V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Yay Merdiven

MustafaUcoz

Yeni Üye
Merhaba,

Ben ekte göndermiş oldugum projede bina içerisinde belirtilmiş olan merdivenin betonarme hesap akslarını ekleyip mesnet koşullarını kirişlere bağlı olarak tanımlıyamıyorum. Birde merdivenin basamakları dönüş çaplarına uygun olarak değilde düz olarak atılmış. Bahsetmiş olduğum sorunlardan ötürü de projemi düzgün olarak çözümlüyemiyorum. Bana göndermiş olduğum merdivenin çözümü ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Projede 1. Katta Konsol olarak merdivenin sol kısmında bulunan döşeme usulune uygun olarak mı yapıldı. (Döşemeyi her iki aksından da konsol döşeme olarak tanımlayınca yetersiz As uyarısı alıyorum)

Projemde gördüğünüz herhangi bir hata, yanlışlık ve ekteki projeyle ilgili yorumlarınızı lütfen bildirin. Kendimi daha ileriye taşımam konusunda bu bana çok yardımcı olacaktır.

Şimdiden çok teşekkürler.

Sn MustafaUcoz
Projenize baktım gözüme çarpanlar.
1- SA2,SK4,SK5,SH8 kolonları temel üstüne kadar uzatılmalı,
2- merdiveninizin mesnetleme durumu düzeltilmeli,
3- mesnetleme düzeltildiginde zemin kat D006 döşemesi 15 cm ile kurtarıyor.(çünkü merdivenin bir kenarı ile döşeme kenarı mesnetlenmiş olarak verilmiş)
4- bu merdiveninizin kalınlıgı 15 cm almışsınız artırsanız iyi olur. düz aks geçirildiginde Q30 demir görülüyor.
5- merdivenin mesnetlendigi temelde bağ kirişi BK6 25/50 görülüyor. bildigim kadarıyla bag kirişine merdiven mesnetlendiginde çözüm yapmıyor. onun için ebedını büyültün.
6- BK3 ucuna kırıklı bağ kirişi yapmışsınız. kolondan kolona birleşen düz bir çizgide verseniz iyi olur.
7- kirişe oturan SG2 kolonu yaklaşık 3.5 ton yük taşımakta. oturdugu kiriş ise tablasız. 2007 deprem yönetmeligi 2.3.2.4 (b)göre "düşey yükler ve depremin ortak etkisinden oluşan tüm iç kuvvet değerleri %50 oranında artırılacaktır." maddesini göre donatı konulduğuna emin olun.Yapı denetim sorar.
8-Geometri kontrolunda kontrolunda data girişinde hata görülmüyor ama Zemin kat K016 25/70 kirişi çiziminde donatılar kolon uçlarına kadar gitmiyor. çizimde düzeltilmesi lazım.
9- Geometri kontrolunda verilen ST10 temeli düzeltilirse iyi olur.
10-SF6 TEMELİ YOK. daha önce radye temeller için kontrol konulmasını istemiştim. Görüldügü gibi kolon altlarına temel koyma unutuluyor. Bütün kolonların temellerin altında, temel olup olmamasının kontrolu konulması iyi olur.
11-sisteminizi yarı rijit diyafram olarak çözseniz iyi olur.
12- TAVSİYE: mümkünse kiriş üzerine kolon bastırmayınız. Mimari projeyi değiştirmek pahasına dahi olsa.(Mimarı ikna ederek.)

Düzelttigim projeniz ektedir.(merdiveninizde hala problem var.)

Ekli dosyalar

Yanıtınız için teşekkürler. Yalnız göndermiş olduğunuz cde uzantılı dosyayı açamıyorum.

Cevabınızda yazdığınız maddeleri tek tek düzeltim. Projede ısrarla kiriş üzerine kolon bastırmak zorunda kaldım. Deprem yönetmeliğindeki maddeyi kontrol edeceğim.
Merdivenle ilgili çözümü konu başlığını yazdığım saatten beridir bulamadım. Sizin göndermiş olduğunuz düzeltilmiş dosyayı da açamadım.

Yardımınız için çok teşekkürler, çok yardımcı oldunuz.

Dosyayı açmaya çalıştığım zaman dosyanın bulunduğu konumu yazıp bulunamadı diye bir hata çıkıyor. Bunun nedennin ne olduğunu biliyormusunuz. Göndermiş olduğunuz rar dosyasından da ayni hatayı aldım. Aceba idecad dosyanızın yüklü olduğu folder isimlerini yazıp indirdiğim dosyayı oraya yüklemem çözüm olabilir mi. ilginize teşekkürler

MustafaUcoz":24ohopg3' Alıntı:
Merhaba,
Ben ekte göndermiş oldugum projede bina içerisinde belirtilmiş olan merdivenin betonarme hesap akslarını ekleyip mesnet koşullarını kirişlere bağlı olarak tanımlıyamıyorum. Birde merdivenin basamakları dönüş çaplarına uygun olarak değilde düz olarak atılmış. Bahsetmiş olduğum sorunlardan ötürü de projemi düzgün olarak çözümlüyemiyorum. Bana göndermiş olduğum merdivenin çözümü ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
Projede 1. Katta Konsol olarak merdivenin sol kısmında bulunan döşeme usulune uygun olarak mı yapıldı. (Döşemeyi her iki aksından da konsol döşeme olarak tanımlayınca yetersiz As uyarısı alıyorum)
Projemde gördüğünüz herhangi bir hata, yanlışlık ve ekteki projeyle ilgili yorumlarınızı lütfen bildirin. Kendimi daha ileriye taşımam konusunda bu bana çok yardımcı olacaktır.
Şimdiden çok teşekkürler.

Merhaba,
-Programda düz kollu merdivenlerin donatı çizimleri otomatik yapılıyor. Dolayısıyla merdiveninizin geometrik şekline uygun, donatı hesap aksı çizimi olanağı yok.
-Merdivenin üst kenarın kirişe mesnetlemek için Yapı ile birlikte çözüm seçeneğini işaretlenmeli. Merdivenin alt kenarına da temel kirişine oturmadığı için sabit mesnet olarak düzenlenmeli. Ayrıca Analiz Ayarlarında da yarı rijit difyafram seçeneği ile analiz yapılması uygun olur.
-D07 döşemesinin 2 nolu hesap aksı konsol olarak çalışmış. Bu döşeme K aksında kolonlara oturduğu için Betonarme hesap aksı edit komutu ile donatı hesap aksları üstt+altta düz donatı şeklinde çalıştırılması daha uygun olur.
-Ünver Bey temelle ilgili sorunları belirttiği için tekrar yazmıyorum.

İyi çalışmalar

Levent ve Ünver bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

-YAlnız ben ekteki cde ve ide7 uzantılı dosyaları halen açamıyorum. "dosyanın konumu" ide7. Bulunamadı. diye bir uyarı mesajı alıyorum.

İyi çalışmaloar dilerim.

MustafaUcoz":2ozycgk5' Alıntı:
Levent ve Ünver bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

-YAlnız ben ekteki cde ve ide7 uzantılı dosyaları halen açamıyorum. "dosyanın konumu" ide7. Bulunamadı. diye bir uyarı mesajı alıyorum.

İyi çalışmaloar dilerim.
Bizimle sesli iletişime geçin. Bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayarak sorunu inceleyelim.
Tel: 0-224-2206717
Ek bilgi: Mesaja eklediğiniz projede zemin katta K016 kirişine pozitif kot verilmiş. Kirişe pozitif kot verilmesi durumunda kirişin bağlandığı kolonlara da üst kot verilmesi uygun olur. Aynı kolonların bir üst katta devam etmesi durumunda da düşey sürekliliğin sağlanması için, ilgili kolonlar kot verilerek kısaltılmalı. Ayrıca K016 ve K017 kiriş donatılarının birbirine geçmesini engellemek kirişler sırayla seçilip, obje ayarlarında Donatılar sekmesinde K016 kirişinin -Donatıları sağ uçta kıvır- satırının, K017 kirişinin -Donatıları sol uçta kıvır- satırlarının işaretlerinin kaldırılması uygun olur.

saridurmus":yh73ldq9' Alıntı:
aşağıdaki merdivene hesap aksları atayabilirmiyiz.

Merhaba

Programda düz kollu merdivenlerin donatı çizimleri otomatik yapılmaktadır.
Projenizde ki merdiven dairesel bir merdiven olduğu için merdiven betonarme hesap akslarını tanımlayarak analiz yapabilirsiniz fakat donatı çizimlerini 2B çizim araçlarını kullanarak düzenlemeniz gerekir.
Çizim düzenlemelerini yaparken otomatik hazırlanan Kesit / görünüş ve merdiven çizimlerinden faydalanabilirsiniz.
Projenizde kalıp planı ve merdivenin taşıyıcı elemanları belli olmadığı için yapıdan bağımsız çözüm şeklinde mesnet koşullarını ayarladım ve Merdiven betonarme hesap akslarını çizdim. (Merdiven Toolbarındaki Merdiven betonarme hesap aksı çiz ve Merdiven mesnet koşullarını belirle komutları)
Ekteki proje Merdiven çizimi ve 1 adet otomatik kesit alınmıştır. Siz donatı çizimlerini 2B çizim araçlarını kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Teşekkürler yasin bey,
ben acaba yay şeklinde hesap aksı atma olanağı getirildi mi diye foruma yazmıştım. Örnek olarak gönderdiğiniz şekilde yapıyorum zaten sağ olun

Geri