Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Yükseltme Perdeleriyle ilgili tasarım tavsiyesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Burabic
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Burabic

Yeni Üye
Değerli meslektaşlarım, üstadlarım merhabalar;
Eklediğim Proje 2 katlı bir villa projesi. Df: 150 ve 50cm subasmanı var. Kat yükseklikleri ise 320 cm

Yaşadığım şehirde subasman perdelerinin modellemesiyle ilgili 3 farklı kanı var.

1.Kimi yapı denetim firmaları subasman perdelerinin program ile modellemesini istemiyor.
-Statik proje hesaplandıktan sonra kolonlarla aralarında 5cm derz bırakarak sonradan çiziyoruz
Kat yükseklikleri : Zemin Kat 370cm - 1.Kat 320cm

2.Zemin kat yüksekliğini 320cm kat yüksekliği + 50 cm subasman yüksekliği olmak üzere 370 cm olarak alıp perdeleri kotlarını ayarlayıp (modeldeki gibi) çizmemizi istiyorlar
Kat yükseklikleri : Zemin Kat 370cm - 1.Kat 320cm

3.Temelin üzerine subasman yüksekliği kadar kat tanımlayıp (örnekte 50cm) tanımladığımız bu katları rijit kabul ederek üzerine normal yüksekliğinde kat tanımlıyoruz
Kat yükseklikleri : Subasman katı 50cm + Zemin Kat 320cm + 1.Kat 320cm

1. Örnekte olduğu gibi 5cm derz bırakmak uygulamada sorun oluyor. Dolayısıyla 3. çözümde kat yüksekliği de kısa tanımlandığı için o yüksekliğe denk gelen kolonları da (kısa kolon gibi davranabileceği için) tam yüksekliğinde alıyoruz ve o 50cm lik kısımda düşey donatısı normal katlara göre yüksek çıkıyor.

Ve bu örneğe uygun olmamakla birlikte örneğin subasmanın 120cm ve kat yüksekliğinin 300cm olduğu yapılarda ayrı kat tanımlarsak 25cm genişliğinde perde kullanabilirken ayrı kat tanımlamadan kat yüksekliğini 420cm şeklinde girersek 25cm perde kullanamıyoruz (Hkat/16)
Bu durumla ilgili yorumunuz nedir?

Sizce bu noktadaki en doğru modelleme nedir? Değerli meslektaşlarımın bu konudaki görüşlerini merak ediyorum.

Bir de Yapı içindeki konsol döşemede donatı yetersiz hatası alıyorum. Neden olduğunu anlayamadım. (Üstündeki konsol döşemeyi silince sorun olmuyor) Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.
(Göreli kat ötelemesi hatasını dikkate almayınız. Halledeceğim :) Şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• SS.cde
    SS.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
1.Durum için, Subasman perdelerinin olumlu/olumsuz etkisi olabilir. Bu perdelerin kolonlardan 5cm ayrılarak modele dahil edilmesi uygun olur.

2. Durum, önerdiğimiz yöntemdir. bu yöntemde ayrıca 3.Durumda anlattığınız şekilde subasman katı ayrı bir kat olarak tanımlanarak
kolonlarda subasman perdelerinin üst kotuna göre donatı dizaynı yaparak kontrol edilmesi uygun olur, subasman katında döşeme olmadığı durumda katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

3.Durumdaki modeli, 2.Durumda anlattığınız projenin kontrolü için kullanabilirsiniz. Subasman katı ayrı tanımlandığında bu katta döşeme tanımlı değilse subasman katının rijit kabul edilmemesi gerekir.
Forum sayfasını inceleyin
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Konsol döşemelerde sürekliliğindek, döşemenin donatısı düzenlenerek donatı yetersizliği hatası giderilebilir. Aşağıdaki şekilde düzenleme yapınız.
1686315961884.png

Geri