kütlelerle (kat kütlelerini merkezde yoğunlaştırmadan) çözüm yapmanız daha doğru olabilir.
Diyaframa kat kuvveti uygulama yönteminde (2. opsiyon) zemin katın aldığı toplam yatay deprem kuvveti sadece katın yarısına (döşeme olan kısma) uygulanacaktır. Bu da diyaframın katta hakim olmadığı projelerde, binanın dinamik davranışını çok gerçekçi olarak modellemeyebilir.

İki çözümü birlikte uyguladım, analizde bir sorun çıkmadı.
1 sorum daha olacak;
Program kısa kolon etkisinin görüldüğü yerlerde gerekli önlemleri (etriye sıklaştırması gibi) uyguluyor mu?

Teşekkürler...

SonDurak":2ebufbbn' Alıntı:
İki çözümü birlikte uyguladım, analizde bir sorun çıkmadı.
1 sorum daha olacak;
Program kısa kolon etkisinin görüldüğü yerlerde gerekli önlemleri (etriye sıklaştırması gibi) uyguluyor mu?

Teşekkürler...
Kolon kesme güvenliği kontrolü temiz kolon yüksekliğine göre yapılır. Etriye hesabı, kesme kuvvetini karşılayacak şekilde dizayn edilir. Kolon kesme güvenliği raporunda etriye hesabında dikkate alınan kolon boyları görülebilir.

Ekli dosyalar

• kolon_ln.PNG
    kolon_ln.PNG
    47.4 KB · Görüntüleme: 4,924
Geri