Yamuk geometrisi olan temel

3 TARAFI DÜZ 1 TARAFI EĞİMLİ OLAN YAMUK BİR TEMELİM VAR
PROJEM BODRUM ZEMİN 4
NORMAL ŞARTLARDA 60 - 70 CM ARALIĞINDA BİR TEMEL
VE 16 LIK YADA 18 LİK DEMİR İLE ÇOK RAHAT KURTARMASI GEREKİYOR
PROJEMİN GEOMETRİSİNDEN DOLAYI SÜREKLİ AS HATASI VERİYOR ÇÜNKÜ HESAP AKSLARI ÇOK KÖTÜ OLUŞUYOR
KENDİM MANUAL OLARAKTA HESAP AKSI ÇİZMEYİ DENEDİM ANCAK 70 CM KALINLIĞINDA 20 LİK DEMİR LE KURTARIYOR
BUDA ÇOK MALİYETLİ OLUYOR
BU TARZ YAMUK GEOMETRİLİ TEMELLERDE BİR TAVSİYESİ OLAN BİR ARKADAŞ VARMI ACABA

1.Çözüm- Yarı rijit diyaframla çözdüğümüzde hesaba döşemeleri de dahil edersek sıkıntı ortadan kalkmaktadır. 60 cm temel yeterlidir. Donatı çapları fi18 çıkıyor.
2.Çözüm-Eğer bir engel yoksa kirişli radye yapabilirsiniz. Ekte yaptığım gibi olabilmektedir.

Saygılarımla. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1111.png
    1111.png
    30.5 KB · Görüntüleme: 11,456
60-65 cm ile fi16/20 ile temel geçilebiliyor. Sadece bir noktada ilave donatıyı artırmam gerekiyor. Ama yaptığım şu. (öncelikle donatı seçiminde 16 lık donatıyı seçiniz) Sonra gördüğüm kadarıyal binanın bir cephesi hariç diğerleri açık. O halde radyeden konsollar çıkmana engel bir durum yok gibi. Ben 1'er m konsol yaptım. Böylelikle bir sorun kalmamış görünüyor. Ayrıca bu tür yapılar için yarı rijit diyafram çözümünü özellikle öneririm. Eğer yarı rijit diyafram çözerseniz bu haliyle fi 16 /20 ile sorunsuz 60 cm yükseklikle çözebilirsiniz.

Fakat asıl önemlisi henüz sizin sisteminiz oturmamış. Göreli kat ötelemesi çok fazla.. Bunu mutlaka gidermek durumundasınız. Sistemi daha rijit yapmalısınız. Sonrasında kolon kiriş birleşim hataları vs. Onları öncelikle giderirseniz sanırım diğer sorunlar da hallolacaktır. bunun yanında :

Sisteme merdiven giriniz yada yüklerini ekleyiniz.
Çatı katında duvar ve döşeme yüklerini düşürebilirsiniz.
Sisteme perde ilavesi yapmak sorunlarınızı çözecektir. (örn: s14 s19 yerine bir perde, asansörün etrafına U perdeler vs gibi)

doruk9261":h9i57lg5' Alıntı:
.......
2.Çözüm-Eğer bir engel yoksa kirişli radye yapabilirsiniz. Ekte yaptığım gibi olabilmektedir.

Sayın Doruk9261,

Sanırım aynı anda cevap yazmışız. Ben yazdıktan sonra sizin cevabı gördüm. O yüzden düzeltme gereği hissettim. Sizin gösterdiğiniz şekildeki kirişli döşeme veri girişi kesinlikle hatalı bir yöntemdir. Bu şekilde kirişe basmayan direkt olarak döşemeye basan kolonların tesirleri hesaplanmaz. Analizde temel sonuçlarını irdelerseniz bunu göreceksiniz. Dikkatli olunuz. Bu şekilde veri giriş yapmayınız. Kirişli radye çözülecekse bütün kolonların mutlaka altına kiriş tarif edilmesi gerekmektedir. Sevgilerimle, iyi çalışmalar diliyorum.

Nedim Bey Merhaba,

Daha önce hiç kirişli radye çözmedim ama genelde zımbalama problemi olan temellerde özellikle de bitişik nizam olan binalarda çevre kiriş atarak zımbalama problemi gideriliyor. Bunun uygulamasını da bolca gördüm. Şuan bilgisayar başında değilim ama gece sürekli temel ve radye temel analizlerini ayrı ayrı yaparak tesirlerin oluşup oluşmadığına bakacağım. Saygılarımla. İyi çalışmalar.

yanıtlarınız için çok teşekkür ederim yardımcı oldu bazı yerlerde
fakat radye yi kontur çizgilerine kadar taşımışsınız benim radyemse projemde attığım gibi kolonların sınırına kadar altta üsstte ve sağda
dediğiniz gibi mesnet atarak bir bölgede radyeyi 60 cm ile kurtardım projemde bitti sayılır

FAKAT TÜM KOLONLAR KİRİŞLER TEMEL KURTARMASINA RAĞMEN GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ ÇIKIYOR HER KATTA PERDE DUVAR YAPMAK DIŞINDA BAŞKA BİR ÇÖZÜMÜ YOKMUDUUR ?

doruk9261":d5qp5qr8' Alıntı:
....2.Çözüm-Eğer bir engel yoksa kirişli radye yapabilirsiniz. Ekte yaptığım gibi olabilmektedir.

Merhaba,

Nedim Bey' in söylediği gibi eklediğiniz resimdeki temel sistemi program veri girişi açısından kesinlikle hatalı. Bu şekilde temel tasarımında radye döşemeye oturan kolonların etkisi radyede dikkate alınmaz. Kirişsiz radye temelde radye döşeme sınırları döşeme kenarı ile oluşturulmalı, sürekli temel kullanılmamalıdır. Kirişli radye temel sisteminde de tüm kolon ve perdeler sürekli temellerle birbirine bağlanmalı, arada oluşan gözlere radye döşeme yerleştirilmelidir. Ayrıca üst yapı etkileşimli çözüm programda kirişsiz radye temel sisteminde öngörülmektedir.

İyi çalışmalar

insburak355":3hhfm7ny' Alıntı:
yanıtlarınız için çok teşekkür ederim yardımcı oldu bazı yerlerde
fakat radye yi kontur çizgilerine kadar taşımışsınız benim radyemse projemde attığım gibi kolonların sınırına kadar altta üsstte ve sağda
dediğiniz gibi mesnet atarak bir bölgede radyeyi 60 cm ile kurtardım projemde bitti sayılır

FAKAT TÜM KOLONLAR KİRİŞLER TEMEL KURTARMASINA RAĞMEN GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ ÇIKIYOR HER KATTA PERDE DUVAR YAPMAK DIŞINDA BAŞKA BİR ÇÖZÜMÜ YOKMUDUUR ?

Binanızın bodrum kat planına bakınca en azından alt tarafa temelde konsol yapılabileceğini görüyorum. Bana göre yol kısımlarına da 50 cm de olsa konsollar yapılabilir. Bunun da ciddi faydası olur. Zaten hafriyet ve çalışma payı derken orayı açacaksınız, bir tarafta da dere var. Belediye nasıl bakar bilemiyorum ama yol kotunun altında zeminde temel için konsol verebilir. Her neyse ama benim asıl anlayamadığım "mesnet atarak radyeyi kurtardım " ifadesi.. bunu nasıl yaptığınızı merak ettim. Yukarıda sözü edilen gibiyse tekrar tekrar söylüyoruz hatalı.... Ayrıca proje bitti sayılır deyip hemde her katta göreli kat ötelemesi var demeniz biraz tuhaf. Bu sözünü ettiğimiz göreli kat ötelemesi temeldeki probleminizden çok daha ciddi bir problemdir. Perde koymak istemezseniz, kolonları, kirişleri büyütmeniz, belkide daha önemlisi geometrisini değiştirmek durumunda kalırsınız. Bu da projenizi aslında hala çözememiş, belkide başa dönmüşsünüz demektir.

Geri