V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

yapı denetim gönderdiğim projem ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan uygarru
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Yapı Denetime gönderdiğim projemde zemin katta S13-S14-S15 kolonlarım direkt 1.kat ile birlikte 5.50 metre yükseklikte çalıştırıyorum diğer kolonlarım katta ki önce asma kat ile çalışıyor oradan 1.kat ile çalışıyor ama yapı denetim bunu böyle yapamayacağımı söylüyor kiriş geçirmem gerektiğini söylüyor bende kiriş geçirmeden sistemi böyle çözdüğümü söylüyorum ? Sizce benim yaptığım hatalı bir durum mu yardımcı olur musunuz ?

Merhaba,
yapı denetimdeki kontrol eden kişi doğru söylemiş. zemin kattaki ilgili kolonları duvar yükü olmayan 30x45 lik çerçeve kirişleriyle bağlayabilirsiniz ve analizden sonra zemin katta meydana gelen kolon-kiriş birleşim kesme güvenliği hatasına karşın zemin kat ve bodrum kattaki 30x55 lik s10 kolonları 5 cm aşağıya kaydırılarak bu hata giderildi.

yapılan düzenlemeler ekteki dosyadadır.kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Yapı Denetime gönderdiğim projemde zemin katta S13-S14-S15 kolonlarım direkt 1.kat ile birlikte 5.50 metre yükseklikte çalıştırıyorum diğer kolonlarım katta ki önce asma kat ile çalışıyor oradan 1.kat ile çalışıyor ama yapı denetim bunu böyle yapamayacağımı söylüyor kiriş geçirmem gerektiğini söylüyor bende kiriş geçirmeden sistemi böyle çözdüğümü söylüyorum ? Sizce benim yaptığım hatalı bir durum mu yardımcı olur musunuz ?
benim yorumum;
yapı denetimin görüşü yanlış değil ama sizin yaptığınız modellemenin yapılamayacağının gerekçeleri ile izah etmeliler,
projede modelleme hatası yok. program bu modellemeyi hatasız çözer.
çoğunlukla alış veriş merkezlerinde, bunun gibi yapılmış çok bina var.
öndeki s13-s14-s15 kolonlarının dar kenarını 5,5/10=0.55 m'den az yapmayınız. (yönetmeliklerde böyle bir kural yok tecrübeye dayalı öneri)

benim yorumum;
yapı denetimin görüşü yanlış değil ama sizin yaptığınız modellemenin yapılamayacağının gerekçeleri ile izah etmeliler,
öndeki s13-s14-s15 kolonlarının dar kenarını 5,5/10=0.55 m'den az yapmayınız. (yönetmeliklerde böyle bir kural yok tecrübeye dayalı öneri)
Kolonlarının dar kenarını 0.55 m'den neden az yapmamalıyız peki?

benim yorumum;
Merhaba, 5,5/10 yöntemini birkaç cümle ile açıklar mısınız? İyi çalışmalar

İnş. Müh. arkadaşımız projeyi yapmış,
yapı denetim kontrol etmiş,
belediye onaylamış,
sonuç aşağıda, bana göre en ufak bir depremde yıkılmayı bekliyor.
Bu binayı başka bir yazılımın destek forumunda görmüş ve şok olmuştum. Cidden 10 dakika kendime gelemedim. Üzerine makaleler yazılacak, üniversitelerde gösterilecek bir proje (!)

Geri